single-image

Rodzicu, spędzaj z dzieckiem więcej czasu! Powiemy Ci jak to zrobić

Aleksandra Broda
Dużo rodziców uważa, że dzieci potrzebują tylko wspólnej zabawy. Jest to bardzo mylące. Obowiązki szkolne oraz praca często uniemożliwiają spędzanie wystarczającej ilości czasu w rodzinnym gronie. Chwile spędzone razem budują więź oraz pomagają w zrozumieniu swoich potrzeb. Jak więc wykorzystać każdą wolną sekundę i cieszyć się z niej? Zdziwisz się, ile rzeczy możecie robić wspólnie.
Gotowanie

Każde danie wymaga innego czasu przygotowania. Niezależnie, czy gotujesz tylko zupę, czy dwudaniowy posiłek- Twoje dzieci mogą Ci w tym pomóc. Zachęć swoje pociechy do przyrządzania obiadu z Tobą. Pozwól im się pobrudzić, kiedy ugniatają ciasto. Przymknij oko, kiedy coś wyleją- po prostu cieszcie się wspólnymi chwilami. Porozmawiajcie ze sobą na nieco luźniejsze tematy, pośmiejcie się z przesolonego makaronu. Pokaż swoim dzieciom, że im ufasz i wierzysz w ich możliwości.

Sporządzanie listy na zakupy

Brzmi dziwnie? Chociaż nie wszystkie dzieci lubią zakupy, nic nie stanie na przeszkodzie, żebyś wspólnie z nimi ustaliła, co należy kupić do domu. Poproś ich, aby zaglądnęły do lodówki i półek. Następnie niech powiedzą same, czego brakuje. Zobaczysz- dzieciaki będą miały niezłą zabawę i przekonają się, że im ufasz i szanujesz ich zdanie.

Sprzątanie

Pozwól, by Twoje dziecko samo odkurzyło swój pokój lub inną część mieszkania. Z początku może nie być to zbyt efektywne, ale z czasem pociecha nabierze wprawy. Kiedy wycieracie kurze, możecie włączyć muzykę i tańczyć w rytm melodii. Pokaż swoim dzieciom, że obowiązki nie muszą wcale być nudne! A ich wspólne wykonywanie może przerodzić się w niezapomniane chwile.

Wspólne oglądanie filmów

Kiedy oglądacie film, możecie w przerwie na reklamy porozmawiać o swoich wrażeniach. Zapytaj swoje dziecko, czy dany bohater mu się podoba lub jaki przewiduje koniec filmu. Słuchaj uważnie tego, jaka będzie jego odpowiedź i zawsze staraj się utrzymać rozmowę jak najdłużej. Bądź delikatny i wyrozumiały- w końcu każdy może mieć swoje zdanie.

Spontaniczny spacer lub wycieczka

Wykorzystaj to, że jest weekend- Zostaw sprawy, które możesz przełożyć na później- nieumytą podłogę, stertę prania czy ulubiony program telewizyjny. W ten sposób udowodnisz dziecku, że potrafisz robić coś bez wcześniejszego planu, a ważniejsze jest dla Ciebie jego dobro. Pamiętaj, że niektóre chwile już się nie powtórzą.

Zaangażujcie się całą rodziną w domowe obowiązki- zróbcie z nich coś nie tylko pożytecznego, ale również wspaniałego. Czas ucieka, a budowanie relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi powinno trwać cały czas i nie można tego zaniedbać. Życie jest jedno- bierzmy z niego co najlepsze!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)