single-image

Bajka Świnka Peppa – dlaczego dzieci ją kochają?

Aleksandra Broda
Przygody małej, różowej Świnki i jej rodzinki popularne są na całym Świecie. Dzieci, zwłaszcza te młodsze kochają bajkę o Śwince. Rodzice zastanawiają się, co tak właściwie jest wspaniałego w przygodach prosiaczka. Nic dziwnego, świat dzieci jest całkiem inny niż nasz, dorosłych.

Żadne dziecko, które lubi Peppę nie potrafi przejść obojętnie obok książeczki albo gazety z jej udziałem. Podobnie jest oczywiście z bajkami – czy to na płytach DVD, czy na YouTubie. Najwięksi fani w posiadaniu mają również zabawki i pluszaki z podobiznami małej świnki. Nie raz, jako rodzic zastanawiałam się, dlaczego moja córka uwielbia Peppę. Kiedy zakłada coś różowego, każe mówić na siebie Peppa, a kiedy w książeczce pojawia się postać płaczącego Georga (brata Peppy), całuje go i pociesza. Z jednej strony jest to niezwykle słodkie, a z drugiej strony, trochę mnie to dziwi – co takiego ma ta Świnka i jej rodzinka, że zdobywa serca najmłodszych?

Świnka Peppa i jej rodzina są niezwykli w swojej zwykłości. Pomimo tego, że są to świnki, to żyją jak przeciętni Kowalscy. Tata nie jest szczupły i wiedzą o tym wszyscy, mama jest spokojna i zawsze wszystko wytłumaczy. Rodzeństwo, chociaż się kłóci – kocha siebie najmocniej na Świecie. Wszystko, co dzieje się w tej rodzinie, wbrew pozorom jest realne – młodsze dziecko kocha dinozaury i domaga się tortu na urodziny w postaci ulubionej zabawki, Peppa uwielbia zabawy w błocie, tata lubi oglądać TV. Jednym słowem wszystko w tej bajce jest dzieciom znane i chyba dlatego tak lubią przygody Świnki Peppy. W dodatku prosta grafika i łatwe, zrozumiałe dialogi pomiędzy bohaterami to duży plus zwłaszcza dla młodszych dzieci, które nie znają jeszcze znaczenia większości skomplikowanych słów.

Wokół bajek o śwince Peppie istnieje dużo kontrowersji. Mianowicie, nie wszyscy zgadzają się, czy aby na pewno animacja dobrze wpływa na najmłodszych. Uważa się, że taplanie w błocie i inne zabawy zwierzątek mogą demoralizować. Ponadto niektórzy twierdzą, że postać tęgiego taty uwielbiającego oglądać TV jest krzywym obrazem ojcostwa. Mało tego – włoska organizacja broniąca praw zwierząt oskarżyła bajkę o nieprawdziwy obraz dotyczący życia świń. Z kolei Australia zakazała emisji odcinka o pająku. W kontrowersyjnym odcinku Tata Świnka tłumaczy dzieciom, że nie należy bać się pająków i zachęca do zabawy z nimi. Jak wiadomo, w Australii nie stroni od jadowitych pająków, w związku z tym ostrzega się przed nimi dzieci. Czy wszystkie oskarżenia są właściwe? Oczywiście można polemizować. Znamy już tysiące bajek, w których ludzie znaleźli coś kontrowersyjnego i uważanego za demoralizującego. Bajki Disneya i ukrytą w nich masonerię oraz nierówność płci. Teletubisie, które rzekomo ukazują homoseksualizm… przykładów można mnożyć. Tak naprawdę do każdej produkcji można by coś znaleźć. Warto zachować zdrowy rozsądek i przede wszystkim interesować się tym, co oglądają dzieci. Nie trzeba doszukiwać się drugiego dna bez przyczyny, bo najczęściej jest to zwykły zbieg okoliczności.

Wasze dzieci lubią bajkę o  Śwince Peppię? A może mają inną ulubioną postać z bajki lub książki? Czekamy na Wasze opinie!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)