single-image

Zmęczenie i przemęczenie. Brak energii u dziecka-Przyczyny

Aleksandra Broda

Zmęczenie dziecka może wynikać z wielu przyczyn. Chociaż raz na jakiś czas dziecko może być zmęczone np. długą podróżą lub stresem, to jeśli taki stan rzeczy trwa kilka dni, to już powód do niepokoju. Rodzice, którzy zauważą, że pociecha jest nerwowa, ma podkrążone oczy lub często ziewa, w dodatku nie ma sił na nic – koniecznie muszą odwiedzić pediatrę.

Zmęczenie dziecka może mieć podłoże chorobowe, ale często wynika również z nieodpowiedniego rytmu dnia. Znaczna liczba rodziców nie zdaje sobie sprawy, że dziecko może być zmęczone, bo za późno chodzi spać, nie jada o stałych porach i nigdy nie wie, co będzie robić po szkole. Nawet uczniowie szkół gimnazjalnych potrzebują stałego rytmu, do którego organizm się przyzwyczai. Jednym z głównych powodów braku energii jest również zbyt wiele obowiązków, jakimi zostaje obciążone dziecko. Dwie kartkówki jednego dnia, dużo zajęć szkolnych, a później jeszcze zajęcia dodatkowe. Dzieci, które nie mają czasu na zabawę, albo odpoczynek uczą się gorzej, mają problemy z koncentracją i są często zmęczone. W pierwszej kolejności należy zastanowić się więc, czy pociecha faktycznie odpoczywa w ciągu dnia i czy przesypia całą noc. Czy przed pójściem spać nie spędza za dużo czasu na telefonie albo kładzie się do łóżka tuż po odłożeniu książek. Dużo osób zapomina, że przed snem należy się zrelaksować, odłożyć na bok urządzenia i przede wszystkim myśleć o czymś przyjemnym. To ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i jakość snu.

Organizm poprzez zmęczenie może komunikować również, że brakuje mu zbilansowanej i zdrowej diety. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. Zbyt mała ilość nawodnienia organizmu, brak warzyw, owoców i mięsa w diecie może skutkować brakiem energii, rozdrażnieniem i…podjadaniem. Jeśli dziecko ma cały czas ochotę na słodycze, warto zwrócić uwagę na to, czy przyczyną tego nie jest po prostu głód i niedosyt całego organizmu. Co więcej, jedzenie o niestałych porach może wyniszczać organizm, który pobudza niegotowy układ trawienny do pracy. Jeśli dziecko nie ma już sił o godzinie 10 lub 12, należy zastanowić się nad tym, czy jego śniadanie nie było zbyt ciężkie. Im cięższe rzeczy do strawienia, tym więcej energii zużywa organizm. Energia, zamiast pomagać w nauce i koncentracji, skupia się na układzie trawiennym. Jest to błędne koło.

Dziecko może być zmęczone również z powodu depresji. Wielu rodziców uważa, że to choroba, która dotyka głównie dorosłych. Jak się okazuje, coraz więcej dzieci cierpi na zaburzenia nastrojów i depresję. Nie zawsze objawia się ona całkowitym osłabieniem, złym humorem i smutkiem. Często osoby dotknięte tą chorobą, zachowują się „całkiem normalnie” i naprawdę ciężko ją zauważyć. Jednak spadek energii, brak zainteresowania realnym światem i tym, co kiedyś cieszyło, na pierwszy rzut oka może być tylko przemęczeniem, ale może okazać się również chorobą psychiczną.

Świeże powietrze. Czy wiesz, że każdy człowiek powinien spędzać na powietrzu co najmniej 2 godziny? To bardzo ważne szczególnie dla dzieci. Brak dotlenienia organizmu może powodować zmęczenie. W dodatku świeże powietrze poprawia nastrój, a w czasie spaceru człowiek odpoczywa i się relaksuje. Zamiast powrotu do domu autem lub autobusem, warto wybrać spacer. Rodzice powinni zastanowić się również, jak dziecko spędza np. weekendy. Może nie wychodzi w ogóle na dwór albo wyjście ogranicza się do przejścia do znajomego lub na zakupy? Aktywne spędzanie czasu poza domem jest kluczowe dla rozwodu i energii.

Zmęczenie i brak energii u dziecka może być spowodowane również takimi chorobami jak astma, alergia, anemia, zaburzenia odżywiania, cukrzyca, choroby serca i nerek. Dlatego ważna jest obserwacja dziecka, zapewnienie mu dobrych warunków do rozwoju i nauki, ale również przestrzeni do zabawy i odpoczynku. W momencie, kiedy rodzice zauważą, że pomimo zadbania o te rzeczy, zmęczenie nie mija — należy zgłosić się do pediatry.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)