single-image

Twoje dziecko się nudzi? To bardzo dobrze!

Aleksandra Broda
Jesień nie sprzyja długim zabawom na świeżym powietrzu. Dzieci więcej czasu spędzają w domu, dlatego każdy rodzic co najmniej kilka razy w tygodniu słyszy: „nudzi mi się”. Niestety, czasami obowiązki zawodowe i domowe nie pozwalają na zabawę z dzieckiem. Rodzice zazwyczaj w takich sytuacjach szukają dziecku zajęć. Co, jeśli jednak nie jest ono zainteresowane propozycjami? Rodzice powinni pozwolić dzieciom na nudę!- twierdzą psychologowie.

O sposobach na wspólne spędzanie czasu pisaliśmy tutaj Rodzicu, spędzaj więcej czasu z dzieckiem!

Kiedy dziecko się nudzi, zazwyczaj rodzice stają na głowie, żeby umilić mu ten czas i czymś zająć. Reagują na to tak, jakby działo się coś złego, więc sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji. Nic bardziej mylnego. Zarówno dzieci, jak i dorośli muszą się czasami ponudzić, żeby móc nie tylko odpocząć, ale również pobudzić swoje kreatywne myślenie, czy porozmawiać ze swoim „wewnętrznym ja”.

Nic nierobienie ma dwa szczególne plusy- po pierwsze to pretekst do regeneracji ciała i umysłu, a po drugie nuda czasami zmusza dzieci do kreatywnych i innych niż dotychczas zajęć. Twoje dziecko narzeka, że się nudzi? Nie włączaj mu komputera ani telewizora oraz nie próbuj na siłę zadowalać. Po prostu daj mu trochę czasu, a sam wymyśli sobie zajęcie, które pochłonie go na długi czas. Dzisiaj praktycznie każde dziecko dostaje wszystko na tacy- „Lubisz tańczyć? Ok, zapiszę Cię na zajęcia taneczne”. ”Lubisz Barbie? Ok, więc kupię Ci fototapetę do pokoju z podobizną lalki”. Tymczasem wystarczy zachęcić dziecko i zaproponować: „Może sama namalujesz obraz z Barbie?” albo „Skoro się nudzisz, może wymyśl jakiś układ choreograficzny?” – Tłumaczą psychologowie.

W dobie internetu i komputerów coraz mniej dzieci potrafi się ze sobą komunikować, wspólnie bawić i myśleć kreatywnie. Chociaż komputer czy tablet wydają się najlepszym sposobem na zabicie nudy, to jest to zdecydowanie pójście na skróty. Dlatego tak ważne jest, żeby przestać wreszcie myśleć, że nuda to coś złego. Nuda jest wspaniała pod warunkiem, że nauczymy się z niej korzystać i ją doceniać. Szczególnie przydaje się ona dzieciom. Wyobraź sobie, że w Twoim domu padły korki- nie macie prądu. Nie możesz więc ani poodkurzać, ani ugotować obiadu. Twoje dziecko nie obejrzy dzisiaj ulubionej bajki. Co robicie? Idziecie na spacer, czy może siadacie wspólnie do gry planszowej? A może każdy z Was zajmuje się czymś innym- ty wreszcie masz czas na przeczytanie książki, a Twoje dziecko buduje w pokoju obok bazę z koców i prześcieradeł? Przecież nuda pozwala na tyle wspaniałych rzeczy!

Psychologowie od lat uświadamiają rodziców, że nuda jest potrzebna każdemu. Pozwala ona złapać dystans, daje czas na przemyślenia oraz odpoczynek, a kiedy już osiągnie swój szczyt- uwalnia w człowieku kreatywność, o której nawet nie miał pojęcia. Uczucie nudy jest potrzebne w życiu każdego.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)