single-image

Dziecko głośno mówi – dlaczego?

Aleksandra Broda

W naturę bycia dzieckiem wpisana jest, wydawać się może, głośność. Najpierw głośno płaczą, aby zakomunikować o swoich potrzebach, a później głośno bawią się, mówią i… pyskują. Tak. Dzieci są głośne z natury: chcą być zauważone, a ich instynkt podpowiada im, że jeśli chcą się wyróżnić, to raz muszą tupnąć nogą, a raz podnieść głos.

Dlaczego dziecko głośno mówi (i głośno się zachowuje)

Z doświadczenia wiem, że dziecko głośno mówi wtedy, kiedy w domu panuje hałas, lub jest duża liczba osób. Im więcej pod jednym dachem głów, tym próba przebicia się trudniejsza. Jeśli w domu panował do czasu spokój i każdy z domowników mówił ściszonym tonem, to szczególnie narażeni na szok mogą być rodzice dzieci żłobkowych i przedszkolnych.

Bo to właśnie w tym miejscu dziecko musi podnosić głos, aby było usłyszane. Nie ma fizycznej możliwości, aby piętnastoosobowa grupa pociech w ogóle usłyszała się wzajemnie przy normalnym tonie głosu. Żłobki, przedszkola, szkoły – te miejsca wymuszają wręcz to, że dziecko głośno mówi.

Idealnie można to zobaczyć wtedy, kiedy odbieramy nasze pociechy z wyżej wymienionych placówek. Dzieci są najczęściej pobudzone, chcą nam przekazać jak najwięcej informacji i robią to w sposób tak głośny, że czujemy się niekomfortowo.

Moja ciocia pracowała w przedszkolu przez wiele lat. Do dzisiaj pozostał jej tak głośny ton, że często prosimy ją, aby mówiła ciszej.

Dziecko mówi głośno, ponieważ ma problemy z uszami

Może zdarzyć się tak, że dziecko głośno mówi, ponieważ ma problemy z uszami. Dlatego naprawdę warto jest przeprowadzać badania kontrolne u laryngologa, lub u otolaryngologa. Częste infekcje nosa, a także niedokładnie wyleczone zapalenie oskrzeli mogą doprowadzić do gromadzenia się wydzieliny w jamie bębenkowej. Wydzielina ta, mówiąc kolokwialnie, zatyka ucho, przez co dziecko nie tylko nie słyszy dobrze, lecz i zaczyna podnosić głos.

Głośne mówienie może też oznaczać niedosłuch.

Należy pamiętać również o tym, że dzieci podnoszą głos wtedy, kiedy chcą zostać zauważone. Rodzice powinni zastanowić się, czy aby na pewno poświęcają dziecku odpowiednią ilość czasu i czy ten czas na pewno jest wartościowy.

Pozwól dziecku mówić głośno

Z dzieckiem trzeba chodzić do laryngologa i otolaryngologa podobnie często, jak do dentysty, zwłaszcza kiedy widzimy, że z jego słuchem dzieje się coś złego. Jeśli jednak nasza pociecha jest okazem zdrowia, to miejmy na uwadze fakt, że dzieci są różne, w tym głośne. Bardzo możliwe, że głośny temperament jest wpisany w naturę młodego człowieka i należy to zaakceptować.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)