single-image

Zabawki antystresowe dla dzieci. Gniotki, ściskacze, squishy

Aleksandra Broda

Każdy z nas pamięta ze swojego dzieciństwa tzw. gniotki. Kupione gdzieś w zabawkowym bądź na targu, dawały nam mnóstwo radości. Czy wiesz jednak, że zarówno gniotki, jak i squishy (również te pachnące) są zaliczane do zabawek sensorycznych? Mogą okazać się prawdziwym wsparciem dla zestresowanego dziecka, borykającego się z problemami lub nadpobudliwością. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są zdrowe dla skóry i zdrowia dziecka, dlatego warto przeczytać ten artykuł do końca.

Zgniatanie, ugniatanie, obserwowanie, jak wszystko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Te wszystkie czynności rozładowują wszelkie napięcia, a także pomagają się skupić, złapać równowagę. Są polecane przez specjalistów dzieciom zmagającym się z trudnymi wydarzeniami życiowymi, jak i tym dzieciom, które muszą rozładowywać emocje.

Gniotki i ściskacze. Zabawki antystresowe i ich właściwości

Kolor. Zazwyczaj są kolorowe, przez co cieszą wzrok, a także pomagają się skupić. Zachęcają do zabawy.
Rozciąganie. Ćwiczą odpowiednie ruchy dłoni, rozwijają zmysł dotyku, również skupiają wzrok, przez co dziecko się odpręża, zaczyna uspokajać i czuć się lepiej.
Niektóre pachną. Te pachnące, często delikatnie i słodko, mogą okazać się najlepszymi przyjaciółmi podczas trudnych dni, podczas trudnego okresu.
Mają różne struktury. Chociaż najbardziej popularnym są jajowate gniotki, to dzisiaj znajdziemy ściskacze w postaci piłeczek z mackami, piłek z delikatnymi kolcami do masażu.
Sprawdzają się zawsze. Antystresową zabawkę o niewielkich rozmiarach dziecko może włożyć do plecaka, kieszeni.

Co zainspirowało mnie do tego wpisu? Ostatnio na TikToku wyświetlił mi się filmik, w którym dziewczynka opowiadała o zabawkach antystresowych. O tym, jak jej pomagają. Jej obserwator zapytał się, jakie zabawki poleca na pogrzeb mamy. Dziewczynka w kolejnym filmiku wyjęła swoje propozycje i doradziła. Filmik skomentowało dużo DOROSŁYCH osób. Właściwie to shejtowało, bez głębszej analizy. Komentarze brzmiały mniej więcej tak: „Mama umarła, a dziecko pyta o zabawki?”, „Zabawki na pogrzeb?”.

Zabawki antystresowe dla dzieci. Co warto wiedzieć?

Przede wszystkim przy wybieraniu zabawki antystresowej dla pociech, musimy kierować się atestami oraz wypełnieniem zabawek. Nie warto kupować ich z niezaufanych źródeł. Okazuje się, że wypełnienie, a także sama powłoka może być bardzo szkodliwa dla dzieci zmagających się z alergiami, a także schorzeniami skórnymi. Poza tym dzieci mogą chcieć taką zabawkę przebić z ciekawości, a ciecz, która znajduje się w niej, może okazać się trująca.

Zabawki typu pluszaki squishy są często wypełnione podobnymi materiałami, co standardowe pluszaki i można je prać. Jesteśmy posiadaczami dwóch takich i jesteśmy niesamowicie zadowoleni. Mamy też małą kolekcję Num Nomsów i córka, pomimo tego, że jest alergiczką, nie odczuła nigdy złego wpływu na skórę. Pamiętaj jednak, że to kwestia bardzo indywidualna.

Jeśli chodzi o gniotki z naszego dzieciństwa, to dla bezpieczeństwa dziecka, możemy wykonać gniotka sami za pomocą chociażby mąki i balona. W internecie dostaniemy mnóstwo propozycji i fajnych „przepisów”, również tych dla alergików.

Większość zabawek antystresowych dla dzieci możemy wykonać sami w domu i właśnie tę metodę polecamy i całkowicie rekomendujemy. 

Gniotki, kupione mądrze, z atestami, lub właśnie te stworzone metodą DIY są w stanie naprawdę pozytywnie wpłynąć zarówno na rozwój sensoryczny, jak i emocjonalny dziecka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)