single-image

Dorośli z nosami w smartfonach – uzależnienie od internetu

Aleksandra Broda

Smartfony to urządzenia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj funkcjonowania. Dzięki telefonom komórkowym możemy łatwo i szybko zadzwonić, znaleźć ważne informacje w internecie, a nawet coś zarezerwować. Każdy zresztą wie, jak wiele możliwości jest w tym małym ekranie. Nie można też zapomnieć o chyba najważniejszej funkcji, jaką jest dostarczanie rozrywki. Na smartfonach i tabletach oglądamy filmy, słuchamy muzyki, przeglądamy za ich pośrednictwem social media. Problem pojawia się wtedy, kiedy zbyt mało czasu spędzamy w życiu, a zbyt dużo w internecie.

Choroba XXI wieku – fonoholizm

Uzależnienie od smartfonów to coraz większy problem ludzkości. Z każdym rokiem wzrasta też liczba uzależnionych od telefonów i tabletów dzieci. Na uzależnienia dzieci poświęcę osobny artykuł. Tę krótką serię chciałabym zacząć od dorosłych. Dlaczego? Otóż uważam, że aby pomóc naszym dzieciom i w ogóle zwrócić uwagę ten poważny problem, należy spojrzeć na zachowania dorosłych. Bo to od nas: opiekunów, osób doświadczonych dzieci biorą przykład.

Uzależnienie od telefonów potocznie nazywa się fonoholizmem. Pomimo tego, że nie jest to nazwa wpisana do klasyfikacji zaburzeń psychicznych, to eksperci coraz częściej używają tego określenia do zdefiniowania nadmiernego, patologicznego używania smartfonów. Jest to problem behawioralny. Problem z uzależnieniem od smartfonów to problem dość nowy. Dość nowy, ale za to rozpowszechniający się w bardzo szybkim tempie na szeroką skalę.

Objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od telefonu/internetu

Objawy uzależnienia od telefonu
Objawy uzależnienia od telefonu

Objawy, które mogą świadczyć o uzależnieniu od telefonu komórkowego, internetu:

  • Ciągła lub bardzo częsta potrzeba zerkania na telefon.

Bardzo często możemy zauważyć, że osoba uzależniona najczęściej trzyma telefon w dłoni, będąc np. na spacerze. Do tego dochodzi ciągłe wyciąganie telefonu z kieszeni, z torebki w celu “sprawdzenia ekranu”.

  • Ciągłe kontrolowanie kont społecznościowych i czytania newsów.

Osoby uzależnione nie chcą, aby ominął ich ważny news lub relacja z wydarzenia, na które czekają. Ciągłe sprawdzanie newsów, obsesyjne czekanie na relacje social media danych osób jest dla osoby uzależnionej na porządku dziennym.

  • Odczuwanie złości, kiedy nie można skorzystać z telefonu

Nie zawsze można skorzystać z komórki. Czasami się ona wyładuje, a czasami zakazuje tego regulamin. Fonoholik w takich przypadkach odczuwa frustrację, a nawet lęk.

  • Telefon zastępuje kontakt bezpośredni

Osoby uzależnione od komórki coraz rzadziej mają ochotę spotkać się z kimś i porozmawiać w cztery oczy. Fonoholik za wszelką cenę będzie starał się załatwić większość spraw przez telefon, chociaż w niektórych przypadkach może okazać się to wręcz nierealne. Tutaj warto też wspomnieć o zaniedbaniu relacji z bliskimi.

  • Coraz więcej czasu z głową w telefonie

Każde uzależnienie się pogłębia. Identycznie jest w przypadku uzależnienia od telefonu. Z czasem fonoholik będzie zwiększał dawkowanie internetu, telefonu.

  • Realne życie zaczyna schodzić na drugi plan

Osoby, które zbyt dużą uwagę poświęcają smartfonom, mogą odsuwać realne życie na boczny tor. Przykładowo: Dla uzależnionego ważniejsze jest przejrzenie rolki na Instagramie, niż rozmowa z dzieckiem. Uzależniony przestaje skupiać się na pracy. Nierzadko jego system wartości ulega zmianom na gorsze.

To tylko niektóre objawy uzależnienia od telefonów. Należy pamiętać, że jest jeszcze nadużywanie smartfonów i uzależnienie od social mediów.

Dlaczego warto ograniczyć korzystanie z telefonu?

Zbyt częste korzystanie z telefonu prowadzi do uzależnienia. Fonoholizm jest bardzo poważny w skutkach. Osoby uzależnione mogą zaniedbać się względem fizycznym i psychicznym. Konsekwencją tego może być strata rodziny, bliskich, pracy i wszystkiego, na co pracowało się całe życie. Dlatego, jeśli wiesz, że spędzasz za dużo czasu w ekranie swojego smartfona, spróbuj to ograniczyć. Natomiast jeśli czujesz, że jesteś uzależniony, to koniecznie skorzystaj ze wsparcia. Jak możesz sobie pomóc? Poszukaj lekarza specjalisty. Może być konieczna psychoterapia, ale o tym zadecyduje po poznaniu Twojego przypadku psychiatra.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)