single-image

Miłość w związku – 10 filarów, o których coraz rzadziej się mówi.

Aleksandra Broda

Z okazji jutrzejszych walentynek, przedstawiamy dziesięć najważniejszych filarów miłości. To nieprawda, że miłość to wieczne motylki w brzuchu i uniesienia. Miłość nie jest taka jak na filmach. Nie doszukujmy się złudnej „miłości” w książkach, które nijak mają się do rzeczywistości. Nie mylmy pożądania z miłością. Nie marzmy o w związku z przystojnym i bogatym Massimo, bo może okazać się, że stracimy. Bo miłość to nieustanna walka o lepsze jutro. Jak znacie się jak łyse konie. I te konie nie przestają, nigdy się nie zatrzymują. Dojrzała miłość to nie jest nawet fascynacja drugą osobą, to wspólne cele i dążenie do nich. To kłótnie, w których nikt nie wygrywa, bo nie są zorganizowane pod nazwą „walka”, lecz: „Chcę Cię zrozumieć”.

Autorka grafiki: Amanda Oleander

1. Poczucie bezpieczeństwa i zaufanie
Kiedy druga osoba sprawia, że czujesz się bezpiecznie. I ty jesteś w stanie zapewnić, że jak coś, to ta druga osoba może na Ciebie liczyć. Poczucie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych fundamentów prawdziwej miłości. Że druga osoba Cię nie zostawi w potrzebie, ale i ty też tej drugiej osoby nie opuścisz. Kiedy wtulasz się w ramiona i wiesz, że masz wszystko. Kiedy możesz się zwierzyć, zostać wysłuchany. Nie — skarcony, oceniany.

2. Rozmowy i słuchanie
Związek oparty na miłości to związek, w którym się rozmawia. Nie pomija niewygodnych tematów, nie unika odpowiedzi. Miłość powinna być rozbudowaną formą przyjaźni. I chociaż dobrze jest wspólnie pomilczeć, to związek powinien opierać się na rozmowach, również tych intymnych, głębszych. Kiedy dwoje słucha się nawzajem i potrafi rozmawiać. Że chce tego.

3. Szacunek do drugiej osoby, bezinteresowność
Nie ma miłości bez szacunku: do czyiś pragnień, charakteru i wyglądu. W związku opartym na miłości liczy się i docenia bezinteresowność. Kiedy dwie osoby nie muszą się wyliczać, kto ile dał, a kto ile zabrał. Nie ma wyliczanek, gierek w to wszystko. Kiedy się nikogo nie zmusza, nie zastrasza i nie gwałci praw drugiego człowieka.

4. Zaangażowanie
Z dwóch stron. Miłość nie jest czymś, co już do końca jest. Miłość jest czymś, co buduje się przez całe życie z osobą, którą się kocha. Ale to działa w dwie strony.

5. Wspólne cele
Miłość, która nie ma wspólnych planów, usycha, ponieważ w życiu chodzi o to, żeby cały czas, ze spokojem do czegoś dążyć. Chociażby do dobrego wychowania dzieci, do odkładania pieniędzy na wspólne wakacje, do wspólnej emerytury. Wspólne pragnienia i marzenia łączą ludzi. Ludzie tworzą wtedy zespół, partnerstwo.

6. Wspólne pasje
Chociaż w związku dwie osoby mają prawo do swoich osobistych hobby, warto mieć, chociażby jedną wspólną pasję. Wspólne zainteresowania powodują, że unikamy rutyny, a miłość cały czas się pogłębia. Niezależnie czy jest to sport, czy wybrany rodzaj filmów. Pasja w związku również jest fundamentem miłości.

7. „Podobasz mi się”
Miłość polega na tym, że widzimy piękno w drugiej osobie. Nieważne, ile ma kilogramów i jak wygląda po przebudzeniu. Wyczerpana grypą żołądkową lub inną chorobą — podoba nam się zawsze, taka, jaka jest. Naturalna. Widzicie. Miłość polega na tym, że się widzi. Nie doszukuje się, nie próbuje zmieniać.

8. Intymność
W miłości liczy się intymność. To, co robimy, jak się do siebie zbliżamy. Sposób, w jaki przytulamy. I to, że cały czas to robimy. Związek dwojga osób powinien mieć swoją intymną sferę.

9. Szanowanie swojej prywatnej przestrzeni
Tak, to bardzo ważne. Związek nie powinien doprowadzić do tego, że ktoś straci swoje „ja”.

10. Świadomość tego, że związek z drugą osobą to praca
Kiedy dwie osoby pracują nad swoim związkiem. Chcą naprawiać rzeczy, które się „zepsuły” i wychodzą z inicjatywą — to jest prawdziwa miłość. To nie jest tak, że miłość przychodzi od razu i trwa przez całe życie. Będzie trwała, jeśli dwie osoby będą tego chciały i na to pozwolą.

Kochani, z okazji walentynek, życzymy Wam miłości. Budowania związku opartego na zaufaniu i szacunku. Abyśmy nie myśleli, że jeśli mamy dzieci, to już nic nie musimy robić. Dbajmy o siebie wzajemnie. Pielęgnujmy nasze związki. I nigdy nie dajmy sobie wmówić, że miłość to wyrzeczenia, brak poszanowania drugiego człowieka, czy zmuszanie do czegoś, bo ktoś wie za nas lepiej.

Autorka grafiki: Amanda Oleander

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)