single-image

Dlaczego dziecko chrapie. Jak pomóc?

Aleksandra Broda

Dlaczego dziecko chrapie i jak mu pomóc? Chrapanie u dziecka zawsze wiąże się z ryzykiem. Z pozoru niewinne odgłosy wydawane podczas snu, mogą doprowadzić do niewysypiania się, a co za tym idzie – do wolniejszego rozwoju. Jeśli więc Twoje dziecko chrapie podczas snu, postaraj się znaleźć przyczynę i udaj się do lekarza.

 

Dziecko chrapie w nocy. Co to może oznaczać? 

Najczęściej chrapanie towarzyszy dzieciom do szóstego roku życia, a powodów takiego stanu może być bardzo wiele. Do najczęstszych z nich należą:

Wiotkość krtani u niemowląt. U niemowląt często zmiękczone tkanki krtani powodują blokowanie górnych dróg oddechowych. Niemowlę wydaje „skrzeczące” odgłosy nie tylko podczas snu, ale również podczas aktywności. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy leży na plecach. Przyczyny wiotkości krtani nie są do końca znane, ale zazwyczaj ustępują samoistnie. W momencie, w którym dziecku towarzyszą bezdechy, trudności z oddychaniem lub problemy z połykaniem pokarmu, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Infekcja. Kiedy dziecko chrapie, bardzo często spowodowane jest to infekcją górnych dróg oddechowych, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu kaszel. Być może w nosie dziecka jest wydzielina, która utrudnia oddychanie. Warto przed snem wyczyścić dziecku nos za pomocą wody morskiej. Starsze dziecko można zachęcić do smarkania nosa. Jeśli stan się nie poprawia – należy udać się do lekarza.

Alergia może być kolejną przyczyną chrapania u dziecka. Być może dziecko ma alergię i co za tym idzie – często kicha za dnia i ma zapchany nos? Warto udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do alergologa w celu wykluczenia/potwierdzenia alergii.

Przerośnięte migdałki podniebienne. Najczęściej występują u dzieci, które dużo chorują, zwłaszcza na anginę. Nierzadko zdarza się, że alergicy cierpią na tę dolegliwość. U zdrowego dziecka, po otworzeniu buzi, migdałki powinny być praktycznie niewidoczne. Natomiast przy przerośniętych migdałkach, możemy zauważyć zaczerwienienie i obrzęk.

Dzieci, które chrapią, są bardziej narażone na bezdech senny. Bezdech senny to zatrzymanie oddechu związanego z obrzękniętą błoną śluzową i zwężonych dróg oddechowych. Jest niebezpieczny, zwłaszcza jeśli zdarza się często i trwa dłużej niż trzy sekundy. Nie zawsze rodzice są w pobliżu dziecka, więc mogą nie zauważyć nieprawidłowości. Dlatego, jeśli dziecko chrapie, należy szukać przyczyny i zgłosić się do lekarza.

Należy również pamiętać, żeby przed snem dobrze wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpi dziecko. Suche powietrze i dym papierosowy przyczynia się do chrapania. Nie wolno bagatelizować tej z pozoru niewinnej czynności, a wizyta u lekarza jest wskazana.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)