single-image

Wyjazd w góry z dzieckiem – o czym trzeba pamiętać?

Aleksandra Broda

Dzielenie wspólnej pasji do wspinaczki górskiej ze swoimi bliskimi, w tym z własnymi dziećmi może zapewnić wiele satysfakcji i radości. Przed wyjazdem należy jednak zadbać o kilka najważniejszych spraw, takich jak zabranie niezbędnej odzieży oraz obuwia zapewniających komfort i bezpieczeństwo na górskich szlakach. Istotne jest także przygotowanie dzieci, aby potrafiły się odpowiednio zachowywać w górach, dzięki czemu pozostaną bezpieczne, a jednocześnie wycieczka sprawi im wiele radości.

Niezbędne akcesoria i odzież

Wybierając się z dziećmi na wyjazd w góry, trzeba zapakować wszystkie niezbędne akcesoria oraz obuwie i odzież ochronną. Warunki pogodowe w górach potrafią zmienić się w sposób niespodziewany i nagły, dlatego należy być przygotowanym zarówno na deszcz, jak i bardzo wysokie temperatury. W górach niezwykle ważne jest odpowiednie obuwie, które musi zapewniać stabilizację oraz właściwą przyczepność, jednocześnie nie ograniczając swobodnych ruchów. Dla dzieci świetne mogą być sandały trekkingowe i turystyczne zapewniające właściwy komfort i jednocześnie bezpieczeństwo. Sandały są dla dzieci lepszym wyborem w porównaniu z ciężkimi butami nad kostkę. Przede wszystkim ze względu na trudność szlaków dostępnych dla najmłodszych, które są łagodniejsze i znacznie mniej wymagające. Bardzo ważne, aby pamiętać o zakładaniu dzieciom skarpetek, gdyż do sandałów z łatwością mogą dostać się drobne kamyczki oraz drobinki piasku. Poza obuwiem i odzieżą na każdą pogodę konieczne jest również nakrycie głowy chroniące przed promieniami słonecznymi. W górach dzieci mogą być narażone na poparzenia słoneczne, dlatego skórę należy chronić kremami z filtrem.

Przygotowanie na każdą sytuację

W przypadku najmłodszych dzieci niezwykle istotne jest przygotowanie się na wiele niespodziewanych sytuacji. Rodzice wyjeżdżający w góry z niemowlakiem muszą być gotowi na szybkie modyfikowanie swoich planów, jeśli dziecko straci komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. W przypadku nieco starszych i bardziej samodzielnych dzieci ważne jest przeprowadzenie z nimi rozmowy. Dzieci powinny znać zasady, jakie panują na szlakach górskich, które gwarantują bezpieczeństwo oraz przyjemność z wycieczek. Przebywając w górach, należy zabierać ze sobą wszystkie swoje śmieci, nie niszczyć otaczającej przyrody, a także być życzliwym dla wszystkich mijanych turystów. Dzieci podczas wędrówki powinny popijać wodę, aby się nie odwodnić, a także co jakiś czas spożywać przekąski dodające energii. Rodzice muszą brać pod uwagę fizyczne możliwości swoich pociech podczas planowania górskich wycieczek i wybierania odpowiednich szlaków turystycznych, a także robić częste przerwy na odpoczynek. 

Wspólna wspinaczka górska z dziećmi może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pociech na wszystkie sytuacje, jak również zadbaniu o ich bezpieczeństwo poprzez zapewnienie właściwej odzieży i obuwia przeznaczonych w góry. Rozsądek i przemyślana organizacja zapewnią świetną zabawę i radość z przebywania w górach.

>Artykuł sponsorowany<.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)