single-image

Najczęstsze przyczyny braku apetytu u małych dzieci

Aleksandra Broda

Brak apetytu u dziecka zawsze budzi w rodzicach niepokój. Niekiedy wynika on z toczącej się w organizmie infekcji i w wielu przypadkach jest etapem przejściowym. Martwisz się o swoje dziecko? Przeczytaj, jaki może być powód nagłego spadku zainteresowania jedzeniem.

Infekcja. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym dzieci chorują znacznie częściej. Przed samą chorobą lub w jej trakcie może pojawić się u dziecka brak apetytu. Nic dziwnego- osłabienie sprawia, że nawet najprzyjemniejsze czynności przestają tak cieszyć. Pod względem fizjologicznym jest to naturalny etap, ponieważ walczący z chorobą organizm nie ma czasu na trawienie, więc nie domaga się pożywienia.

Zbyt duża ilość cukrów w diecie. Czasami nawet mały batonik potrafi zaburzyć łaknienie i sprawić, że dziecko nie będzie miało ochoty na nic innego. Cukier, zwłaszcza ten zawarty w przetworzonych produktach nie tylko potrafi uzależnić, ale również powodować u dzieci mdłości.

Zaparcia. Zła dieta (zbyt duże ilości soli i cukrów) może prowadzić do zaparć. Dziecko, które nie może się wypróżnić, najczęściej skarży się na ból brzucha i czuje się pełne. To normalne, że nie chce nic jeść, a nawet pić. Najpierw należy pozbyć się zaparć, następnie obserwować, czy apetyt dziecku wrócił.

Alergia pokarmowa. Organizm ludzki jest skonstruowany tak, że podświadomie daje sygnały ostrzegawcze. Dwulatek, który unika produktów mlecznych lub za nic w świecie nie chce jeść pieczywa, może po prostu mieć alergię, a produkty te po zjedzeniu powodują u niego dyskomfort i ból brzucha.

Zbyt niski poziom żelaza. Niedobór żelaza to anemia. Chociaż najczęściej z anemią kojarzy się bladość oraz senność, w niektórych przypadkach może wcale się tak nie objawiać. Dziecko, które ma anemię może wręcz przeciwnie- zachowywać się bardzo nerwowo i mieć problemy ze snem. Kolejnym objawem anemii jest brak apetytu albo ochota na jedzenie niejadalnych rzeczy, takich jak np. kartki czy nawet kredki.

Intensywny rozwój. To normalne, że dziecko, które właśnie nauczyło się chodzić, nie będzie już tak zainteresowane jedzeniem- w końcu teraz ma ciekawsze rzeczy do robienia. Z nadmiaru emocji oraz nowych umiejętności dziecko może nieco stracić zainteresowanie pokarmem.

Monotonna dietaDzieci lubią, kiedy coś się zmienia. Być może dziecku znudziły się wszystkie dotychczasowe potrawy i chce poznać jakieś nowe smaki? Nie chodzi tutaj o to, żeby rodzice nauczyli się całej książki kucharskiej. Czasami wystarczy kilka nowych ziół dodanych do potrawy albo inne ułożenie jedzenia na talerzu. Dzieci, zwłaszcza te, które potrafią już trochę mówić, lubią, kiedy ktoś bierze ich zdanie pod uwagę. Możesz zapytać więc swojej pociechy, co chciałaby zjeść na obiad. Jeśli nie potrafi jeszcze wymawiać pewnych zdań, po prostu zapytaj:
-Chcesz pomidorową z kluseczkami czy może ogórkową?

Bunt. Dzieci, zwłaszcza te, które przechodzą bunt, lubią odmawiać dla zasady. Młodzi buntownicy sprawdzają, czy mogą się przeciwstawić rodzicom i jakie będą ponosiły tego konsekwencje.

Celiakia, czyli inaczej nietolerancja glutenu to choroba, która najczęściej diagnozowana jest właśnie w wieku dziecięcym. Należy jednak pamiętać, że pierwsze symptomy można zauważyć np. dopiero w drugim roku życia. Objawia się nie tylko biegunką, wysypką oraz wolniejszym przybieraniem na wadze, ale również brakiem apetytu.

Pasożyty w układzie pokarmowym. Dzieci bardzo łatwo zarażają się owsikami lub tasiemcami. Ich obecność w układzie pokarmowym objawia się nudnościami, brakiem apetytu, a nawet wysypką. Poza tym dzieci, które mają pasożyty, często są osłabione.

To tylko najczęstsze przyczyny brak apetytu dziecka. Powodów takiego zachowania może być zdecydowanie więcej. Kiedy należy szukać pomocy u specjalisty? Jeśli dziecko nie ma apetytu już od tygodnia, wtedy należy udać się do lekarza, który powinien zlecić podstawowe badania: morfologię oraz mocz i kał. Rodzice mogą też sami wykonać badania w prywatnym laboratorium. Najważniejsze jest to, żeby przed wizytą spisać dokładnie cały jadłospis dziecka i zastanowić się, czy menu dziecka jest zbilansowane. Trzeba również przemyśleć, czy aby na pewno dziecko nie ma żadnej nietolerancji lub alergii i czy nie przechodziło ostatnio żadnej infekcji. Lekarz po wywiadzie oraz dokładnej ocenie zdrowia (na podstawie wyników badań) wskaże odpowiednie leczenie lub zaleci właściwą dietę.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)