Ciąża nie kończy się tylko porodem. Po porodzie jest jeszcze połóg. Połóg nazywa się dochodzeniem organizmu po ciąży i porodzie. I na tym zazwyczaj się kończy. Młode mamy wiedzą, że muszą kupić pieluchomajtki, czy też specjalne majki połogowe. Młode mamy wiedzą, że należy kupić duże podpaski. Spodziewają się bowiem krwawienia, czyli czyszczenia się macicy po porodzie. Dla niektórych kobiet okres najbliższych 6 miesięcy po porodzie jest trudniejszy, niż w ogóle przypuszczały.
Chyba wszyscy widzieliśmy Księżną Kate, kiedy to tuż po urodzeniu swojej pierwszej pociechy stanęła uśmiechnięta przed kamerami i pokazała swoje maleńkie dziecko. Chyba wszystkie spotkałyśmy się z Instamamami, które dwa dni po porodzie wyglądały, jakby szły na premierę filmu Hollywood. Prawdą jest, że każda kobieta połóg przechodzi inaczej, ale idealizowanie pierwszych tygodni po porodzie może zaszkodzić kobietom, które spodziewają się zwłaszcza pierwszego dziecka. Dlatego dzisiaj chcę opowiedzieć o połogowych faktach, o których mało się mówi, a szkoda. To właśnie taka wiedza może przygotować psychicznie młodą kobietę na ten okres i przede wszystkim przejść go świadomie, spokojnie, z akceptacją.
Fakty o połogu. Połóg to osłabienie
Połóg wiąże się z osłabieniem organizmu. Organizm kobiety przez 9 miesięcy dostosowywał się do pojawienia nowego członka rodziny, a także do porodu – bez względu na to, czy był to poród siłami natury, czy też przez cesarskie cięcie. To normalne, że „po wszystkim” organizm musi ustabilizować hormony, a także spróbować wrócić do sytuacji zdrowotnej sprzed 9 miesięcy. Do tego dochodzi oczyszczanie się macicy z wszelkich śluzów, błon – odchodów połogowych. To wszystko powoduje, że kobieta może odczuwać zmęczenie, huśtawkę nastrojów, a także może być bardziej podatna na wszystkie choroby przenoszone drogą kropelkową.
Połóg może powodować dyskomfort
Miesiączka to przy połogu „pikuś”. Krwawienie połogowe jest obfitsze, a także może być boleśniejsze. Może zdarzyć się tak, że duża podpaska przecieknie w najmniej oczekiwanym momencie. Młoda mama powinna przygotować się także na skurcze macicy towarzyszące zwłaszcza przy karmieniu piersią. Oksytocyna, która uwalnia się zwłaszcza podczas KP, powoduje jednocześnie właśnie uściski macicy.
Siku i kupa po porodzie. Fakty o połogu
Fakty o połogu? Problemy z wypróżnianiem zdarzają się też po porodzie. Zazwyczaj pojawiają się u kobiet, które miały nacięte krocze, ale nie jest to regułą. Pochwa, a także odbyt jeszcze bardziej uwrażliwiają się po urodzeniu dziecka (to oczywiście nie trwa wiecznie! Po połogu ten stan minie). W związku z tym kobieta może odczuwać ból i pieczenie, przez co będzie starać się za wszelką cenę odpuścić toaletę.
Barwa i zapach wydzielin z pochwy
Fakty o połogu, o których rzadko się mówi? Młode mamy mogą niepokoić się zarówno zapachem połogowych odchodów, jak i ich barwą, które ulegają zmianom. W połączeniu z hormonami może to nawet być przyczyną nieprzespanych nocy. To właśnie dlatego nie należy rezygnować z opieki pielęgniarki środowiskowej po porodzie. Jeśli młoda mama nie ma zaufania do pielęgniarki z przychodni, może skorzystać z pomocy prywatnej pielęgniarki. Dobra, rzetelna pielęgniarka środowiskowa udziela wsparcia, odpowiada na nawet najbardziej nurtujące pytania, a nawet bada: czy to krocze, czy też barwę odchodów połogowych. O tym należy mówić głośniej.
Fakty o połogu, o których rzadko się mówi
„Teraz to mi obrzydziłaś”, „Po co o tym mówić?” – możemy spotkać się z komentarzami w internecie. Tak jak wspominałam wyżej – połóg u każdej kobiety wygląda inaczej. Nie zmienia to jednak faktu, że nie należy mówić o tych stronach wpisanych na listę tabu. Taka wiedza może ułatwić życie młodej mamy, przygotować ją na różne scenariusze i przede wszystkim pomóc przeżyć ten czas świadomie, bez stresu i z szacunkiem do swojego ciała.