Rośnie liczba ojców samotnie wychowujących swoje dzieci, jednak jest to wciąż swojego rodzaju temat tabu. Dlaczego? Ponieważ ciężko wyobrazić sobie ojca, który przed pracą odwozi swoje dzieci do szkoły, a popołudnia spędza na gotowaniu obiadu i sprzątaniu mieszkania – bez dzielenia obowiązków z kobietą. Samotne matki codziennie pokonują przeciwności losu i mają w sobie dużo siły, pomimo tego, że mają ciężką rolę. Dobrze, ale co w sytuacji, kiedy to ojciec zostaje ze wszystkimi obowiązkami sam?
Nieważne, czy mężczyzna od dziecka uczony był samodzielności, a swoje dzieci kocha bezgranicznie. Małe znaczenie ma fakt, że umie gotować i poświęca każdą chwilę na zabawę z dziećmi – moment, w którym ojcu staje się zmierzyć z samotnością, jest niezwykle trudny.
Różnic między kobietą a mężczyzną jest wiele, a obie płci nigdy nie będą w stanie zastąpić się nawzajem. Dlaczego zostaliśmy podzieleni na płeć? Żeby się nawzajem uzupełniać i dzielić odmiennością.
Dlaczego ojciec zostaje sam?
Powodów, przez których ojciec zostaje sam, może być wiele: śmierć lub choroba matki, brak gotowości do macierzyństwa i ucieczka od obowiązków, kłopoty z prawem i uzależnieniami. Niezależnie od przyczyny, mężczyźni często czują się zawiedzeni i oszukani, nawet jeśli wydawało im się, że są przygotowani na najgorsze.
Samotny ojciec szuka zrozumienia
Samotny tata w swoim codziennym życiu spotyka się z niezrozumieniem i ciężko mu komuś zaufać. To matki zawsze dyskutują na temat rodzajów pieluch i środków do pielęgnacji. Wyobraź sobie ojca, który chce porozmawiać ze swoim kolegą (który też jest tatą), o najlepszych jakościowo pieluszkach:
– Stary, nie wiem. Moja żona kupuje zawsze takie niebieskie.
Pomimo tego, że mężczyźni w swoich domach dzielą się obowiązkami z partnerkami, rzadko kiedy dyskutują w swoim gronie o najtańszym płynie do szyb lub promocji na żelazko. Kobiety lubią wymieniać między sobą opinie na takie tematy, mężczyźni już niekoniecznie. Dla samotnego ojca każda taka informacja jest przydatna i może pozwolić na zaoszczędzenie pieniędzy w domowym budżecie. Przeciążony obowiązkami, nie ma ochoty na dyskusje o wczorajszym meczu lub nowym modelu Audi, którego premiera była parę dni temu.
Samotny ojciec szuka miłości
Każdy samotny ojciec, chce czuć się kochany i doceniany przez kobietę. Chociaż zaufanie wcale nie przychodzi mu łatwo, często czuje potrzebę miłości. Ciężko jest jednak sprawić, żeby sympatia była odwzajemniona. Pomimo tego, że dla większości ludzi mężczyzna samotnie wychowujący swoje dzieci wydaje się odpowiedzialnym i wspierającym partnerem, kobiety boją się wchodzić z nim w interakcje. Obawiają się, że facet chce je wykorzystać do pomocy nad dziećmi. Potencjalne partnerki często wycofują się przez presje otoczenia.
Samotny ojciec chce jak najlepiej dla swoich dzieci
Chociaż samotny tata stawia dobro dzieci na pierwszym miejscu, ciężko mu wygospodarować czas dla nich. Wir obowiązków, w jakie rzucany jest ojciec, wiąże się ze zmęczeniem oraz brakiem ochoty na rozmowę. Jest to bardzo ciężki czas, ponieważ z jednej strony wie, jak ważne są relacje z dziećmi, a z drugiej strony często nie ma sił na cokolwiek. Nie może pozwolić sobie na chwilę słabości, która zadecyduje o nieszczęściu jego dzieci. Chociaż z pozoru szczęśliwy, radzący sobie w życiu – miewa gorsze dni, tygodnie, a nawet miesiące.
Tata samotnie wychowujący dziecko to człowiek, który każdego dnia (nawet nieświadomie) staje się lepszy. Pomimo wszystkich przeciwności losu, radzi sobie najlepiej jak potrafi. Takie zachowanie zasługuje na duży szacunek, zrozumienie i przede wszystkim wsparcie. Zarówno samotne matki, jak i ojcowie mają ciężko. Życzymy samotnym rodzicom dużo zdrowia, sukcesów, pociechy z dzieci i przede wszystkim – sił!