single-image

Puzzle – czy ktoś je jeszcze układa? Zalety układania puzzli przez dzieci

Aleksandra Broda

Układanie puzzli to taka zabawa, która chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Sposób na „leniwe” popołudnia i wieczory. Puzzle to również nauka poprzez zabawę. Te popularne elementy, które trzeba poskładać w całość, zyskały popularność już w drugiej połowie XIX wieku.

Producenci wymyślili już chyba wszystkie możliwe rodzaje puzzli: 3D, dla najmłodszych dzieci, dla nieco starszych, dla dorosłych i prawdziwych pasjonatów. Z krajobrazami, z postaciami z filmów i bajek, z wydarzeniami historycznymi… Każdy znajdzie coś dla siebie.

Puzzle dla dzieci

Warto wspomnieć o korzyściach, jakie niesie ze sobą układanie puzzli przez dzieci. Dziecko, które układa (próbuje ułożyć) puzzle przystosowane do jego wieku, uczy się spostrzegawczości. Umysł zaczyna bardziej pracować, a oczy skupiają się na obserwacji.

Drugą, bardzo ważną zaletą układania puzzli jest nauka cierpliwości. Oczywiście, młodsze dzieci mogą bardzo szybko znudzić się układanką, ale należy je zachęcać i wracać do niej co jakiś czas. Wkrótce nastąpi moment, w którym dziecko będzie za wszelką cenę próbowało poskładać elementy.

Puzzle dla małych dzieci

Puzzle wyzwalają w dzieciach wyobraźnię! Większość próbuje ułożyć je intuicyjnie, bazując na obrazie w swojej głowie. To niezwykle cenna lekcja używania wyobraźni. Zwłaszcza jeśli dziecko układa puzzle z ulubioną postacią z książki lub bajki. W trakcie zabawy myśli, co mogło się wydarzyć, że bohaterowie znaleźli się w takiej sytuacji.

Układanie puzzli to świetny pretekst, aby spędzić razem trochę czasu. Chyba każdy dorosły uwielbia składać te elementy – puzzle to zabawa z naszego dzieciństwa. Dzieciństwa bez komputerów i telewizora HD. Dzieci chętniej układają je, kiedy mają obok rodziców. Opiekunowie, którzy się „wczują”, nie chcą odejść od układanki i na chwilę znów stają się dziećmi. 

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)