single-image

Brak miłości w dzieciństwie, czyli dziecko niekochane

Aleksandra Broda

Rolą rodziców jest wychowywanie dzieci. Wychowywanie to również okazywanie uczuć, dawanie poczucia bezpieczeństwa. Wychowanie to ciągłe dążenie do tego, aby dziecko było szczęśliwe i potrafiło budować zdrowe, wartościowe relacje. Istotnym, jak nie najważniejszym czynnikiem, który to gwarantuje, jest oczywiście miłość. Niestety, ale nie wszyscy rodzice potrafią i w ogóle chcą kochać swojego potomka. Istnieją rodzice, którzy nie rozmawiają, nie przytulają, nie okazują pozytywnych uczuć. Dziecko w takim środowisku choć dorasta, to tylko fizycznie.

Dlaczego rodzice nie kochają swoich dzieci?

Bardzo trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Brak miłości do dzieci to swojego rodzaju temat tabu, o którym mówi się niechętnie i niechętnie w ogóle się do tego przyznaje. Brak miłości do dziecka można po prostu wyczuć i zaobserwować. Rodzice, którzy nie kochają to w głównej mierze osoby, które nie dostały czułości, zrozumienia za czasów swojego dzieciństwa. Rodzice, którzy nie okazują miłości swoim potomkom, tworzą często rodziny dysfunkcyjne i patologiczne.

Co robią rodzice, którzy nie kochają swoich dzieci?

Rodzice, którzy nie kochają swoich dzieci, nie potrafią ich słuchać i nie próbują ich zrozumieć. Rodzice, którzy nie kochają swoich dzieci, nie przytulają, nie mówią ciepłych słów i nie wspierają. Opiekunowie, którzy nie kochają swoich pociech, bardzo często zwracają się do nich bez szacunku, z szorstkim tonem i bardzo ozięble. Nierzadko bywa tak, że dają do zrozumienia, że pociechy są niechciane i sprawiają tylko kłopot.

Jak funkcjonują i zachowują się niekochane dzieci?

Poczucie miłości jest fundamentem, który odpowiada za praktycznie wszystkie aspekty prawidłowego rozwoju. Dziecko, które nie dostaje jej od rodziców, ma problemy z nawiązywaniem relacji. Nie potrafi okazywać uczuć, a nawet ich nazywać. Często jest zestresowane, niepewne siebie i wycofane. Mimo wszystko może zdarzyć się tak, że wśród innych zachowuje się nieadekwatnie do sytuacji i np. wywołuje konflikty. Wielu psychologów zauważa, że niekochane dzieci bardzo dosłownie biorą do siebie każde zdanie na ich temat, co sprawia, że mocno przeżywają wszelkie uwagi, czy też „niewinne” żarty. Oprócz tego nierzadko bywa tak, że dzieci, które nie dostają miłości:

  • mają problemy w nauce,
  • zmagają się z obniżoną odpornością,
  • zachowują się agresywnie,
  • cierpią na depresje i zaburzenia,
  • nie czują się bezpiecznie.

Dorosłe, niekochane dziecko, czyli syndrom dziecka odrzuconego

Brak miłości ze strony rodziców w dzieciństwie zostawia na sobie trwały ślad w życiu dorosłym. Bardzo często niekochane, dorosłe już dzieci, aby pokonać traumę, muszą chodzić na terapię. Skutki braku miłości powszechnie nazywa się to syndromem dziecka odrzuconego. Dorośli mają problemy z nawiązywaniem relacji, z zaufaniem. Kiedy zdecydują się na związek, często bywają chorobliwie zazdrośni, nie wierzą, że on się w ogóle uda. Dorosły człowiek, który nie zaznał miłości od rodziców, ma problem z wiarą we własne możliwości i często nie radzi sobie nawet z przyziemnymi obowiązkami i problemami. Do tego wszystkiego dochodzi ciągłe poczucie winy i umniejszanie swojej osobie.
Do głównych symptomów syndromu dziecka odrzuconego należą również:

  • brak empatii,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • przesadny perfekcjonizm.

Nie jest to jednak regułą. Może zdarzyć się tak, że osoba cierpiąca na syndrom dziecka odrzuconego ma bardzo wysokie wymagania względem innych osób, nadzwyczaj wysokie oczekiwania wobec nie tylko siebie. I, tak jak wspominałam wcześniej, również może nie umieć kochać.

Kochaj swoje dziecko i wyrażaj miłość, a jeśli masz problem…

Miłość do dziecka to najważniejsze uczucie, które uskrzydla i jest kluczowe dla jego rozwoju. Miłości jednak nie da się oszukać. Dziecko, nawet nie wiadomo jak jest zmanipulowane i któremu na różne sposoby stara się wynagrodzić surowość i brak ciepła oraz troski, czuje, że jest niekochane. Dlatego, jeśli z jakichkolwiek powodów czujesz, że nie kochasz swojego dziecka lub że nie potrafisz okazywać tej miłości, zgłoś się do specjalisty. Może to być psycholog lub psychiatra, który po głębokiej, znaczącej analizie, pomorze Ci odbudować więź i zadbać o to, co dla Twojego dziecka jest najważniejsze.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)