single-image

Jest zły. Później krzywdzi. Na końcu przeprasza. PRZEMOC WOBEC KOBIET

Aleksandra Broda


16 dni działań przeciwko przemocy wobec kobiet, to jedna z najlepszych światowych akcji. Trwa od 25 października i potrwa do 10 grudnia. Ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej ogromnego problemu, jakim jest przemoc wobec kobiet. Jak podają statystyki GUS z 2018 roku, aż 80% ofiar przemocy, to właśnie kobiety. A ile jest nieświadomych tego, że w ogóle są krzywdzone? Tego niestety nie da się w żaden sposób obliczyć. Wiemy jednak, że dzięki Waszym udostępnieniom ten artykuł może rzucić światło na tę sprawę.

Przemoc nie dzieli się tylko i wyłącznie na psychiczną i fizyczną. Do rodzajów przemocy należy również seksualna, ekonomiczna. Przemocą jest również zaniedbywanie kogoś!

Dzisiaj poruszymy temat przemocy w związku. Nie jeden raz zastanawiałaś się pewnie, dlaczego Twoja koleżanka jest z mężczyzną, który jej nie szanuje? Może masz już dosyć wiecznego wysłuchiwania, że to definitywny koniec, po czym Twoja koleżanka i tak wraca do partnera? A może to właśnie TY odnajdziesz w tym artykule siebie i przyznasz, że coś jest nie w porządku? Że jesteś ofiarą.

A znasz Einsteina? No pewnie, że znasz. Kojarzysz go z przyjaznego zdjęcia, na którym pokazuje język i wiesz, że zrobił dla naszej ludzkości wiele wybitnych rzeczy. Ale powiem Ci, czego być może nie jesteś świadoma. Wykorzystał bezczelnie wiedzę swojej żony, by później znęcać się nad nią psychicznie, kiedy ta nie była mu już potrzebna. W efekcie czego porzucił ją z dziećmi i wysłał daleko, by cieszyć się sławą i móc romansować. Źródła donoszą (wiemy to z listów, jakie pisała do przyjaciół jego żona), że bardzo często ją upokarzał i wyzywał. Kto by mógł pomyśleć, prawda? To jest również powód, dlaczego kobiety nie przyznają się do tego, że są ofiarami. Ponieważ sprawcy są wszędzie. Mają wysokie stanowiska, nieskalaną opinię i uchodzą za kulturalnych, ciepłych ludzi. One myślą, że nie wygrają, nie mają szans. Boją się konsekwencji. Dlatego my możemy im pomóc i powiedzieć: NIE BÓJCIE SIĘ. JESTEŚMY PO WASZEJ STRONIE.

Najpierw jest faza narastającego napięcia.

Mężczyzna zaczyna być podenerwowany, nie omieszka „czepiać się wszystkiego, jak leci”. Chodzi naburmuszony i o wszystkie swoje niepowodzenia obwinia partnerkę. W tym momencie kobieta stara się dogodzić mężczyźnie lub po prostu nie wchodzić mu w drogę. Napięcie jednak jest i narasta. Partnerka może zacząć odczuwać poczucie winy i szukać przyczyny zachowania partnera tylko u siebie.

Druga to faza ostrej przemocy.

Wybuch. Mężczyzna wyzywa swoją partnerkę, nierzadko ją bije. Staje się agresywny i nieprzewidywalny. Kobieta odczuwa strach, ale cały czas stara się uspokoić partnera. Robi wszystko, aby złagodzić sytuację. To jednak nie pomaga. Mężczyzna się wyżywa, wyzywa, krzyczy, tłucze przedmioty. Kobieta czuje się zagubiona, może popaść w depresję, a nawet popełnić samobójstwo. Większość kobiet jednak wierzy, że to chwilowe, bo…

Trzecia faza to miesiąc miodowy.

Mężczyzna wyładował już swój gniew i swoje frustracje. Kupuje kwiaty i przeprasza. Przynosi śniadanie do łóżka, nierzadko obiecuje poprawę. Zaczyna mówić o swoich planach na przyszłość, a właściwie o tym, że planuje i chciałby resztę życia spędzić z tą kobietą. Może być również tak, że nie przeprasza. Udaje, że zdarzenia w ogóle nie było. Nagle wstaje i jest po prostu normalnie. Tak jak kiedyś, czyli przyjaźnie i miło. Większość kobiet wierzy. Chce, aby partner się zmienił. Kobiety cierpnią na syndrom sztokholmski. Są zmanipulowane. Kochają. Tak im się wydaje. Dlatego, nigdy nie obwiniaj kobiety, która doświadczyła przemocy, że „sama tego chciała”. Nie wiesz, jak drugi człowiek może mieć na nas wpływ. Jak codziennie, w mniejszym lub większym stopniu dajemy się manipulować.

To tylko jeden scenariusz z wielu. Cieszymy się, że trwa akcja. Mamy nadzieję jednak, że naprawdę zmieni coś w polskim prawie, a ofiary będą czuły się bezpiecznie. Że „znajomości” nie pozwolą na zamiatanie spraw pod dywan, a z ofiar nie będą robiły osób niepoczytalnych, które zmyślają historyjki. Mamy szczerą nadzieję, że przemoc, nieważne, jaką formę przybiera (psychiczną, fizyczną, ekonomiczną, zaniedbanie), będzie zawsze surowo karana. Chcemy, aby akcja trwała cały czas, a wszyscy zwrócili uwagę na to, że przemoc jest. A ofiarami są głównie kobiety, ale nie tylko. Są jeszcze skrzywdzone dzieci i mężczyźni.

Nie bądźmy obojętni wobec żadnej formy przemocy. Udostępnijcie ten artykuł.


Fazy cyklów przemocy w rodzinie, przedstawione są na podstawie informacji ze strony Niebieska Linia.

800 120 002 – Telefon do Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.

Może Cię zainteresować:

 Ofiara toksycznego rodzica.

Toksyczne kobiety niszczą dobrych mężczyzn.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)