single-image

Jak dojrzewają dziewczynki?

Aleksandra Broda
We wcześniejszym artykule o dojrzewaniu, poznałaś ogólne informacje o tym stanie. Dzisiaj opowiemy Ci dokładniej, jak wygląda ten czas i czego możesz się spodziewać.

Link do wcześniejszego artykułu: Dojrzewanie na wesoło!

Każda dziewczynka zaczyna dojrzewać w nieco innym tempie. Nie zdziw się więc, że być może Twojej koleżance zaczynają już rosnąć piersi, a Tobie jeszcze nie. Szacuje się jednak, że ten czas zaczyna się między 9 a 13 rokiem życia.

Wszystko zaczyna się w Twojej głowie

A dokładniej w Twoim mózgu. Kiedy nadejdzie „odpowiedni czas” w zaczynają wytwarzać się takie hormony jak FSH i LH. Sygnał o rozpoczęciu tego procesu wysyłany jest do jajników. Następnie jajniki zaczynają produkować estrogen, czyli główny hormon płciowych kobiet.

Skok wzrostowy 

Możesz zauważyć, że rosną Twoje dłonie i stopy, następnie powiększają się również Twoje nogi oraz ramiona. W tym okresie Twoja waga może również wzrosnąć. Nie przejmuj się jednak tym! Spowodowane jest to wzrostem Twoich kości oraz nabieraniem kobiecych kształtów. Pamiętaj, że to całkiem naturalne- w końcu stajesz się kobietą.

Piersi

Być może poczujesz się skrępowana, kiedy Twoje piersi zaczną rosnąć. Nie wstydź się tego. Ten proces trwa zazwyczaj 6 lat i dzieli się na 5 etapów.

⇒Etap 1- Sutki zaczynają być bardziej widoczne, bo pojawia się ich zarys. Tkanka tłuszczowa nieco się zwiększa.

⇒Etap 2- Piersi lekko się podnoszą i wciąż rośnie tkanka tłuszczowa.

⇒Etap 3- Piersi zaczynają się uwypuklać.

⇒Etap 4- Piersi oraz brodawki znacznie się powiększają.

⇒Etap 5- Piersi są w pełni rozwinięte, linia biustu podkreśla brodawki dopasowując się do całości.

Kiedy Twoje piersi zaczną się powiększać- powiedz o tym mamie. Możecie wspólnie wybrać się na zakupy i kupić odpowiedni Top.

Twarz

Rysy na Twojej twarzy będą bardzo się zmieniać- zaczną przypominać rysy osób dorosłych. Kości policzkowe oraz podbródek się wyostrzą, co za tym idzie- wydłuży się owal twarzy. Dziecinne rysy zaczną powoli znikać- to znak, że stajesz się kobietą. Na Twojej twarzy mogą pojawić się wypryski oraz młodzieńczy trądzik- to przez to, że zaczynasz się intensywniej pocić. Więcej informacji o pielęgnacji skóry w okresie dojrzewania znajdziesz tutaj: Problemy z wypryskami? To nie problem!

Owłosienie

Czasami włosy łonowe mogą zacząć rosnąć wcześniej niż piersi. Nie jest to jednak powód do niepokoju! Możesz dostrzec, że zaczynają pojawiać się włoski na wzgórzu łonowym. Następnie włosy zaczną rosnąć również na wargach sromowych, a nawet na górnej części ud. Z czasem one ściemnieją i staną się gęstsze oraz grubsze. Na nogach i pod pachami również zaczniesz dostrzegać owłosienie. 

Kiedy zacząć golić nogi i pachy?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy jest inny i dojrzewa w swoim tempie. Nie mniej, jednak kiedy wstydzisz się swojego owłosienia i sprawia Ci on dyskomfort- porozmawiaj o tym z mamą. Wspólnie wybierzecie dla Ciebie najlepszą metodę depilacji. Mama również powie Ci, jak to robić. Nie wstydź się rozmawiać z mamą na takie tematy- zobaczysz, że Cię zrozumie.

Narządy płciowe

One również się powiększają. Przede wszystkim ścianka pochwy staje się grubsza i bardziej elastyczna. 

Wydzielina z pochwy

Kiedy zaobserwujesz białawy, lepki śluz na swojej bieliźnie- nie bój się. To upławy, które są zupełnie normalne i świadczą o tym, że Twoja pochwa jest nawilżona oraz oczyszczona. 

Pierwsza miesiączka

Przyjmuje się, że pierwsza miesiączka pojawia się między 10 a 15 rokiem życia. Pamiętaj jednak, że jest to tylko ogólne założenie. Miesiączka świadczy o tym, że Twój organizm fizycznie jest przygotowany na zapłodnienie. Jest to jednak tylko biologiczny aspekt dojrzewania płciowego- tak naprawdę sporo czasu jeszcze minie, zanim będziesz gotowa na stosunek. Twoje jajniki wypełniają się jajeczkami, które niezapłodnione- oczyszczają się co miesiąc wraz ze śluzem oraz krwią. Może minąć dwa lata, kiedy Twój cykl się ureguluje. Kiedy odczuwasz ból brzucha albo źle się czujesz podczas miesiączkowania- koniecznie zgłoś to komuś dorosłemu. Być może będziesz potrzebować tabletek przeciwbólowych albo innych sposobów na poprawienie samopoczucia. 

Nie wstydź się tego, że dojrzewasz. Jest to naturalny proces, z którego bądź dumna!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)