Każda kobieta w ciąży martwi się o zdrowie swojego dziecka. Ciąża to taki czas, w którym w organizmie przyszłej mamy zachodzą wielkie zmiany- począwszy od tych fizycznych, jak i psychicznych. Często powiększają się piersi, pojawiają się rozstępy i dziwne zachcianki. Gospodarka hormonalna powoduje nie tylko zmiany nastrojów, ale również inne objawy, takie jak np. świąd. No właśnie, ale czy zawsze uporczywy świąd skóry świadczy o cholestazie, której boi się każda kobieta nosząca pod sercem dziecko?
Kiedy dłonie lub stopy zaczynają swędzieć kobietę, pierwsze co robi, to wpisuje w wyszukiwarkę: „uporczywy świąd w ciąży”. Na pierwszym miejscu w wynikach pojawiają się artykuły o cholestazie, poważnej chorobie występującej głównie u ciężarnych i zagrażającej zdrowiu dziecka. Młoda mama w takich momentach wpada w panikę i doszukuje się typowych objawów u siebie.
Chociaż cholestaza jest naprawdę niebezpieczna w ciąży, to warto wiedzieć, że nie każdy świąd oznacza tę chorobę. W ciąży skóra kobiety jest bardzo delikatna i lubi płatać figle-być może jest to tylko uczulenie na kosmetyk lub tkaninę. Nie mniej jednak przyszła mama powinna zgłosić się do lekarza ze swoimi objawami jak najszybciej.
Cholestaza ciążowa to choroba wątroby, która najczęściej pojawia się ok. 30 tygodnia ciąży. Estrogen i progesteron, który osiąga największe stężenie w III trymestrze, może okazać się zbyt obciążający dla wątroby kobiety. Wtedy pojawia się zastój żółci.
Cholestaza ciążowa objawia się nie tylko uciążliwym świądem, ale również bezsennością, wymiotami, mdłościami i złym samopoczuciem. Nierzadko u ciężarnej pojawia się lekkie zażółcenie skóry.
Lekarz powinien skierować ciężarną na badania krwi, a dokładniej próby wątrobowe, które rozwieją wszystkie wątpliwości i przede wszystkim w razie konieczności pozwolą na szybkie wprowadzenie leczenia. Kiedy kwasy żółciowe okażą się podwyższone, ciąża kobiety jest zagrożona, ale wcale nie oznacza to, że nie będzie mogła jej szczęśliwie donosić. Warto dodać również, że nie zawsze podwyższone wyniki świadczą o cholestazie, dlatego pacjentkę umieszcza się na oddziale położniczym, aby dokładnie zbadać przyczynę.
Kwas ursodeoksycholowy, cholestyramina oraz witamina D i K to najczęściej stosowane leki u pacjentek z cholestazą. Zaleca się również lekkostrawną dietę. Duża część kobiet rodzi przedwcześnie, nierzadko z zaleceń lekarza. Rokowania jednak są bardzo dobre i tylko w nielicznych przypadkach może dojść do powikłań takich jak: krwotok porodowy lub niedotlenienie dziecka.
Ważna jest jednak ciągła kontrola lekarska. Tylko nadzór lekarza jest w stanie zapewnić, że ciąża będzie przebiegała prawidłowo, a dziecko urodzi się bez żadnych komplikacji.
W ciąży nie należy lekceważyć żadnych objawów, dlatego ze wszystkimi wątpliwościami trzeba udać się do lekarza. Tylko on jest w stanie pomóc ciężarnej i przede wszystkim jej dziecku. Chociaż artykuły w internecie są bardzo pomocne, to nic nie zastąpi wizyty u specjalisty.