Kiedy dziecko zaczyna dorastać, wielu rodziców martwi się o jego towarzystwo. Nastolatek oddala się i zaczyna interesować zupełnie innymi rzeczami. Kiedy jest to powód do niepokoju, a kiedy są to zupełnie normalne objawy przynależności dziecka do grupy?
Każde dziecko szuka swojego miejsca wśród rówieśników
To normalne, że Twoja pociecha z czasem zaczyna bardziej interesować się kolegami, niż obowiązkami domowymi. Również uzasadniona jest chęć spędzania czasu z wybranymi osobami. Nie zdziw się więc kiedy dziecko odmówi Ci wspólnych zakupów i będzie chciało ten czas spędzić z przyjaciółmi. Pozwalaj mu na kontakty z innymi dziećmi i nie ograniczaj jego znajomości- kiedy dziecku zabronisz tych czynności, będzie czuło się niezrozumiałe i bardzo możliwe, że zacznie się buntować oraz kłamać. Przynależność do grupy daje dużo wsparcia, rozwija zainteresowania oraz uczy empatii.
Kiedy należy się niepokoić i gdzie szukać pomocy?
Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko opuszcza się w nauce, lub wagaruje na rzecz spotkań z przyjaciółmi. W momencie, w którym zauważysz agresję oraz nietypowe dotychczas zachowania u podopiecznego takie jak np. brak chęci do jedzenia czy bezsenność. Niepokoić należy się również wtedy, kiedy dziecko traci zainteresowanie otaczającym go Światem. W momencie, w którym zauważysz takie zachowania, dużo rozmawiaj z dzieckiem, okazuj wsparcie i pytaj, jacy są jego znajomi. Nie rób tego bezpośrednio, staraj się być delikatna. Dzieci, zwłaszcza w okresie buntu są bardzo nerwowe oraz przewrażliwione. Może zdarzyć się tak, że pociecha nie będzie chciała Cię w ogóle słuchać, a jej zachowanie będzie coraz bardziej podejrzane. Pamiętaj, że w tych sytuacjach nie możesz ulec i dać dziecku tzw. wolnej ręki. Udaj się do psychologa lub pedagoga szkolnego- specjaliści będą starali się pomóc- nikt Was nie będzie oceniał. Jeśli Twoje dziecko wpadło w złe towarzystwo, etap wyciągnięcia go z niego może potrwać naprawdę dużo czasu. Nie załamuj się jednak- zobaczysz, że będzie warto.
Dlaczego dzieci wpadają w złe towarzystwo?
Często przyczyną takiego zachowania jest brak wsparcia i zainteresowania ze strony rodziców. Kiedy opiekunowie nie poświęcają wystarczająco czasu na rozmowę oraz nie interesują się, co robi, co myśli i co czuje dziecko- wtedy relacje znacznie się pogarszają, a pociecha zaczyna szukać pocieszenia u rówieśników. Kolejnym czynnikiem, który może przyczynić się do takiego desperackiego czynu, jest niskie poczucie swojej wartości i chęć zaimponowania innym. Dzieci z niską samooceną często myślą, że jak zrobią coś złego oraz będą się wyróżniać, zyskają akceptację oraz podziw innych.
To nie jest tak naprawdę wina złych znajomych
Pamiętaj, że nikt nie zmuszał Twojego dziecka do przyłączenia się akurat do takiej grupy. Niekiedy jest tak, że to rodzice zawinili. Nie myśl, że skoro Twoje dziecko dojrzewa, już Cię nie potrzebuje. Cały czas pociecha domaga się zainteresowania ze strony rodziców- może nie mówić o tym głośno, ale tak właśnie jest. Dlatego tak ważne jest, aby cały czas się wspierać i dbać o zaufanie oraz pozytywne relacje. Poświęcaj jak najwięcej czasu dziecku, a ono będzie czuło się kochane i nie będzie szukało akceptacji u innych.