single-image

Mama – najlepsza przyjaciółka, największy autorytet i bezgraniczna miłość

Aleksandra Broda

Zaczyna się od ciąży. Dzielnie znosi wszystkie bóle i puchnące stopy. Akceptuje swój wygląd i zaprzyjaźnia się z huśtawką nastrojów. Później jest poród, który, niezależnie od rodzaju, często po prostu boli. Kiedy granice bólu zostaną przekroczone, pojawia się mały człowiek.

Nie zapominajmy o mamach, które adoptowały, lub przysposobiły swoje dziecko. Jak długą drogę musiały przejść, aby wreszcie móc stworzyć dom, rodzinę.

Łzy wzruszenia, przytulanie. Słodkie: „Witaj na świecie, kruszynko”. I zdaje sobie sprawę z tego, że czekała na to całe życie.

Mama. Nie znam cieplejszego słowa niż właśnie „mama”. Mama pokonuje wszelkie przeciwności losu, często walczy ze swoim charakterem i zmienia priorytety. Mama, walczenia mama, lwica. Mama, której zapach skóry na pamięć znają dzieci. Mama, której głos słyszy się zawsze.

Mama jest przyjacielem dziecka, nawet kiedy stawia granice. Jest najlepszą przyjaciółką nawet wtedy, kiedy traci cierpliwość, kiedy najzwyczajniej w świecie brakuje jej sił. Dzieci kochają mamę. Za to, że jest. Że staje w nocy, martwi się, dba i bezwarunkowo kocha.

Niektórzy wciąż uważają, że kobiety są słabe. Oj, to nieprawda. Instynkt macierzyński połączony z adrenaliną sprawia, że można przenosić góry. Zareagować w niebezpiecznym momencie. Nie spać kilka dni z rzędu.

Mama, która zna na wszystko odpowiedź. Mama, która zabawia. Mama, która przytula, całuje i kocha. Mama, która z najdrobniejszych rzeczy potrafi zrobić coś wielkiego.

Mama, nieważne, jak karmi. Mama, nieważne, czy „szybko” wróciła do pracy, czy też nie.

I mama, która płacze cichutko do poduszki, lub w łazience. Kobieta, która czasami nie wierzy, że jest wielka. Wyrzuty sumienia, chęć bycia najlepszą matką na świecie. I te wieczne pytania: „Czy na pewno robię wszystko dobrze?”, „Czy moje dzieci są szczęśliwe?”.

Tak mamo. Są szczęśliwe. Mają najlepszą mamę na świecie. Ale macierzyństwo chyba polega na tym, że nigdy nie będziemy na 100% pewne tego wszystkiego. Możemy jedynie nauczyć dostrzegać się błysk w oczach naszych dzieci, jeśli jeszcze nie potrafimy tego robić. I uwierzyć siebie. Bo dla naszych dzieci jesteśmy najlepsze.

Mama. Przyjaciółka. Autorytet. Schronienie. Bezpieczeństwo. Pewność. Wielkie serce. Bezgraniczna i bezwarunkowa miłość.

Może Ci się spodobać: Cześć kochanie. Jestem Twoją mamą i chciałabym…

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)