W życiu każdej dziewczynki przychodzi okres dojrzewania, a jednym z pierwszych symptomów jest oczywiście miesiączka. Pojawienie się miesiączki to normalna zmiana, która nie powinna ani budzić niepokoju, ani wstydu. Biorąc pod uwagę, że samo wkraczanie w dojrzałość może być dla młodej osoby krepujące, rodzice powinni zrobić wszystko, aby ten czas był jak najbardziej spokojny i naturalny.
Kiedy należy rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce?
O dojrzewaniu i związanych z nim rzeczach należy zacząć rozmawiać znacznie wcześniej. Najlepiej, aby rozmowy zaczęły się już ok. 8 roku życia dziewczynki. Nie należy jednak do tematu podchodzić powierzchownie lub w formie wykładu. To najlepszy czas na to, aby po prostu o okresie opowiadać lub odpowiadać na pytania zadawane przez dziecko w sposób bardzo naturalny. Na pewno niejedna 8-latka zapyta mamy, czy też taty, po co są podpaski i tampony. To doskonały pretekst do tego, aby opowiedzieć o tym, że każda dziewczyna, która zaczyna dojrzewać, dostaje miesiączkę, która trwa przez kilka dni i pojawia się co miesiąc.
Jeśli córka wykaże zainteresowanie tematem, możesz śmiało posłużyć się bardziej specjalistyczną wiedzą. Możesz w sposób swobodny przybliżyć definicję menstruacji i jej cel. Pamiętaj, że im bardziej będziesz zaspakajać ciekawość młodej dziewczynki, tym większe prawdopodobieństwo tego, że kiedy dostanie pierwszą miesiączkę, będzie wiedziała, co w takiej sytuacji zrobić i powie Ci o tym.
Dlaczego nie należy traktować miesiączki jako tematu tabu?
Menstruacja, chociaż już mniej, wciąż jest tematem tabu w wielu domach. Niektóre matki ukrywają przed dziećmi tampony, podpaski czy też kubeczki menstruacyjne. Niektóre też z kolei nie przyznają się do tego, że źle się czują z powodu okresu. To jest błąd. Oswajanie dziecka z tak ważną i naturalną jednocześnie informacją pozwala młodej osobie poczuć, że to coś normalnego. Rodzice nie powinni bać się mówić o tym, że miesiączka czasami bywa bolesna, a kobieta może czuć się po prostu gorzej. Warto też uświadamiać, że w tych dniach odpoczynek jest wręcz wskazany. Warto również rozmawiać o środkach farmakologicznych i naturalnych sposobach na radzenie sobie z dyskomfortem. Może okazać się, że młoda dziewczynka będzie nadzwyczaj boleśnie miesiączkować. Im lepszą, luźniejszą atmosferę stworzymy wokół okresu, tym większe prawdopodobieństwo, że pociecha powie nam o swoich dolegliwościach i będziemy mogli jej odpowiednio pomóc.
Dziewczynki wchodzące w okres dojrzewania mogą się wstydzić zmiany podpaski lub tamponu w miejscach publicznych, w tym oczywiście w szkole. Może pojawić się też lęk związany z przebieraniem się podczas okresu w szatni przed zajęciami fizycznymi. Rolą rodzica jest przekazywanie dziecku, że to nic wstydliwego. Warto jednak uszanować obawy i dyskomfort pociechy i wypisywać (jeśli widzimy taką konieczność) zwolnienia z wf w tych dniach. Trzeba pamiętać, że nastolatka musi się oswoić z tym faktem, a wstyd powinien wkrótce przeminąć.
Kiedy dziewczynka staje się kobietą, czyli jak zachowywać się podczas pierwszej i kolejnej miesiączki?
Kobiety wiedzą, że przed okresem może pojawić się zmienny nastrój, większa drażliwość, czy też zmęczenie. Warto zarówno w czasie pierwszej miesiączki, jak i kolejnych być bardziej niż zawsze wyrozumiałym dla nastolatki. Pojawienie się okresu u pociechy nie jest wydarzeniem rodzinnym. Nie należy „chwalić się” tym faktem wśród znajomych, czy właśnie rodziny. Mimo tego, że do okresu należy podchodzić naturalnie, to z całą pewnością młoda kobieta nie chce, aby wszyscy o tym wiedzieli.
Dziewczynki są różne: mają różne charaktery i swoją wrażliwość. Może okazać się tak, że nastolatka nie chce w ogóle o tym rozmawiać, dzielić się tym z rodzicami. Dlatego ważne jest zadbanie o to, aby miała łatwy dostęp do podpasek, wkładek i tamponów. I może zabrzmieć to dość dziwnie, ale szukając informacji na temat pierwszej miesiączki u dziewczynek, zetknęłam się z komentarzem, że pewna kobieta w okresie dojrzewania nie miała w toalecie kubełka na śmieci, a wstydziła się wyrzucać zużyte podpaski w kuchni. Zawsze chowała je do kieszeni, przenosiła do plecaka i wyrzucała je w publicznych śmietnikach. Uważam, że warto, naprawdę warto zaopatrzyć się w pojemny, dyskretny kosz łazienkowy na śmieci.
Higiena miejsc intymnych podczas miesiączki, czyli o czym warto jeszcze rozmawiać z córką?
Podczas menstruacji rośnie pH pochwy, a co za tym idzie – kobiece narządy płciowe są bardziej narażone na infekcje. Należy myć okolice intymne co najmniej dwa razy dziennie. Przy stosowaniu podpasek warto podmywać narządy po każdej wymianie.
Podpaski i tampony należy wymieniać w pierwszych dniach okresu co 2,3 godziny. Kiedy krwawienie jest już mniejsze, można zmieniać je co 3,4 godziny. Nigdy nie należy przedłużać tego czasu, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej. Podpaska noszona przez długi czas może podrażnić delikatną skórę pochwy, a nawet ją odparzyć.
Zachowanie szczególnej higieny intymnej podczas okresu jest też niezwykle ważne dla uczucia komfortu. Pierwsze miesiączki u córki mogą być owiane w dyskomfort, dlatego, aby go podwyższyć, należy edukować na temat higieny.
Pierwsze miesiączki zazwyczaj nie są regularne, ale warto od razu zachęcić córkę, aby prowadziła kalendarzyk miesiączkowy i zawsze nosiła przy sobie tampony, podpaski.
Pierwsza miesiączka u dziewczynki
Każdą dziewczynkę w wieku od ok. 8 lat należy wdrażać w świat dojrzewania od tej ważnej strony. Nie róbmy z menstruacji tematu tabu. Nie chowajmy środków higienicznych. Nie wstydźmy się mówić o miesiączce, zwłaszcza, jeśli dziecko jest bardzo ciekawe. To my, rodzice, jesteśmy ponad podręcznikami i internetem. To my, rodzice, powinniśmy rozmawiać i budować wartościową więź.