single-image

Co dobrego wnoszą w życie dziecka dziadkowie?

Aleksandra Broda
Dziadkowie znani są z tego, że rozpieszczają swoje wnuczęta. Darzą je wielką, bezwarunkową miłością a ich przytulenie sprawia, że dzieci czują się bardzo bezpiecznie. Nic więc dziwnego, że ta niezwykła więź między pokoleniami jest potrzebna każdemu młodemu człowiekowi.

 

Dziadkowie dbają o tradycję

W dzisiejszych czasach młode pokolenie zapomina lub przestaje przywiązywać uwagę do tradycji. Dziadkowie jednak wciąż dbają, aby pewne wzorce były zachowane. Dzięki temu nie tylko młodzi rodzice, ale również ich dzieci mogą czerpać z wieloletnich wartości. Czekanie do pierwszej gwiazdki z kolacją wigilijną, coś niebieskiego i coś pożyczonego w dzień ślubu, obchodzenie imienin, a także przekazywanie historii swojej rodziny i dbałość o przestrzeganie, chociażby zasad moralnych. Dzięki tym rzeczom każda rodzina ma swoje tradycje i wyjątkowe rytuały, które wprowadzają harmonię i wyjątkową atmosferę do życia. Ta atmosfera i obyczaje sprawiają, że dzieci czują się bezpieczne wśród najbliższych.

Dziadkowie są bardziej wyrozumiali

Wbrew pozorom, to właśnie poukładani i niekiedy konserwatywni dziadkowie wykazują się większą empatię i zrozumienie dla swoich wnuków, niż ich nowocześni rodzice. Dlaczego tak się dzieje? Mówią, że kiedy pojawiają się wnuki, wszystko inne przestaje istnieć dla dziadków. Jest w tym sporo racji- jest to bowiem miłość bardziej świadoma i przede wszystkim doświadczona. Bagaż doświadczeń pozwala na przeżywanie bardziej świadomych chwil i niepopełnianie błędów z przeszłości. Oni wychowywali swoje dzieci jednocześnie pracując i dbając o dom- teraz mają czas na więcej miłości, którą chcą obdarowywać wnuki. Nic więc dziwnego, że dzieci kochają swoich dziadków za to, że zawsze są w centrum zainteresowania i dostają od nich dużo zrozumienia i pobłażliwości.

Dziadkowie są mądrzy

Dziadkowie nie tylko są mądrzy, ale również mają duże doświadczenie. Chociaż różnica pokoleń jest widoczna, chociażby w systemach wartości, upodobaniach i przekonaniach, to rozmowa z dziadkami zawsze jest interesująca. Nawet dla zbuntowanego nastolatka rada usłyszana z ust babci lub dziadka będzie wzięta do serca i zapamiętana. Dzieje się tak, ponieważ osoby starsze, wbrew pozorom nie wydają się staroświeccy, ale naprawdę doświadczeni. Każde dziecko uwielbia słuchać przeróżnych historii opowiadanych przez dziadków. Oni żyli trochę inaczej niż żyje się dzisiaj- to jest fascynujące i czasami wręcz nieprawdopodobne dla młodego pokolenia.

 

Warto dbać o pozytywne relacje pomiędzy dziećmi a dziadkami. To właśnie oni wnoszą do życia dziecka nie tylko nowe pokłady miłości, ale również ciepło, historię i tradycję, która jest tak cenna. Warto również wspomnieć o tym, jaki wpływ mają wnuki na swoich dziadków- dzięki wnukom mogą poznawać nowy świat oraz czują się wartościowi i potrzebni.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)