single-image

5 wartości, których dzieci uczą się od zwierząt

Aleksandra Broda

Nie tylko dorośli są dobrymi nauczycielami. Zwierzęta również należą do bardzo mądrych i życiowych przewodników (zwłaszcza te domowe). Chcesz wiedzieć, jakie są wartości, których uczy się dziecko poprzez mieszkanie/częste przebywanie ze zwierzęciem? Zapraszam.

1. Odpowiedzialność

Odpowiedzialność to bardzo ważna wartość, której należy uczyć już od samego początku młodego człowieka. W życiu są bowiem pewne hierarchie, które trzeba przestrzegać. Tym sposobem rodzice są odpowiedzialni za dzieci. Nauczyciele są odpowiedzialni za uczniów itp. Dzieci, które mają w rodzinie zwierzątko, bardzo szybko stają się za nie w pewien sposób odpowiedzialne. Te nieco starsze potrafią zauważyć, kiedy z przyjacielem dzieje się coś złego. Wiedzą też, że należy dbać o ich żywienie, o wizyty kontrolne u lekarza. Pociechy bardzo chętnie angażują się w takie czynności wobec zwierząt.

2. Opiekuńczość

Dzieci, które mają zwierzęta, uczą się empatii. Empatia to wyczuwanie emocji u innych i odpowiadanie na nie we właściwy sposób. Pociechy z pomocą zwierząt uczą się rozpoznawać dobry humor, smutek, czy też ból. I potrafią i chcą w miarę swoich możliwości pomagać pupilom w różnych sytuacjach. Kiedy widzą, że zwierze ma zły humor, uczą się, co pomaga na ten stan rzeczy. Kiedy dostrzegają cierpienie lub ból zwierzęcia, potrafią dać spokój, ciszę, czy też przytulenie, które pomoże.

3. Szacunek

Dzieci przebywając ze zwierzętami, które, jak wiadomo, mają różne charaktery i potrzeby, uczą się szacunku. Jeśli pociecha potrafi zaakceptować fakt, że ma do czynienia z kotem, który lubi samotność, najprawdopodobniej łatwiej będzie jej zaakceptować tę cechę u innych. Dziecko, którego członkiem rodziny jest zwierzę lub zwierzęta, uczy się, że nie można szarpać, bić, wymuszać na kimś danego zachowania.

4. Miłość

Zwierzęta uczą dzieci miłości. Takiej bezwarunkowej, trochę niezrozumiałej i całkowicie prawdziwej. Dzieci darzą wielką miłością swoje zwierzęta, niezależnie od ich temperamentu i charakteru. Czasami może wydawać się na pierwszy rzut oka, że nie mają z pupilem głębszej relacji, ale to tylko pozory. Dzieci kochają swoich czworonożnych przyjaciół niezależnie, jacy oni są.

5. Dobra zabawa i aktywność

Psy zachęcają dzieci do aktywności fizycznej. Koty z kolei do domowej zabawy z nimi. Chomiki, króliki – również zachęcają do zabawy na swój własny sposób. Zawsze to okazja do tego, aby odłożyć telefon i spędzić miło czas w towarzystwie ukochanego zwierzaka. Dzieci potrafią bawić się naprawdę świetnie z pupilami. Spędzanie takiego czasu buduje więź, poprawia relacje i działa na obie strony niesamowicie korzystnie i regenerująco.

Zwierzęta są bardzo dobrymi nauczycielami dla dzieci. Ich pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie jest od lat badany przez naukowców. Większość badań i analiz jednak jasno wskazuje na to, że zwierzęta uczą dzieci wielu cennych wartości. 

Źródło: file:///C:/Users/Asus/Downloads/PPiW-18-7-tarnawska_.pdf

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)