single-image

Dobry ojciec to taki, który szanuje matkę swojego dziecka

Aleksandra Broda

Jakie cechy powinien mieć dobry ojciec? Oprócz zaangażowania w swoje rodzicielstwo oraz dużej ilości miłości, przede wszystkim powinien szanować matkę swojego dziecka. Oczywiście to działa w dwie strony. Życie bywa przewrotne i nie zawsze udaje się stworzyć dobry związek, ale to nie powód, żeby przestać szanować tę drugą osobę.

Tymczasem dzieci nie tylko słuchają, ale przede wszystkim obserwują. Ojciec, który opowiada bajki i spędza czas z dzieckiem, nie będzie bohaterem w jego oczach, jeśli podważa autorytet matki, krzyczy na nią i jest w stosunku do niej opryskliwy. A dzieci jak niczego innego, do prawidłowego rozwoju potrzebują nienagannych relacji. Również na płaszczyźnie matka – ojciec. Nawet jeśli rodzice są w separacji, czy też po rozwodzie.

Szacunku do drugiego człowieka oraz pozytywnych relacji możemy próbować uczyć poprzez czytanie bajek i opowiadanie o tym, co powinno się robić, a czego nie. Jednak nic nie zda egzaminu, kiedy rodzice nie będą chcieli dojść do porozumienia, a zamiast się wspierać – będą toczyli wojny. A pośrodku każdej bitwy między rodzicami stoi dziecko. Dziecko jest najmniej winne (a właściwie wcale), a najbardziej cierpi. Cierpi i widzi, jak bardzo rodzice, których kocha, się nienawidzą.

Ojciec, który nie szanuje matki swojego dziecka, okazuje to na różne sposoby. Być może jest to nieliczenie się z jej zdaniem oraz uczuciami. Często jest to brak chęci wysłuchania lub po prostu brak zaangażowania w związek. Podważanie autorytetu matki również jest wyrazem braku szacunku. W sytuacjach, w których partnerzy przeżywają „kryzys”, lub chcą się rozstać, nie zawsze potrafią i chcą zrobić to łagodnie i z wyczuciem. Ojcowie często złoszczą się na byłe partnerki i robią im pod górę. Oczywiście, przeważnie kartą przetargową jest niewinne dziecko.

Dziecko, które wszystko obserwuje i nie potrafi tego zrozumieć. „Dlaczego ktoś, kto pomógł mi przyjść na ten świat, nie szanuje tak samo bliskiej mi osoby, jaką jest matka?”  W pewnym momencie dziecko zaczyna obwiniać siebie i traci poczucie bezpieczeństwa. Nieprawidłowy widok relacji między rodzicami jest dla niego zbyt dużym obciążeniem. I traci na tym ojciec, bo nieważne jak bardzo kocha swoje dziecko, te i tak zapamięta go całkiem inaczej. A przecież wystarczy drugą osobę obdarzyć szacunkiem, nieważne w jakich okolicznościach. Czy to jest rozwód, kłamstwo, wypalenie oraz żal – nie warto mieszać w to młodego człowieka. I trzeba szanować matkę swojego dziecka.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)