single-image

Rozwód rodziców a dziecko

Aleksandra Broda

Niestety dla każdego dziecka, niezależnie od wieku rozwód rodziców to ciężki czas. Czas, w którym nawet bardziej niż zwykle potrzebuje dwóch rodziców. Bardzo dużo ludzi waha się nad rozwodem właśnie ze względu na dobro dzieci. Nie mniej jednak często rozstanie się jest najlepszym rozwiązaniem. Dziecko, które w domu ma napiętą sytuację i jest świadkiem potyczek oraz kłótni rodziców – nie czuje się bezpiecznie, nawet jeśli opiekunom wydaje się, że wszystkie sprawy załatwiają „dyskretnie”.

Dzieci tak naprawdę wszystko słyszą i przede wszystkim – czują. Każde dziecko musi dorastać w spokoju i miłej atmosferze. Tylko komfort psychiczny daje pewność prawidłowego rozwoju. W momencie, w którym rodzice zdecydują się na rozwód, muszą pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. 

Jesteś w trakcie rozwodu, a może go planujecie? Koniecznie przeczytaj najważniejsze wskazówki, dzięki którym Twoje dziecko będzie czuło się pewniej. 

Nie kłóćcie się w obecności dziecka

Dziecko źle reaguje na krzyki i wrzaski. Nawet najmłodsi potrafią rozumieć intencje rodziców i bardzo to przeżywają. Swoją złość mogą wyrażać na różne sposoby: od wyżywania się na zabawkach, rówieśnikach po was samych.

Nie ograniczajcie kontaktu z drugim rodzicem

Często zdarzają się sytuacje, że złość jednego z rodziców bierze w górę i stara się za wszelką cenę ograniczyć drugiemu kontakty z pociechą. Nawet jeśli druga osoba w związku dopuściła się zdrady, to nie warto tego robić. Dziecko nie jest kartą przetargową a „kara” za zdradę nie może odbywać się kosztem dziecka.

Nie mówcie o sobie źle

Kiedy dziecko spyta Cię, dlaczego się rozstaliście, nie mów mu „bo mama nas nie kocha” albo „tata jest nieuczciwy”. To zachwieje uczucia dziecka i może skutkować wielkim smutkiem oraz złością do drugiego opiekuna. Kiedy spotykasz znajomego, również staraj się „trzymać język za zębami”. Dziecko słucha, nawet jeśli jest zajęte zabawą. Oczywiście nie znaczy to wcale, że musisz z waszego rozwodu robić temat „tabu” (nawet nie powinieneś). Chodzi tylko o to, żebyś zamiast wyzwisk i dokładnego opisu sytuacji użył znacznie innych słów. 

Nie zbywajcie dziecka, kiedy pyta co się dzieje

To jest jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez rozwodzących się rodziców. Nie unikaj kontaktu z dzieckiem, ponieważ będzie czuło się odtrącone i małowartościowe. Usiądźcie na spokojnie i wytłumaczcie, dlaczego nie chcecie ze sobą być i jak widzicie dalszą przyszłość. Kiedy dziecko pyta – zawsze odpowiadaj, nawet jeśli sam nie chcesz o tym rozmawiać. 

Niektórych rzeczy jednak nie da się uniknąć, ale można nad nimi zapanować. Badania pokazują, że większość dzieci pomimo starań rodziców, obwinia się za rozpad małżeństwa i co najważniejsze – nie zgadza się na to. Oprócz niezrozumienia, pociechy często boją się, że rodzice również ich zostawią: „Skoro mama rozstała się z tatą, to mnie też może zostawić, jak zrobię coś złego”. To od Was zależy, jak ten trudny proces przebiegnie i jakie konsekwencję tego poniesie dziecko. Pamiętaj, że dziecko nigdy nie jest winne. Staraj się trzymać nerwy na wodzy i rękę na pulsie.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)