single-image

HUŚTAWKA NASTROJÓW W CIĄŻY

Aleksandra Broda
Niezależnie od tego, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, twoi znajomi mogą powiedzieć: „zachowujesz się jak baba w ciąży”. To często stosowane porównanie, raczej nie świadczy pozytywnie o tym, jak jesteś postrzegany. Bo jeśli porównano by nas do policjanta, Czerwonego Kapturka… to tak, moglibyśmy zastanawiać się godzinami. Ale baba w ciąży? To ewidentnie: zaburzenia nastroju, niezdecydowanie, płacz i śmiech w jednej minucie, często coś na pograniczu niezrównoważenia psychicznego. Osoba określana tym powiedzeniem najczęściej zachowuje się dziwnie- BEZ PRZYCZYNY! A kobieta w ciąży?
Kobieta w ciąży ma powody i to setki! Głównym z nich są hormony. Zarówno ilość progesteronu, jak i estrogenów (przed ciążą odpowiedzialnych za cykl kobiecy, przygotowanie macicy, przyjęcie zarodka) w chwili zapłodnienia wzrastają nawet stokrotnie! To, co dzieję się w organizmie ciężarnej, to prawdziwa rewolucja. Rewolucja, której skutkami są: zgaga, zawroty głowy, mdłości, płaczliwość, nadmierna emocjonalność, huśtawka nastrojów.
Wieść o dziecku to nowina, która potrafi całkowicie zmienić życie. Nowa sytuacja, w każdych etapach ciąży powoduje różne emocje. Od radości poprzez strach i obawy, czy na pewno damy sobie radę. Ponadto, wraz z rozwojem maleństwa w brzuchu matki, nasilają się uprzykrzające dolegliwości: puchnięcie ciała, ból kręgosłupa i stóp, problemy z poruszaniem, oddychaniem. Czy więc możemy dziwić się kobiecie, która atakowana przez hormony, emocje i zmiany ciała, nie potrafi spokojnie i z należytym zrównoważeniem przetrwać dziewięciu miesięcy ciąży?
W całej tej sytuacji, skupiając się na matce i dziecku, zapominamy o kimś bardzo ważnym. Pomyślmy przez chwilę co czuje ojciec, kiedy czeka na swojego potomka. Martwi się o pomyślny przebieg ciąży i porodu, a do tego dochodzi żona, dla której jest najbliższym obiektem umożliwiającym wyładowanie emocji. To, co najważniejsze podczas oczekiwania na dziecko to wzajemne zrozumienie, cierpliwość, rozmowa.
Nie unikniecie emocjonalnej huśtawki. Ale może warto wcześniej dowiedzieć się, co Was czeka. Poznać jak funkcjonuje kobiece ciało podczas ciąży. Lepiej być przygotowanym, niż ślepo łudzić się, że przed nami zawsze piękne i kolorowe dziewięć miesięcy.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)