single-image

Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?

Aleksandra Broda

Nawyk obgryzania paznokci u dzieci często wiąże się z emocjami, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Onychofagia to nałogowe obgryzanie paznokci, często pod wypływem różnych uczuć takich jak złość, smutek lub stres. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że takie czynności świadczą o czym złym.

 

Drapanie się, dotykanie włosów, a nawet zakładanie nogi na nogę świadczy o tym, że dziecko najprawdopodobniej ma problem, z którym sobie nie radzi. Może być to stan przejściowy, np. adaptacja w przedszkolu lub szkole, albo konflikt z rówieśnikami. Najczęściej jednak są to trudności, z którymi spotyka się cały czas. Zbyt surowi i wymagający rodzice, problemy z nauką albo akceptacją samego siebie- to tylko nieliczne powody, które mogą poważnie wpływać na psychikę najmłodszych.

Zastanów się, czy Tobie zdarzyło się kiedykolwiek obgryzać paznokcie. Zapewne nie raz zrobiłaś to w celu kosmetycznym, ale i zdarzały się sytuacje, w których obgryzałaś paznokcie pod wpływem nerwów, prawda? Podobnie jest z dziećmi, a im częściej tym robią, tym bardziej jest to powód do niepokoju.

Nie tylko ze względu na to, że można w ten sposób zainfekować swoje dłonie i nabawić się np. grzybicy. Nie tylko ze względu na to, że obgryzione paznokcie wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim ze względu na to, że Twoje dziecko może cierpieć.
Należy wspomnieć, że nałogowe obgryzanie paznokci u dzieci może prowadzić do zniekształcenia szczęki.

Warto przyjrzeć się dziecku, kiedy obgryza paznokcie. Prościej mówiąc, trzeba znaleźć przyczynę tego nawyku i ją usunąć. Być może jest to tylko przypadkowy zabieg, ale może okazać się, że przyczyna tkwi znacznie głębiej. Zastanów się, czy Twoje dziecko mogło paść ofiarą np. przemocy psychicznej wśród rówieśników. Pomyśl, czy coś w jego życiu ostatnio się zmieniło i chociaż może wydawać się, że radzi sobie z problem- wcale tak nie jest. Nierzadko zdarza się tak, że przeprowadzka do innego miasta lub rozwód i konflikty rodziców są główną przyczyną.

W momencie, w którym widzisz, że dziecko obgryza paznokcie tylko wtedy, kiedy jest znudzone- raczej nie powinnaś martwić się jego psychiką.

Jest wiele sposobów na zaprzestanie obgryzania paznokci u dzieci. Jeśli okaże się, że dziecko nie ma żadnych problemów emocjonalnych, można zastosować poniższe metody.

  • Jednym z najpopularniejszych metod są preparaty w formie bezbarwnego lakieru o gorzkim smaku. Niektóre dzieci jednak lubią gorzki smak, więc ta metoda niekoniecznie zadziała.
  • Najlepiej jest regularnie obcinać dziecku paznokcie na krótko albo pilnować, aby robiło to samo. Wtedy nie będzie miało co właściwie obgryzać.
  • Skuteczną metodą jest również odwrócenie uwagi od tej czynności. Można zaproponować dziecku gumę do żucia lub ściskanie piłeczki, kiedy najdzie potrzeba obgryzania paznokci.

Jeśli jednak nic nie przynosi efektów, należy znów wrócić do punktu wyjścia i szukać przyczyny w sferze emocjonalnej.

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)