single-image

Dzieci i zwierzęta – szacunek, odpowiedzialność i bezinteresowna miłość

Aleksandra Broda

Zwierzęta są członkami rodziny. Czasami pojawiają się w naszym życiu zupełnie nieoczekiwanie, a czasami jest to długa, przemyślana decyzja – spełnienie marzeń. Jedne są obecne podczas narodzin naszych dzieci, a inne dołączają do rodziny po pewnym czasie. W krótkim czasie okazuje się, że te małe stworzenia wniosły do domu wiele dobrego. Dla opiekunów, dla dzieci. DLA WSZYSTKICH.

Nieważne, czy jest to królik, kot, czy pies – dzieci uczą się przy nich przede wszystkim odpowiedzialności. Rodzice powinni zaangażować dzieci w opiekę nad zwierzęciem: wychodzić z nim na spacery, czyścić klatkę lub kuwetę i odwiedzać weterynarzy. Nawet najmniejsze dzieci mają okazję do nauki poprzez doświadczenie. Z chęcią karmią zwierzęta, tulą je i dbają.

Członek rodziny w postaci zwierzątka uczy dzieci przede wszystkim zrozumienia i poszanowania potrzeb drugiego. Dzieci uczą się pod kontrolą rodziców, jak głaskać np. kota, czy psa. Rodzice wpajają swoim latoroślom, że nie powinni szarpać, czy łapać za ogon swoich futrzastych członków rodziny. Z czasem dzieci wiedzą, jak powinni obchodzić się ze zwierzętami i kiedy nie należy ingerować w ich prywatną przestrzeń, do której ma prawo każdy.

Przebywanie ze zwierzętami i obdarzanie ich miłością, jest dla dzieci cennym darem. Pogłaskanie kota, psa, czy wzięcie na ręce królika, łagodzi ból i stres u dzieci. Dla zwierząt jest to również przyjemne przeżycie. Dzieci rozmawiają ze swoimi przyjaciółmi, członkami rodziny i wiedzą, że pomimo tego, że nic nie mówią – rozumieją je. Dzieci, które dorastają w towarzystwie zwierząt w harmonii, są bardziej empatyczne i mniej się stresują.

Jest wiele dzieci i dorosłych, którzy przez alergię nie mogą zaprosić do swojej rodziny zwierzęcia. Należy to zrozumieć. Nie każdy jest w stanie zapewnić odpowiednią opiekę, a świadomość tego jest bardzo ceniona. Zwierzęta potrzebują dobrych warunków i uwagi. Istnieją przypadki, w których koty lub psy nie zaakceptowały nowych członków rodziny – dzieci. Nie mniej jednak w takich przypadkach należy skorzystać z pomocy behawiorysty, aby zawalczyć. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków – dopiero wtedy szukać innego rozwiązania, innej kochającej rodziny dla zwierzaka. Pamiętajmy, że zwierzęta mają uczucia i zasługują na wszystko, co najlepsze.

Czworonożny członek rodziny wnosi do niej wiele dobrego, a jego ciepło i oddanie jest bezinteresowne i szczere. Rodzice muszą nauczyć dzieci szacunku do zwierząt i pokazać im, jak należy o nie dbać. Jeśli to się uda, dzieci zyskają przyjaciela na całe życie. Przyjaciela, który niekoniecznie będzie się z nimi bawił, ale na pewno będzie kochał. Zwierzę to nie zabawka. To członek rodziny, który ma swoje potrzeby i swój charakter.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)