single-image

Mamo, pracuj! Rozwijaj się i bądź niezależna finansowo.

Aleksandra Broda

Dzisiaj jest Święto Pracy, więc warto porozmawiać o rozwoju matek i o tym, co najlepszego może dać im praca. Chociaż matkom nie zawsze jest łatwo pogodzić opiekę nad dziećmi, to praca może przynieść wiele dobrego, począwszy od stabilnego budżetu domowego, na komforcie psychicznym kończąc.

Jednym z powodów wypalenia macierzyńskiego, jak podają eksperci, może okazać się brak kontaktu z innymi dorosłymi ludźmi. W pracy niezależnie od szczebla matki mają kontakt z innymi pracownikami, klientami. To nie tylko szansa na rozmowę i poznanie innych ludzi, ale również motywacja do zmian, do pewnych rytuałów. Chociażby takich jak zrobienie szybkiego makijażu.

Kolejnym plusem pracy jest możliwość kariery i zajęcie się innymi obowiązkami. Niezależnie, czy jest to etat w sklepie, przy sprzątaniu, czy w biurze. We wszystkich tych miejscach można poznać swoje drugie „ja”, nauczyć się czegoś nowego i doskonalić się w danej dziedzinie. To przełoży się na większą akceptację siebie i zadowolenie z własnych osiągnięć.

Najważniejsze jednak w pracy są pieniądze, czyli wynagrodzenie. Niestety w Polsce minimalna krajowa nadal jest bardzo niska, ale zawsze pieniądze wpływające co miesiąc na koncie, dają pewną stabilizację. Kiedy dwójka rodziców pracuje i jedno straci pracę albo coś stanie się z jego zdrowiem, zawsze jest pewność, że druga osoba utrzyma budżet. Więcej pieniędzy to również większy komfort psychiczny i więcej możliwości, np. podniesienia standardu życiowego.

Praca może naprawdę uszczęśliwić i spowodować, że inaczej spojrzymy na siebie i na naszą rodzinę. Przede wszystkim zarabianie własnych pieniędzy przynosi wiele satysfakcji i sprawia, że łatwiej wydaje się je na zaspokajanie swoich potrzeb. Matki, które pracują, cieszą się każdą chwilą spędzoną z dziećmi, a po pracy są bardziej na nich skupione. Niezależność finansowa obojga rodziców może zminimalizować kłótnie, a także ryzyko uzależnienia się finansowo od swojego partnera.

Pisząc ten artykuł i bazując na doświadczeniach innym mam, wspólnie zauważyliśmy jeszcze jeden problem, który pewnie nie dotyczy naszych czytelników, ale jeśli go udostępnicie, być może trafi do takiej grupy odbiorców. Chodzi o system 500 plus. Duża część Społeczeństwa uzależniła swój budżet od wpływów środków od Państwa, przez co wiele kobiet zrezygnowało z pracy. Żyjemy w bardzo niepewnych czasach, w których jednego dnia może po prostu zabraknąć tych pieniędzy, albo może wejść nowa ustawa, która zastąpi zapomogi na innych warunkach. Wtedy wielu rodziców może nie dać sobie rady.

Nie każdy rodzic może pozwolić sobie na pracę, jeśli opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością, lub sam jest niepełnosprawny. Całkowicie to rozumiemy i uważamy, że powinni oni dostawać większe wsparcie od Państwa, niż na tę chwilę dostają. Zachęcamy jednak te mamy, które mogą pozwolić sobie na pracę, do spróbowania. Zachęcamy i wspieramy, ponieważ, chociaż początki mogą okazać się trudne, to praca może dać wiele dobrego.


Pracujecie? Czy dopiero zamierzacie iść do pracy po ustabilizowaniu pandemii? A może nie chcecie? Podzielcie się koniecznie w komentarzach.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)