single-image

Problem z wypryskami? Mamy na to sposób!

Rodzic Rodzic

Zbliża się nowy rok szkolny, a ty dalej zmagasz się z niechcianymi wypryskami i świecącą się skórą? Dzisiaj pokażemy Ci, jak możesz sam zadbać o swoją cerę. Poradzimy, kiedy wybrać się do dermatologa i gdzie możesz szukać pomocy.

Okres dojrzewania to czas, kiedy w Twoim organizmie zachodzi bardzo dużo zmian. Zmienia się nie tylko Twoje ciało, ale również Twoja psychika. Przed Tobą wspaniały czas, którym warto się cieszyć!

Jednym z głównych problemów okresu dojrzewania są zmiany hormonalne, które powodują między innymi to, że na Twojej twarzy pojawia się trądzik, wypryski oraz zapchane pory.

Zaakceptuj ten stan

Nie tylko ty zmagasz się z tłustą cerą. Twoi rówieśnicy również mają z nią problemy. Nie wstydź się swojej twarzy, daj jej trochę czasu na oswojenie się ze zmianami. Nie unikaj kontaktów z kolegami i koleżankami. Nie zakrywaj wyprysków pod warstwą pudru i nie używaj korektorów. Tak naprawdę wszystkie te rzeczy mogą Ci w tym okresie tylko zaszkodzić i sprawić, że problem zniknie tylko na chwilę.

 

Porozmawiaj z rodzicami

Nie wstydź się tego, że czujesz się niekomfortowo. Rodzice być może nawet nie zdają sobie sprawy, że Twoje problemy skórne są dla Ciebie czymś kłopotliwym. Możecie wspólnie odwiedzić sklep lub aptekę i wybrać odpowiednie dla Twojej twarzy kosmetyki.

Nie dotykaj buzi

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile na Twoich dłoniach jest drobnoustrojów i bakterii. Twoja twarz jest teraz niezwykle delikatna i podatna na nowe zakażenia. Unikaj więc kontaktu buzi z dłońmi.

 

Nie wyciskaj pryszczy

Nigdy nie próbuj pozbywać się w ten sposób nieprzyjaciół na Twojej buzi. Wiemy, że taka droga wydaje Ci się najłatwiejsza i trudno oprzeć się pokusie, jednak warto odpuścić. Bakterie, które wyciskasz, rozprzestrzeniają się po Twojej twarzy. Ty tego nie widzisz, jednak Twoja twarz na pewno to odczuje i odwdzięczy się wypryskiem w innym miejscu. W dodatku wyciśnięty nieprzyjaciel będzie się sączył, następnie pojawi się strupek, który jeszcze bardziej będzie rzucał się w oczy. Pamiętaj, że w wyniku nieprawidłowego wyciśnięcia pryszcza może pozostać Ci na twarzy blizna.

 

Pij wodę i odżywiaj się zdrowo

Woda wypłukuje z Twojego organizmu toksyny i zmniejsza ryzyko powstawania różnych infekcji. Jeśli lubisz pić napoje gazowane, albo słodzone soki- zrezygnuj z ich częstego spożywania. Cukier, który jest w nich zawarty, przyczynia się do powstawania trądziku i zaburzeń hormonalnych. Podobne działanie ma cukier zawarty w słodyczach. Warto w tym okresie wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe.

Zmieniaj ręczniki, którymi wycierasz twarz

Na ręcznikach osadzają i namnażają się bakterie, przez co nawet najstaranniej umyta twarz, przy wycieraniu dostanie nową dawkę drobnoustrojów. Wymieniaj ręczniki do buzi co najmniej raz w tygodniu albo osuszaj twarz wacikami higienicznymi. Często wymieniaj również pościel, zwłaszcza poduszki, na których śpisz. Są one idealnym pochłaniaczem potu, bakterii oraz brudu.

Nie podkradaj kosmetyków rodzicom

Twoja mama używa danego toniku? Nie oznacza to, że powinieneś używać go również Ty. Podobnie jest z kremami oraz innymi kosmetykami do higieny. Cera Twoich rodziców wymaga innej pielęgnacji niż Twoja. Źle dobrane preparaty mogą źle wpłynąć na stan Twojej skóry i co za tym idzie- pogorszyć ją diametralnie. Jeżeli Twoja mama używa kosmetyków do cery odwodnionej, używając ich, możesz wysuszyć sobie skórę. Efekt będzie taki, że Twoja cera będzie produkować jeszcze więcej łoju.

Wybierz się do dermatologa, jeśli jest taka konieczność

Poproś swoich rodziców, aby zapisali Cię  na wizytę u dermatologa, jeśli czujesz, że nie dajesz rady zapanować nad swoją cerą. Być może zmagasz się z trądzikiem, który w każdym wieku wymaga kontroli i zaleceń lekarza. Specjalista pomoże Ci w wyborze odpowiednich kosmetyków oraz leków. Jeżeli się wahasz- udaj się do najbliższej apteki. Farmaceuci często są w stanie określić, czy problemy, z jakimi się zmagasz, wymagają opieki lekarza. Nie bój się pytać, wszyscy są po to, żeby Ci pomóc.

 

 

Mamy nadzieję, że Nowy Rok szkolny przywitasz z uśmiechem. Pamiętaj, że zmiany zachodzące w Twoim organizmie są naturalne i potrzebne. Wprowadź w życie nasze wskazówki, a gwarantujemy, że Twoja cera nie będzie narzekać.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)