single-image

Zespół Quasimodo – zaburzenie, o którym powinno mówić się częściej

Aleksandra Broda

Dysmorfofobia, inaczej nazwana zespołem Quasimodo to zaburzenie psychiczne, które nie występuje dość często i z tego powodu bardzo dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia. Wydaje mi się, że w dobie internetu i mediów, wykreowanego, sztucznego piękna świadomość istnienia tego zaburzenia powinna być zdecydowanie większa. Dlaczego? Ponieważ uznaje się, że jednym z czynników wpływającym na powstanie dysmorfofobii są czynniki kulturowe.

Co to jest zespół Quasimodo?

Wyobraź sobie, że znajdujesz w swoim ciele pewną „niedoskonałość”, która zaczyna Ci przeszkadzać do tego stopnia, że ze wszystkich sił pragniesz to ukryć. Może to być wystający pieprzyk, niewielkie zgarbienie na nosie. Ogólnie nikt nie zwraca na to uwagi, ale ty odczuwasz z tego powodu taki dyskomfort, że zaczynasz patrzeć na siebie z obrzydzeniem i ograniczasz swoje kontakty z ludźmi do minimum. W końcu postanawiasz pozbyć się „mankamentu” za pomocą zabiegów chirurgicznych, plastycznych. Czy od tej pory żyjesz już w spokoju? Nie. Odnajdujesz kolejną „wadę”, która nie pozwala Ci normalnie funkcjonować. Cały czas się na niej skupiasz i cały czas o niej myślisz. To oczywiście ogólnikowe przedstawienie problemu.

Osoba, która cierpi na zaburzenie, może skupiać się na swojej sylwetce, stopie, brzuchu, zębach itp. Tak naprawdę wszystko dla osoby zaburzonej może wydać się powodem do wstydu i odczuwania niezmiernie negatywnych emocji w stosunku do siebie.

Warto tutaj powiedzieć o tym, że zespół Quasimodo to nie są zwykłe kompleksy, czy wynikające z charakteru i mniejszej pewności siebie zachowania. Każdy człowiek ma jakieś wady i rzeczy, które mu się w swoim ciele nie podobają. Niejednokrotnie próbujemy coś zakryć, a coś uwydatnić, aby czuć się po prostu lepiej. Zaburzenia występują wtedy, kiedy myśl o tym nie pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować i zaczyna on wycofywać się z życia społecznego i rodzinnego. Istotnym faktem jest to, że osoby cierpiące na dysmorfofobię odnajdują kolejne powody do wstydu, a te powody w ogóle nie istnieją. Osobie chorej nie da się wytłumaczyć, że nie ma racji.

Kolejną istotną rzeczą jest fakt, że osobom cierpiącym na zespół Quasimodo często wydaje się, że inni ludzie zauważają te wyimaginowane mankamenty, zwracają na nie uwagę i śmieją się z ich.

Jakie mogą być przyczyny występowania zespołu Quasimodo?

zespół quasimodo nastolatki

Większość zaburzeń psychicznych może być uwarunkowana biologiczne i genetyczne. Podobnie jest w przypadku dysmorfofobii. Zachowania kompulsywno-obsesyjne wśród najbliższej rodziny mogą wpłynąć na występowanie zespołu Quasimodo. Mówiąc prościej: zdolność do powstawania tego typu zachowań może być uwarunkowana genetycznie. Nie należy jednak zapominać, że odpowiedzialność za to spoczywa także na problemach neurologicznych.

Na pojawienie się zespołu Quasimodo u danej osoby może wpłynąć również otoczenie. Tutaj bardzo dużą rolę odgrywa dzieciństwo. Jeśli poczucie bezpieczeństwa dziecka jest niewielkie, a rodzice i najbliższe otoczenie, zamiast budować świadomość wartości u młodej osoby, cały czas ją niszczą lub nie pozwalają jej się rozwinąć, przyczyniają się do powstawania wielu zaburzeń, w tym właśnie dysmorfofobii.

Czy wiesz, że przyczyną występowania zespołu Quasimodo jest również współczesna kultura? Żyjemy w Świecie filtrów, które przykrywają realny, prawdziwy wygląd człowieka. Żyjemy w czasach, w których telewizja (w większości) promuje ludzi o nieskazitelnych ciałach, pięknych, smukłych sylwetkach, wmawiając (zwłaszcza) młodym ludziom, że tak właśnie POWINIEN wyglądać człowiek? Dlatego tak ważne jest, aby na każdym kroku uświadamiać dzieci, że to, co widzą na ekranach, często jest kreacją, a nie prawdziwym życiem.

Dysmorfofobia – żeby leczyć, trzeba najpierw ją rozpoznać

Niestety, ale bardzo często osoby, które cierpią na dysmorfofobię, nie zdają sobie w ogóle z tego sprawy. Dlatego ważna jest obserwacja bliskich i reakcja, kiedy zauważą, że dana osoba może mieć zaburzenia. Zespół Quasimodo można z powodzeniem wyleczyć. Potrzebna do tego jest jednak determinacja i leczenie zarówno farmakologiczne, jak i terapeutyczne.

Źródła: Medonet.pl:  https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-i-zaburzenia-psychiczne,dysmorfofobia—defekty-ciala–ktore-nie-istnieja,artykul,1735131.html

Kobieta.dlastudenta.pl https://kobieta.dlastudenta.pl/artykul/zespol-quasimodo-przerazajace-zaburzenie-psychiczne,128448.html

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)