Poród to nie tylko przywitanie swojego ukochanego dziecka, ale również ogromne wyzwanie dla kobiety. Niezależnie, czy mówimy tutaj o porodzie naturalnym, czy cesarskim cięciu. Po urodzeniu łożyska zaczyna się połóg. A ten, czasami może naprawdę zaskoczyć. Ciarki, gęsia skórka, zimno i lejący się, dość mocny pod względem „zapachu” pot. Dezorientacja, ogromne zmęczenie, mieszane uczucia. Właśnie tak, w wielkim skrócie wygląda połóg dla większości kobiet. Co jeszcze może zaskoczyć? Zapraszamy.
Połóg bez tabu
Dreszcze. W pierwszych godzinach po porodzie mogą pojawić się dreszcze. To jeden z najbardziej niepokojących dla kobiety objawów połogu. Lekarze jednak mówią o tym, że to bardzo naturalny etap, który zniknie w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Są one bowiem spowodowane ogromnymi zmianami hormonalnymi, które właśnie zachodzą w danym momencie. Doświadczyłam i to było dla mnie bardzo dziwne. Wcześniej o tym nie wiedziałam!
Pierwsze i kolejne wypróżnianie w połogu. Już po kilku godzinach od porodu, świeżo upieczona mama czuje parcie na pęcherz. Niestety pierwsze próby mogą okazać się bardzo bolesne i często fizycznie, a nawet psychicznie nie ma możliwości się załatwić.
Pierwsza kąpiel w połogu, jeszcze w szpitalu należy do najdziwniejszych i bolesnych. Zazwyczaj mamy do dyspozycji prysznic, pod którym ciężko jest ustać i umyć się dokładnie. Kolejnym problem może okazać się niepokój. Zostawienie dziecka z pielęgniarką lub nawet z kimś z najbliższej rodziny, w pierwszych godzinach po porodzie bywa naprawdę stresujące.
Połóg w pierwszych dniach to intensywne czyszczenie się po porodzie. Oznacza to dyskomfort spowodowany dużym krwawieniem i ogromnym bólem. Niezależnie, czy była to cesarka, czy poród naturalny, każda kobieta krwawi i może odczuwać przy tym ból, a także źle się czuć!
Samotność, jeszcze więcej niepokoju. Połóg to ogromne zmiany w organizmie. Niektóre mamy, zwłaszcza na początku, kiedy leżą w szpitalu, mogą czuć się przygnębione i zdezorientowane. Nie każda mama potrafi nakarmić dziecko lub je właściwie otulić, aby przestało płakać. Uczucie samotności może pojawić się głównie w nocy, kiedy nie ma obok bliskich osób.
Pocenie się. Intensywne pocenie się w czasie połogu to bardzo normalna rzecz, niestety rzadko się o tym mówi ze względu na to, że poceniu bardzo często towarzyszy niemiły, naprawdę mocny zapach.
Ból piersi, zastoje, wybuchy mleka. Niezależnie od tego, czy mama zdecyduje się karmić piersią, czy też nie, jej piersi będą reagować na różne sposoby w czasie połogu. Z początku piersi będą obolałe, nabrzmiałe, a pierwsze karmienia mogą okazać się naprawdę nieprzyjemne. Pamiętaj, że jeśli chcesz karmić piersią, to nie poddawaj się. To naprawdę przejściowy etap, w którym może pomóc pielęgniarka środowiskowa lub doradca laktacyjny.
Połóg to również przewrażliwienie. Nie każda mama od razu radzi sobie perfekcyjnie ze swoim niemowlęciem i jest wyluzowana. Hormony, zmiany fizyczne i psychiczne mogą przyczynić się do tego, że zaczniemy być przewrażliwione. Sprawdzanie, czy dziecko oddycha, nadmierne sprzątanie, kłótnie z partnerem o to, że robi coś źle.
Połóg trwa około dwóch miesięcy. Jest to czas, w którym organizm kobiety się regeneruje, a ciało próbuje wrócić do swojego wyglądu. Brzuch traci elastyczność i może wydawać się bardzo dziwny. Często, kiedy się do dotknie, ma się wrażenie, że to galareta.
Opuchnięte stopy, buzia, nabrzmiałe usta – to wszystko pojawia się w chwili, kiedy urodziny dziecko. Mogą pojawić się dreszcze, może pojawić się dezorientacja. Połóg to dwumiesięczny okres naprawczy, który zmienia się i przybiera różne formy. Nie u każdej kobiety wygląda tak samo. Jedne przechodzą go świetnie i bezboleśnie, a dla innych to bardzo trudny czas owiany bólem i zmieniającymi się hormonami. Dlatego tak ważne jest, aby po urodzeniu dziecka, obdarzyć opieką nie tylko niemowlę, ale również matkę. Warto w tym czasie zrozumieć kobietę i starać się jej pomóc jak tylko to możliwe.
Pamiętaj, że jeśli jesteś w połogu i odczuwasz niepokój, zgłoś się o poradę lekarza.