single-image

„Daj przestrzeń i bądź blisko” czyli obowiązkowa książka dla rodziców dojrzewających dzieci

Aleksandra Broda
Dojrzewanie to niełatwy czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Jest to jednak bardzo ważny etap, a to, jak przez niego przejdziemy, będzie miało wpływ na przyszłość dziecka. Łzy, złość, trzaskanie drzwiami i krzyki. Nie ukrywajmy, życie pod jednym dachem z nastolatkiem wkraczającym w dorosłość wcale nie jest łatwe. Rodzice zastanawiają się, gdzie popełnili błąd i czują się bezradni. Dzieciaki odczuwają wielką niesprawiedliwość i brak zrozumienia. Dopóki zarówno pierwsza, jak i druga strona nie zrozumie, że jest to całkowicie naturalne i uzasadnione zachowanie, w domu będzie panował wieczny chaos, który rani i krzywdzi wszystkich domowników.

Gdybyś tak zrobił sobie przerwę na oddech? Gdybyś na chwilę zamiast krzyku, zajął się swoim wewnętrznym ja? Może to wszystko, co dzieje się z Twoim dzieckiem jest normalne i wcale nie świadczy o złym zachowaniu? Może najpierw postaraj się zrozumieć, nim kolejny raz zareagujesz zbyt impulsywnie? Co ty masz zrozumieć?- myślisz sobie. To, że Twoje dziecko wcale się nie psuje. Twoje dziecko wkracza w dorosłość i potrzebuje Twojego opanowania i miłości jeszcze bardziej, niż kiedyś.

Przypomnij sobie najtrudniejsze momenty Twojego dorosłego życia- kiedy musiałeś sam zdecydować, czy pójdziesz na imprezę, czy będziesz się uczył. Przypomnij sobie, kiedy musiałeś zapłacić swoje pierwsze rachunki. Nie czułeś się nigdy wyrwany z dzieciństwa do bezdusznej i bezkompromisowej dorosłości? Chociaż Twoje dziecko ma jeszcze kilka lat, nim zacznie w pełni decydować o siebie i ponosić coraz więcej konsekwencji, to już czuje, że dorosłość zbliża się nieubłaganie. Jego wciąż zmieniające się ciało, hormony, które szaleją- z jednej strony to jeszcze dziecko a z drugiej już nigdy nim nie będzie i wkracza, małymi kroczkami w dorosłe życie. To nie jest łatwe dla żadnego dziecka. Twoją rolą jest wspieranie i okazywanie zrozumienia. Tylko w ten sposób możecie przejść przez ten etap w pełni świadomie.

Ale jak to zrobić? Z jednej strony nastolatek chce prywatności, a z drugiej strony domaga się zainteresowania. Trzeba przede wszystkim zacząć dostrzegać jego pragnienia. ” Daj przestrzeń i bądź blisko” To idealna książka, dzięki której każdy rodzic zrozumie swoje dziecko i nauczy się opanowywać złość. Autorka książki, Eline Snel pokazuje rodzicom, że każdy bunt, nawet ten najgorszy jest do ogarnięcia. Co najistotniejsze- ona udowadnia, że jest to etap przejściowy i w pełni naturalny. Twoje dziecko pewnego dnia mówi Ci, że nie jesteś dobrą matką? To bardzo boli, prawda? Reagujesz albo wybuchem złości, albo płaczu. A Eline pokaże Ci najlepszy sposób na takie zagrywki Twojego dziecka. Nauczy Cię, krok po kroku jak reagować w takich sytuacjach, żeby nikt nie czuł się skrzywdzony.

Czytając tę książkę, ma się wrażenie, że Eline żyje w świecie spokoju i harmonii. Potrafi skupić się na najmniejszym szczególe i opisać go w tak piękny i realistyczny sposób, że momentami zaczniemy się zastanawiać, skąd u niej tyle cierpliwości. Chociaż dzisiaj Eline Snel ma 64 lata, to kiedyś również przechodziła przez etap dorastania i buntu u swoich dzieci. Jest terapeutką i twórczynią popularnych metod uczących opanowania i odstresowywania, ale przede wszystkim jest matką, która ma takie samo doświadczenie z nastolatkami, jak każdy rodzic. Właśnie to sprawia, że książka jest autentyczna i warta uwagi. W końcu praktykę odbywała w swoim własnym domu u boku najbardziej wymagających szefów, jakimi są dzieci.

Poradnik pomoże zrozumieć dojrzewanie, otworzy oczy na pewne sprawy i nauczy, jak radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, w których znajdzie się każdy rodzic. Warto zaznaczyć, że napisana jest w taki sposób, że już samo czytanie spowoduje relaks i odpoczynek. Realne opisy sytuacji i rzeczy, z którymi utożsamia się każdy. Piękny język, ale jednocześnie prosty- to również zalety tego podręcznika, który powinien być obowiązkowy dla każdego rodzica. Dodatkowo do książki dodana jest płyta CD z ćwiczeniami dla dzieci i dorosłych.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)