single-image

Jak uczyć dzieci patriotyzmu? I czym on jest naprawdę?

Aleksandra Broda

Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości Przez Polskę jest świetną okazją, aby porozmawiać z dziećmi o naszej historii i wyjaśnić, na czym polega patriotyzm. Ważne jest, aby od najmłodszych lat rozmawiać i przede wszystkim pokazywać dziecku, że jesteśmy silnym Państwem i jesteśmy z tego dumni.

Wbrew pozorom pociechy lubią słuchać historii, ale trzeba wiedzieć, jak przekazywać wiedzę, żeby dziecko się nią zainteresowało. Starsze pokolenie z łezką w oku opowiada, jak było kiedyś. To dlatego najmłodsi uwielbiają słuchać opowiadań babć i dziadków. Nie zawsze jednak jest okazja do tego, dlatego rodzice muszą czasami stanąć na wysokości zadania. A dzieciom warto przekazywać historię i uczyć patriotyzmu, ponieważ to właśnie dzieci są przyszłością naszego Narodu, a samo poczucie zjednoczenia i przynależności do grupy, jaką są Polacy, jest niezwykle ważne, kluczowe wręcz dla rozwoju.

Niestety Polacy czasami sami nie wiedzą, czy są patriotami i czy czują miłość do Kraju. Wielu dorosłych ludzi ma problem z określeniem, czym dla nich jest patriotyzm i jak wiele są w stanie zrobić dla Polski. Idąc tym rozumowaniem, czasami ciężko wytłumaczyć własnemu dziecku, o co tak naprawdę chodzi w Odzyskaniu Przez Polskę Niepodległości i dlaczego powinniśmy się radować w tak ważnym dniu.

Oto kilka naszych sposobów na to, jak nauczyć dzieci patriotyzmu:

Czytajcie baśnie i legendy polskie. Wszyscy, całą rodziną usiądźcie raz na jakiś czas i czytajcie z dziećmi takie lektury. Jako rodzice, możecie sami dopowiadać swoje komentarze do treści i zadawać dzieciom pytania.

Uczcie dzieci Hymnu– jego słów oraz znaczenia. Puszczanie Pieśni Narodowych może okazać się świetną zabawą.

Oglądajcie dokumenty w telewizji, które przedstawiają historię Polski. Zwłaszcza w listopadzie jest ich mnóstwo na różnych kanałach telewizyjnych. Trzeba tylko mieć na uwadze wiek dziecka i jego dojrzałość- nie wszystkie filmy dokumentalne będą dobre np. dla siedmiolatka. Historia Polski jest naprawdę ciekawa, a jeśli zostanie opowiedziana przez profesjonalistów i podparta zdjęciami oraz filmami- da gwarancję na zainteresowanie się tematem. 

Chodźcie do muzeów. Raz na jakiś czas warto wybrać się z dziećmi do muzeum. To, że będą mogli zobaczyć na żywo historyczne przedmioty, będzie dla nich niezapomnianym przeżyciem.

Pamiętaj, że patriotyzm to również dbanie o środowisko, w którym żyjemy, płacenie podatków, a nawet uczciwość i okazywanie miłości do bliźniego. Patriotyzm to nie uczenie dzieci, że wojny są okrutne i złe. Patriotyzm to tłumaczenie, jak zapobiegać wszelkim konfliktom i jak żyć w pokoju. Patriotyzm to również chodzenie na wybory oraz interesowanie się losami swojego Kraju. Patriotyzm to ciągła chęć doskonalenia Państwa, w którym żyjemy.

Czym dla Was jest patriotyzm i czy uczycie swoje dzieci patriotyzmu?

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)