single-image

Mycie zębów powinno być również świetną przygodą!

Aleksandra Broda
„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – możemy usłyszeć w kultowej piosence Fasolek. Niestety nie jest to wcale takie łatwe zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Jako opiekun, musisz jeszcze wiedzieć, kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej swojego dziecka i w jaki sposób wprowadzać zdrowe nawyki, żeby w ogóle chciało myć zęby. Wbrew pozorom nie jest to temat, do którego każdy rodzic może podejść intuicyjnie. Dzisiaj przedstawiamy Ci artykuł, z którego dowiesz się, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie pielęgnacji jamy ustnej oraz jak przekonać dziecko do mycia zębów.

 

Higiena jamy ustnej od pierwszych dni

Nawet niemowlak powinien mieć przemywaną jamę ustną co najmniej raz dziennie. Nasączona przegotowaną wodą pielucha tetrowa lub gazik jałowy, usunie pozostałości pokarmu z języka oraz dziąseł. Nie bój się, że zrobisz dziecku krzywdę- owiń swój palec materiałem i wsuń delikatnie do wewnątrz jamy ustnej, a następnie umyj delikatnie dziąsła i język. Jest to czynność, która pozwoli uniknąć namnażania się bakterii oraz zminimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy w przyszłości.

Mamy pierwszy ząbek!

Rozpoczęcie ząbkowania jest bardzo pięknym, ale niekomfortowym okresem zarówno dla dziecka, jak i rodziców- dziąsła swędzą, maluch gorączkuje, pojawia się silne ślinienie i ogólnie niezadowolenie małego człowieka. W tym czasie nie należy jednak rezygnować z higieny jamy ustnej, ale nieco ją zmienić. Naprzeciw maluchowi wychodzą tutaj miękkie szczoteczki z silikonu zakładane na palec rodzica. Tata lub mama, mając zaaplikowaną szczotkę na palcu, mogą nie tylko umyć pierwszego ząbka, ale również złagodzić swędzenie, masując dziąsła. Szczoteczki te są bardzo polecane przez wielu rodziców w walce z dolegliwościami bólowymi.

Początki samodzielnego mycia zębów- nauka

Pokazuj swojemu dziecku, jak ty myjesz zęby i zachęcaj, aby samodzielnie spróbowało myć swoje. Z początku nie obejdzie się bez Twojej pomocy, ale z czasem pociecha nabierze odpowiednich umiejętności. Nie złość się, że gryzie włoski szczoteczki, albo połyka pastę. Dla niego to nie tylko pielęgnacja, ale również czas na odkrywanie nowych smaków.
Najważniejsze jest, żeby dziecko nie traktowało tej czynności jak obowiązku, ale jak zabawę. Żeby nauczyć malucha dbania o higienę jamy ustnej, możesz kupić książki, w których motywem przewodnim jest właśnie mycie zębów.

Ważne- pasty dla dzieci mają bezpieczną ilość fluoru, ale kiedy Twoje dziecko połyka notorycznie pastę lub nie nauczyło się jeszcze płukać- możesz wybrać specyfik bez fluoru.

Kiedy dziecko nie chce myć zębów

Co robić, kiedy dziecko nie chce myć zębów? Po pierwsze- poszukaj przyczyny braku zainteresowania, po drugie- zachęcaj je na różne sposoby. Zaglądnij do wewnątrz jamy ustnej swojego dziecka- być może ma afty albo pleśniawki, które powodują ból i dyskomfort. Nic się nie dzieje? Świetnie, możesz teraz przejść do skutecznego mobilizowania Twojej pociechy.

  • Pozwól mu zdecydować, jakiej szczoteczki i pasty chce używać (oczywiście z tych przeznaczonych dla dzieci). Wybierzcie się na wspólne zakupy, na których maluch wybierze zestaw, który mu się spodoba.
  • Podczas mycia zębów, tańczcie i się wygłupiajcie. Możecie również zrobić konkurs, kto dokładniej je umyje.
  • Oglądajcie wspólnie bajki i czytajcie książeczki, które poruszają tematy higieny. Dzieci, zwłaszcza te małe, często naśladują nie tylko rodziców, ale również swoich ulubionych bohaterów z bajek i kreskówek.
  • Bądź cierpliwy. Nie zmuszaj dziecka do mycia zębów, ponieważ może się ono całkowicie zniechęcić nie tylko do higieny, ale również do dentystów. Pokaż mu, że to są dwie minuty, które mogą dostarczyć dużo frajdy.

Powodzenia!

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)