single-image

Przewożenie dzieci: foteliki, podstawki, zasady. [2021]

Aleksandra Broda

Prawo o Ruchu Drogowym mówi jasno, że niezależnie od wieku dziecka, jeśli mierzy ono mniej niż 150 cm, powinno być przewożone w foteliku samochodowym lub na tzw. poddupniku, podstawce. Sprawdź dokładniej, jakie przepisy obowiązują w 2021 roku i jednocześnie zapewnij bezpieczeństwo swojemu dziecku.

Jakich pojazdów dotyczy obowiązek przewożenia dzieci w foteliku?

Zacznijmy od tego, że obowiązek przewożenia dzieci w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym (tzw. „poddupniku”) dotyczy pojazdów takich jak samochód osobowy, a także samochód ciężarowy M1, N1, N2, N3.

Obowiązek przewożenia dzieci w foteliku i na podłożu nie dotyczy taksówek, pojazdów sanitarnych takich np. karetka. Pojazdy policji, straży granicznej również są zwolnione tego obowiązku.

Kiedy dziecko nie musi korzystać podczas jazdy z fotelika?

  • Kiedy dziecko ma wystawioną opinię od lekarza, że stan jego zdrowia nie pozwala na korzystanie z fotelika.
  • Na tylnym siedzeniu bez fotelika mogą jeździć dzieci, które mają powyżej 135 cm, lecz ich masa ciała uniemożliwia znalezienie odpowiedniego fotelika. Zazwyczaj foteliki są przeznaczone dla dzieci do 36 kg, ale musimy mieć na uwadze fakt, że coraz więcej producentów tworzy foteliki do 50 kg.
  • Jeśli mamy trójkę dzieci i nie mamy na tyle miejsca, aby każdemu dziecku zamontować fotelik samochodowy, to przepisy dopuszczają przewożenie jednego dziecka mającego powyżej 3 lat bez fotelika.

Podstawka do przewożenia dzieci, czy jest legalna? 2021

Wielu rodziców zastanawia się, czy można przewozić dziecko w 2021 roku na tzw. poddupniku, czyli podstawce. Otóż prawo w dalszym ciągu nie zabrania przewożenia dzieci na tzw. podstawkach. Podstawki jednak tak naprawdę przez wielu rodziców traktowane są jako „antymandaty”, a dzieciom podczas wypadku nie pomogą w żaden sposób, tyle, co pozwolą dobrze zapiąć pasy. Warto zdać sobie sprawę z tego, że foteliki posiadają boczne zabezpieczenia, a także mają zagłówki, które znacznie niwelują możliwość uszkodzenia ciała podczas wypadku, stłuczki, czy też gwałtownego hamowania. Pamiętajmy o tym, że dobry fotelik samochodowy to jedyne, słuszne rozwiązanie.

Jak przewozić dzieci? Tyłem? Przodem? Czy są zmiany w 2021?

Nowelizacja ustawy o Prawie o Ruchu Drogowym nie nałożyła obowiązku przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Wiemy jednak dzisiaj, że jest to bardzo bezpieczny sposób, który realnie wpływa na podniesienie bezpieczeństwa przewożonego dziecka. Warto pamiętać jednak, że w tym celu zostały stworzone specjalne foteliki. Eksperci uważają, że dziecko tyłem do kierunku jazdy powinno jeździć do czwartego roku życia lub tak długo, jak to tylko możliwe. I to jest prawda.

Przewożenie dzieci: foteliki, podstawki, kryteria. 2021

Kiedyś przepisy mówiły o tym, że kiedy dziecko ukończy 12 lat, może już jeździć bez fotelika lub podstawki. Dobrze, że już zrezygnowano z tego i uwzględniono masę ciała dziecka i wzrost. To naprawdę bardzo ważne. Brakuje jedyne świadomości co do szkodliwości poddupników, a także jasnych zasad dotyczących przewożenia dzieci tyłem. Warto byłoby również zwiększać świadomość dotyczącą tego, że przewożenie dzieci w taksówkach bez fotelika jest ogromnie niebezpieczne. Za niedostosowanie się do obecnych przepisów 2021 dotyczących przewożenia dzieci grozi mandat w wysokości 150 zł, a także 6 punktów karnych. Tutaj jednak nie warto skupiać się na finansach, ale przede wszystkim mieć na uwadze bezpieczeństwo dziecka. Życie mamy jedno, a sytuacje na drodze bywają nieprzewidywalne. Woźmy dzieci mądrze i odpowiedzialnie. 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)