single-image

Ojciec to nie pieniądz, czyli cechy kochającego ojca

Aleksandra Broda

Są takie uczucia i wartości, których nie da kupić się za żadne pieniądze, a przekazać może je tylko tata. Mówią, że pierwszą miłością córki, jest właśnie ojciec. Dla syna tata jest pierwszym bohaterem. Dzisiaj skupimy się właśnie na mężczyznach i powiemy, czego tak naprawdę dzieci oczekują od swoich ojców. Wbrew pozorom nie będą to otworzone lokaty na tysiące złotych, nowe buty i samochód na osiemnaste urodziny. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie cechy powinien posiadać kochający ojciec, zapraszamy do lektury.

Tata przytula

Bliskość jest potrzebą, którą jak się nie zaspakaja, to ona wcale nie znika, ale przeradza się w złość przeplataną ze smutkiem. Nawet małe dziecko potrzebuje nie tylko dotyku mamy, ale silnych ramion ojca. Ramion, w których może się schować, kiedy czegoś się boi. Ramion, które pocieszą, jak nikt inny.

Tata powinien być autorytetem

To, w jaki sposób przekazujemy swoje zainteresowania, poglądy i wartości jest niezwykle w tym wszystkim ważne. Tata, który daje dobry przykład swoim dzieciom, nawet nieumyślnie uczy ich najpiękniejszych rzeczy, za które kiedyś oni podziękują.

Tata musi dawać wsparcie

Od wiary w to, że pociecha nauczy się pływać i jeździć na rowerze po pomoc w spełnianiu jej marzeń. Od początku, do końca. Przeprowadzi przez rękę nawet po najwyższej skale i nie puści wtedy, kiedy zacznie spadać. Ojciec powinien dawać wsparcie, którego być może nie dostanie się od nikogo innego.

Z tatą można się wygłupiać

To z tatą dzieci uwielbiają się wygłupiać i robić szalone rzeczy. Kochający ojciec powinien pozwalać na chwilę szaleństwa i zapomnienia. Dobry tata pozwala zapomnieć czasami o konsekwencjach i dać dzieciom czas na wspaniałą zabawę. 

Tata to synonim bezpieczeństwa

On nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale je zapewnia. Dziecko wie, że zawsze może powiedzieć mu o swoich obawach, troskach i popełnionych błędach. Tata to taka osoba, która przez swoje czyny, uczy  bycia otwartym na Świat. Kiedy jest problem, zaproponuje rozwiązanie, kiedy pojawia się  wątpliwość, rozwieje ją, a kiedy dziecko nie wie, co zrobić – on powie, co powinno uczynić.

Tata uczy szacunku

Kochający ojciec swoim przykładem uczy dzieci szacunku. To, w jaki sposób odnosi się do mamy i pozostałych członków rodziny oraz znajomych, ma ogromny wpływ na kształtowanie pozytywnych cech swojego dziecka. Dzieci chłoną jak gąbki nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny. Jeżeli tata szanuje ludzi, sam zyskuje szacunek swoich dzieci oraz zaufanie.

Tata nie musi być idealny

Każdy człowiek ma wady. Chociaż perfekcyjni ludzie nie istnieją, to w oczach dzieci zawsze jesteśmy idealni. One widzą porażki rodziców, błędy oraz niedoskonałości, ale pomimo tego, kochają bezgranicznie i bezwarunkowo. Warto tę miłość pielęgnować i ulepszać na każdej płaszczyźnie życia, ponieważ bardzo łatwo można ją stracić. Jeżeli pomimo swoich słabych punktów, ojciec stara się dla swoich dzieci – one to widzą i doceniają.

Dlaczego warto być dobrym tatą?

Dzieci rosną bardzo szybko a czas przy nich płynie znacznie szybciej. Łatwo przeoczyć najważniejsze momenty w życiu pociechy i oddalić się od siebie na tyle, że ciężko będzie to wszystko poukładać z powrotem. Dzieci potrzebują miłości, szacunku i wsparcia nie tylko od mamy, ale również taty.

Nieważne, ile tata zarabia i jak dużo czasu spędza w pracy, powinien zawsze starać się znaleźć czas na bycie z dzieckiem. Nieważne, czy tata pracuje gdzieś daleko, a w domu jest tylko na weekendy. Nigdy nie jest za późno i nigdy nie ma za mało czasu na budowanie więzi. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)