single-image

Jak naprawdę pomóc dziecku w nauce?

Aleksandra Broda

Efektywna nauka – co to takiego? To zapamiętywanie i analizowanie rzeczy o wiele łatwiej i przyjemniej. Bez siedzenia po nocach i stresu. Nie każde dziecko będzie wybitne w każdej dziedzinie, ale rodzice mogą sprawić, że wiedza będzie wchodziła znacznie prościej, a uczeń uniknie zmęczenia i wypalenia.

Niedługo uczniowie po raz pierwszy przekroczą próg szkoły. Niektórzy wrócą do kartkówek, sprawdzianów i odpowiedzi przy tablicy. Warto, abyś wiedział, co możesz zrobić, aby Twoje dziecko uczyło się efektywniej i łatwiej. Mało osób zdaje sobie sprawę, że na zapamiętywanie oraz rozumienie pojęć wpływ ma także dieta, ruch świeżym powietrzu oraz odpoczynek. Przygotowaliśmy dla Ciebie cenne wskazówki. 

Dziecko do efektywnej nauki potrzebuje ruchu i innych, pozaszkolnych zainteresowań. Wielu rodziców nie chce zapisać dziecka na zajęcia dodatkowe w obawie o pogorszenie się ocen lub zmęczenie. Nie można przesadzać z ilością zajęć dodatkowych, ale nie należy też odbierać dziecku możliwości posiadania swojego hobby.  Zauważyłam, że za „moich czasów” osoby, które zdobywały naprawdę wysokie oceny, lub po prostu uczyły się przeciętnie, ale nie miały żadnych problemów z nauką, chodziły na zajęcia dodatkowe. Ale nie na korepetycje! Tańczyły, pływały, grały w siatkówkę i jeździły konno.

Dziecko powinno mieć wydzielone miejsce do nauki w domu. Warto, aby miało biurko, na którym nie stoi żaden komputer. Efektywnej nauce nie sprzyja hałas, przeszkadzanie młodszego rodzeństwa, lub rozpraszanie telewizorem, czy komputerem. Pomieszczenie, w którym uczy się dziecko, powinno być dobrze wywietrzone, a temperatura pokojowa nie powinna przekraczać 21ºC.  Są dzieci, które do nauki nie potrzebują specjalnych warunków, jednak większość zdecydowanie lepiej uczy się, kiedy ma wydzielone miejsce. 

IKEA biurko dla dzieci

Minimalistyczne biurka dla dzieci w przystępnej cenie można znaleźć na IKEA. Źródło zdjęcia: IKEA. 

Poza tym, rok szkolny jest czasem, w którym rzadziej chodzi się na wycieczki lub wychodzi na podwórko. Każde dziecko powinno mieć dostęp do świeżego powietrza, powinno chodzić na spacery i dotleniać swój mózg. Aktywność fizyczna zwłaszcza w roku szkolnym jest bardzo cenna. Również ta podczas WF!

Lekkostrawna dieta bogata w witaminy również poprawia zdolności dzieci i przede wszystkim dodaje im sił, których często im brakuje. Jeśli Twojemu dziecku kończy się energia już po przyjściu ze szkoły, to znak, że najprawdopodobniej jego dieta jest niezdrowa i potrzebuje więcej witamin. Pamiętaj, że przed nauką, uczeń powinien zjeść posiłek, który go nasyci, ale nie wywoła uczucia znużenia. Przepełniony brzuch „szybkim” jedzeniem to pierwszy krok do poczucia zmęczenia. Na poprawę pracy mózgu wpływają:

orzechy włoskie,
pestki dyni,
razowe pieczywo,
płatki owsiane,
pomidory,
brokuły,
szpinak.

Pamiętaj, że dzieci od 6 do 12 lat potrzebują 10-11 godzin snu, w wieku 13-19 lat 9 godzin snu. Dorośli natomiast muszą przesypiać minimum 8 godzin, aby czuć się dobrze.

Samoakceptacja i poczucie własnej wartości. Mało rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że na efektywne uczenie się, duży wpływ ma podświadomość. Jeśli dziecko cały czas słyszy, że jest głupie, że nie potrafi się uczyć, samo zaczyna w końcu tak o sobie myśleć. I nawet jak się stara uczyć, to jego podświadomość krzyczy: „I tak sobie nie dasz rady. Za dużo tego”. Dlatego tak ważne jest wspieranie dziecka podczas nauki!

Większość dzieci uczy się wtedy, kiedy powtarza materiał na głos lub o nim z kimś rozmawia. Rodzice powinni uczestniczyć w nauce dziecka. Nie chodzi tutaj o sztywne „przepytywanki” i sprawdzanie zeszytów. Chodzi tutaj o rozmowę, o zainteresowanie i jeszcze raz rozmowę. Dziecko w powtarzaniu materiału z rodzicem powinno czuć się swobodnie i nieoceniane.

Każde dziecko musi mieć swój własny styl uczenia się. Żeby go zdobyć, a później zrozumieć – potrzebni są również rodzice. Według badań, 30% uczniów to wzrokowcy, 15% to słuchowcy, pozostałe 15% to dotykowcy, a jeszcze kolejne 15% to kinestetycy. Tylko 25% uczniów potrafi uczyć się bez żadnej metody. Metody uczenia się dla wzrokowca a słuchowca różnią się znacznie.

Wzrokowiec będzie zapisywał wszystkie informacje na karteczkach, aby później na nie patrzeć i zapamiętywać.
Słuchowiec natomiast lepiej zrozumie materiał, kiedy ktoś mu go przeczyta, opowie.
Dotykowiec lepiej przyswoi wiedzę, kiedy będzie pisał, rysował i korzystał z pomocy naukowych.
Kinestetyk efektywniej będzie uczył się w ruchu. Nie przyswoi wiedzy, kiedy będzie musiał tylko czytać lub słuchać. W nauce pomoże mu gestykulacja oraz eksperymentowanie.

Nauka nie powinna kojarzyć się ze smutnym, ciężkim obowiązkiem. Chociaż niektóre rzeczy wymagają bardzo dużo zaangażowania, warto, aby uczeń podszedł do nich z entuzjazmem. Efektywne uczenie się polega na odkryciu najlepszych metod dla siebie. Rodzice powinni wiedzieć, że duży wpływ na przyswajanie wiedzy ma również zdrowa dieta, ruch, zajęcia pozaszkolne, oraz dobrze przygotowane miejsce pracy.

Źródła: „Uczenie się… a pamięć” – Agnieszka Umińska, Wydawnictwo Literat.
Doświadczenia własne, innych rodziców oraz ich dzieci.

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)