single-image

Dziecko strasznie się wierci, zanim zaśnie. Dlaczego?

Aleksandra Broda

Dlaczego dziecko strasznie się wierci, zanim zaśnie? To pytanie zadają sobie rodzice głównie młodszych pociech. Jakie mogą być przyczyny wiercenia się u dziecka? Sprawdź najczęstsze powody takiego zachowania. Pamiętaj, że jeśli wiercenie nie ustępuje, powinnaś skonsultować tę przypadłość z pediatrą.

 

Niewygodny materac, złe poduszki

Zapewne niejednokrotnie przed zaśnięciem trudno było Ci znaleźć wygodną pozycję. Dzieci również potrzebują jej do tego, aby zasnąć. Te młodsze pociechy nie potrafią jednak same ułożyć sobie poduszek lub przykryć się tak, jakby tego chciały. Zwróć uwagę, czy przypadkiem wiercenie się dziecka nie jest spowodowane złym układem poduszek lub niewygodną kołdrą. Wiercenie często pojawia się wtedy, kiedy np. dziecko ma grubą kołderkę, a jest naprawdę ciepło w pokoju. Kolejną przyczyną może być po prostu niewygodny materac. Podczas wyboru łóżka większość rodziców nie zwraca uwagi na rodzaj i przeznaczenie materaca. To wielki błąd. Źle dobrany materac znacznie obniża komfort nie tylko snu, ale także etapu zasypiania.

Przebodźcowane dziecko wierci się przed zaśnięciem

To również znasz z własnego doświadczenia. Zauważ, że kiedy miałaś intensywny dzień, pomimo zmęczenia, trudno Ci zasnąć. Co wtedy robisz? Wiercisz się, przewracasz z boku na bok. Dlaczego dziecko wierci się przed zaśnięciem? Bardzo możliwe, że dostało mnóstwo bodźców w ciągu dnia, a teraz ciężko mu się po prostu wyciszyć. Jeśli Twoje dziecko wierci się praktycznie codziennie przed zaśnięciem, zastanów się, czy aby przypadkiem nie ma nadmiaru wrażeń. Zwróć uwagę na ilość czasu spędzonego przed ekranem telefonu. Pomyśl, czy aby na pewno przez cały dzień nie gra u Was telewizor? Czy Twoje dziecko ma wystarczającą ilość ruchu podczas dnia? Spacery i wycieczki idealnie uspokajają i wyciszają.

Zespół niespokojnych nóg u dzieci

Syndrom niespokojnych nóg dotyczy ok. 2-3% dzieci i młodzieży, a objawia się niekontrolowanym ruchem nóg, lub jednej nogi. Jeśli pozwoli on już w końcu zasnąć dziecku, to niestety podczas snu również dochodzi do drżeń kończyn. Zwróć uwagę na to, czy dziecko się wierci, czy tylko „przebiera nogami”. Jeśli masz podejrzenia co do RLS, koniecznie udaj się do lekarza.

Bóle wzrostowe

Dziecko może wiercić się przed zaśnięciem z powodu bóli wzrostowych. Bóle wzrostowe pojawiają się nie tylko podczas snu, ale również właśnie przed nim. Nieco starsze dzieci potrafią powiedzieć, że bolą nogi, czy też ręce. Problemem może być ból wzrostowy np. u dwulatka, który jeszcze nie mówi. Bóle wzrostowe zaczynają się od ok. 2 roku życia. Czasami dziecko może być już w fazie takiego zmęczenia, że nie będzie w stanie w ogóle zasygnalizować bólu. Kiedy widzisz, że Twoje dziecko się wierci, zapytaj, czy coś boli. 

Dlaczego dziecko się wierci, zanim zaśnie?

Dziecko może wiercić się przed zaśnięciem z wielu przyczyn. Tutaj należy jeszcze wziąć pod uwagę temperaturę pokoju. Dziecku może być albo za gorąco, albo za zimno. Zwróć uwagę na to, czy może w domu nie jest za głośno, lub… za cicho. Niektóre dzieci potrzebują do zaśnięcia całkowitej ciszy, a inne np. lubią słyszeć, że ktoś jest obok. Jeśli niepokoi Cię wiercenie dziecka, poproś o poradę lekarza.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)