single-image

Wyjątkowe przyjęcie urodzinowe dziecka

Aleksandra Broda

Pamiętam zapach biszkopta, który unosił się w powietrzu. Mama zabraniała wtedy skakać, żeby ciasto w piekarniku nie opadło. Kupowała śmietanę od gospodarza i ubijała ją, aby zrobić z niej jedną warstwę tortu. Drugą warstwą był dżem truskawkowy. Na koniec polewała wierzch gorącą czekoladą. Zanim wystygła, ja sypałam wiórki kokosowe. Ten aromat, te niezwykłe czynności oznaczały tylko jedno – szykowało się przyjęcie z okazji urodzin. Moich urodzin.

Rozkładałyśmy stół dla gości. Układałam na nim serwetki i szklanki z koszykami rodem z PRL. Nikt przecież nie mógł się oparzyć podczas picia gorącej i aromatycznej herbaty. Mama czyściła zakurzone krzesła przyniesione ze strychu, a ja już wypatrywałam gości. Z tego wszystkiego, z tych moich urodzin za dziecka, najbardziej pamiętam zapachy, całą tę szaloną organizację i oczywiście radość z symbolicznych prezentów. Urodziny w naszym domu celebrowało się, był to wyjątkowy czas. Mama zawsze mówiła, że urodziny należy świętować, bo oznaczają, że idziemy do przodu, rośniemy, rozwijamy się. Niby nic, a tak utkwiło w pamięci.

Dzisiaj dla niektórych rodziców organizacja urodzin dziecka kojarzy się bardzo źle. Opiekunowie zastanawiają się, kogo wypada zaprosić, a kogo nie trzeba. Wystrój i jedzenie przygotowują sami, odbierając dzieciom radość. A przecież w naszym życiu chodzi o zbieranie wspomnień. Nie tylko tych uwiecznionych na zdjęciach, ale również tych unoszących się w powietrzu. Chodzi o słowa, które usłyszane w dzieciństwie, będą brzmieć nam w uszach cały czas. Urodziny powinno się celebrować, a celebrowanie to ta cała otoczka towarzysząca temu dniu.

Jeśli szukacie inspiracji na zorganizowanie wyjątkowego przyjęcia urodzinowego dziecka, wszystko znajdziecie tutaj: https://allegro.pl/strefa/przyjecia-dla-dzieci/urodziny. To taka ściąga dla rodziców, aby w pełni wykorzystać ten wspaniały czas. Warto sprawić, żeby już samo przygotowywanie, było czymś niezwykłym. Czymś, co dziecko zapamięta na długo. Bez stresów opiekunów. Z miłością, zaangażowaniem wszystkich i zapachem biszkopta unoszącym się w powietrzu.

Urodziny to świetny pretekst do wprowadzenia rodzinnych rytuałów, poznania się jeszcze bliżej i kochania. Tego Wam życzymy w dniu urodzin waszych pociech. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)