single-image

Brak apetytu u dziecka – czym może być spowodowany?

Aleksandra Broda

Twoje dziecko, choć czasem „wybrzydzało”, to jadło jednak większość przygotowanych przez Ciebie dań i przekąsek. Niechęć do jedzenia wydawała się problemem, który nigdy nie wkradnie się do waszego życia. Aż tu nagle nastąpił zwrot akcji. Dziecko z dnia na dzień przestało mieć jakąkolwiek ochotę na jedzenie. Zastanawiasz się, czym może być spowodowany brak apetytu u dziecka?

Przyczyny braku apetytu u dziecka

Pamiętaj, że brak apetytu u dziecka może wynikać z czystego przypadku. Ty też zapewne masz dni, w których po prostu nie chce Ci się jeść, a Twój organizm daje Ci na to przyzwolenie. Bardzo często wśród dorosłych można zaobserwować zmniejszoną potrzebę spożywania posiłków latem. Ciepłe dni sprzyjają temu, że po prostu nie mamy ochoty na jedzenie, zwłaszcza na te podane na gorąco. Jeśli jednak brak apetytu u dziecka trwa kilka, kilkanaście dni, niezależnie od pory roku, warto dowiedzieć się, co może być tego przyczyną.

Dzieci, nawet te mało wymagające względem jedzenia, mogą po prostu znudzić się jadłospisem. W niedzielę rosół, w poniedziałek zupa pomidorowa. W piątek domowa pizza. Warto zastanowić się, czy pogorszenie apetytu u dziecka nie jest spowodowany monotonią. Nie bez przyczyny dietetycy zalecają urozmaiconą dietę. Urozmaicona dieta wpływa nie tylko na zdrowie, lecz również na samą chęć spożywania posiłków.

W internecie znajdziesz mnóstwo ciekawych, łatwych w przygotowaniu przepisów na dania, które zachęcą do skosztowania i na pewno posmakują młodemu człowiekowi.

Bardzo często za brak apetytu u dziecka odpowiedzialne są przekąski między posiłkami. Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść, zastanów się, czy nie jest po prostu „pełne” od nadmiaru małowartościowych zagryzek.

Jeśli martwisz się o apetyt Twojego niespełna rocznego dziecka, to pamiętaj, że może przeżywać on skok rozwojowy. W tych ważnych wydarzeniach apetyt u dziecka może się zmniejszyć.

Dziecko, które nie ma ochoty na jedzenie przez dłuższy czas, może zmagać się z problemami i ze stresem. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, czy nic się w jego otoczeniu nie zmieniło, czy nie ma problemów w przedszkolu, czy też szkole.

Dziecko nie chce jeść – kolejne możliwe przyczyny

Brak apetytu dziecka może być spowodowany pogorszeniem zdrowia dziecka. Jeśli obserwujesz obniżenie chęci jedzenia przez dłuższy czas, a sytuacja wydaje się coraz bardziej poważna, pomimo wprowadzania wszelkich zmian w jadłospisie, czy serwowaniu przekąsek, udaj się do lekarza, który powinien w tym przypadku przebadać dziecko pod względem występujących infekcji, a także zlecić badania:

  • alergiczne,
  • z krwi (pozwolą one ustalić, czy dziecko nie ma anemii i określić ogólny stan zdrowia dziecka)
  • z moczu i kału (infekcje układu moczowego mogą wpływać na brak apetytu u dziecka, tak samo, jak i np. pasożyty).

Dziecko nie chce jeść. Dlaczego?

Dziecko może nie mieć apetytu z różnych powodów. Jeśli urozmaicasz dietę i masz pewność, że Twoje dziecko nie zmaga się z problemami emocjonalnymi, a mimo to okres braku chęci na jedzenie trwa długo, zgłoś się do pediatry. Niezależnie od oceny lekarza, warto domagać się skierowania na wyżej wymienione badania.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)