single-image

Dzień Bezpiecznego Internetu

Agata Filewicz
Internet to znak naszych czasów. Korzystamy z niego niemalże cały czas i do wszystkiego – od wyszukiwania informacji, przez robienie zakupów, komunikowanie się z innymi ludźmi, po pracę zdalną. Wirtualna rzeczywistość jest wygodnym rozwiązaniem. Pozwala oszczędzać czas, daje łatwy i szybki dostęp do wiedzy, a jako narzędzie w telefonie jest zawsze pod ręką. Jednak dobrze wiemy, że przestrzeń internetowa ma nie tylko dobre strony, ale jest też pełna pułapek, ciemnych zakamarków, a nawet zagrożeń.

Co może się wydarzyć? Jak można paść ofiarą internetu? Niebezpieczeństw niestety nie jest mało. Do najbardziej znanych i błahych należy marnowanie czasu, zaniedbanie zdrowia (więcej na ten temat przeczytasz tu:  „Spędzasz za dużo czasu w internecie i na komputerze? Wyloguj się i zacznij żyć!”) lub zatarcie granicy między światem wirtualnym a rzeczywistym („Nastolatku- Wirtualny Świat to nie rzeczywistość!”). Jednak większość zagrożeń stanowią te „cięższego kalibru”. Bardzo poważne zjawiska to:

– cyberprzemoc („Cyberprzemoc – to może spotkać twoje dziecko”, „Internet też ma swoje niebezpieczne zaułki, zupełnie jak miasto”),

– przestępstwa na tle seksualnym („Child grooming – uwodzenie dzieci”, „Sextortion- jedno nieprzemyślane kliknięcie, które zmienia życie dziecka w koszmar”, „Sexting- poważne zagrożenie wśród dzieci i młodzieży!”, „Pornografia wśród dzieci i młodzieży- niepokojące statystyki”),

– okrucieństwo, „niewinne” zabawy i mowa nienawiści, które silnie oddziałują na psychikę („Mowa nienawiści w internecie i hejt”, „Zjawisko Rudego Lisa”, „Niebieski wieloryb to nie jedyne zagrożenie. AUTODESTRUKCJA W INTERNECIE”, „Happy Slapping, czyli jak się bawi dzisiejsza młodzież”, „Czego szukają dzieci na czatach internetowych?”)

Zanim pomyślimy o tym jak chronić siebie i nasze dzieci przed tymi niebezpieczeństwami, zastanówmy się czy jesteśmy w ogóle ich świadomi. Czy takie terminy jak cyberprzemoc, sextortion czy happy slapping są nam znane? Dzień Bezpiecznego Internetu jest dobrym momentem na bliższe zainteresowanie się tymi tematami i przeczytanie kilku powyższych artykułów.

Choć zagrożenia internetowe są zjawiskiem stosunkowo nowym, to jednak sposobów na ich unikanie jest wiele i są one dostępne dla każdego. Czy kontrolować dzieci, które przecież też potrzebuję swobody i prywatności? Przeczytaj: „Dzieci- kontrolować czy nie?”. Jak przeciwdziałać uzależnieniu od urządzeń elektronicznych i Internetu? Dowiesz się z artykułu: „Tablet, komputer, telefon i internet- od tego też można się uzależnić”. Jak nie dać się hejtowi i hejterom? Sprawdź: „Hejtoholik”, czyli dlaczego nie powinniśmy zgadzać się na hejt?”.

Wielu cennych informacji możemy zasięgnąć, przyłączając się do akcji #CHROŃDZIECKO, która kładzie nacisk na edukację rodziców w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Więcej przeczytasz tutaj: „Wszyscy rodzice grają w tej samej drużynie. #CHROŃDZIECKO”.

Bardzo dobrym sposobem unikania zagrożeń jest wskazywanie dzieciom dobrych, wartych uwagi miejsc w internecie. Jednym z nich jest strona sieciaki.pl, która nie tylko oferuje ciekawe formy spędzania czasu (gry, quizy, radio, komiksy), ale także – a może przede wszystkim – przemyca treści dotyczące bezpieczeństwa w internecie („Sieciaki- poznaj miejsce przyjazne dzieciom!”).

Kontrola czasu spędzanego w sieci to jednak nie wszystko. Trzeba zwrócić uwagę także na zwyczajne czynności, które mogą ułatwić internetowym oszustom dostęp do danych naszych i naszych dzieci. Logowanie, otwieranie linków, akceptowanie zaproszeń do grona znajomych od obcych osób także może spowodować niemałe problemy. Przeczytaj i zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich: „Jestem nastolatkiem i wiem jak bezpiecznie korzystać z internetu, a ty?”

Dlaczego przypominamy o tych wszystkich zagrożeniach i alarmujemy o rozwagę podczas spędzania czasu w wirtualnej rzeczywistości? Ponieważ choć temat jest szeroko komentowany, to jednak nadal mamy o nim zbyt mało wiedzy. Koncerny przestępcze kwitną, a w ich pułapki wpada ogromna ilość dzieci i nastolatków. Choć nie tylko – dorośli także padają ofiarą internetowych oszustów. Dlatego Dzień Bezpiecznego Internetu jest tak ważną dla nas inicjatywą.

 

Czym właściwie jest ta akcja i co ma na celu? Ma ona zasięg ogólnoświatowy, a pełną listę państw i instytucji biorących udział w DBI można znaleźć na stronie Safe internet. Celem kampanii jest propagowanie działań na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów, zaznajamianie rodziców i pedagogów z w/w problematyką oraz promocja pozytywnego korzystania z internetu. W ramach obchodów tego dnia, organizatorzy DBI w Polsce zachęcają do aktywnego wspierania tego przedsięwzięcia poprzez organizację lokalnych inicjatyw. Placówki, które zgłoszą chęć takiej organizacji wezmą udział w konkursie na najciekawszą inicjatywę z okazji DBI. Wszystkie szczegóły wraz z regulaminem i nagrodami można znaleźć na stronie Safe Internet Pl.

Pamiętajmy, że najwyższą stawką jest bezpieczeństwo, a nawet zdrowie i życie naszych pociech!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)