single-image

Dlaczego dziecko płacze i nie chce spać?

Aleksandra Broda

Dlaczego dziecko nie chce spać? – to pytanie zadają sobie najczęściej rodzice młodszych pociech. Dzieci bardzo często przy kładzeniu się spać, po prostu płaczą. Rodziców ogarnia frustracja, dezorientacja… Ale warto wiedzieć, że dla pociechy taka sytuacja też wcale nie jest miła. Warto poznać ewentualne powody, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego dziecko płacze i nie chce spać? Zmęczenie

Zazwyczaj już od pierwszych dni życia dziecka wprowadzamy rytuały. Kąpiel o stałej porze, a później wyciszenie. To bardzo dobre podejście, ale młodzi rodzice powinni wziąć też pod uwagę zachowanie niemowlęcia. Często okazuje się bowiem, że pociecha potrzebuje snu wcześniej, ale nie ma ku temu warunków: w domu panuje harmider, rodzice chcą go „trochę” przetrzymać. Skutkiem tego jest zmęczenie, które wywołuje u dziecka płacz i niechęć do snu o porze, którą wyznaczyli rodzice. Tak. Bardzo zmęczonemu dziecku, które nie odpoczęło wtedy, kiedy tego potrzebowało, o wiele ciężej jest zasnąć.

Przebodźcowanie, które nie pozwala zasnąć

Ten problem dotyczy dzieci w praktycznie każdym wieku. Dziecko, które ma za dużo wrażeń w ciągu dnia, pomimo zmęczenia, nie będzie mogło zasnąć i będzie płakać. Dzieje się tak ze względu na przebodźcowanie. Warto zastanowić się, czy dziecko za dnia nie miało za dużo wrażeń? Uczestniczenie w rodzinnych spotkaniach, wycieczki, a nawet załatwianie spraw z rodzicem może sprawić, że pociecha będzie to wszystko wieczorem przeżywać ponownie, w swojej głowie. Włączony telewizor, zbyt dużo dźwięków, hałasu za dnia również ma negatywny wpływ na rytuał zasypiania.

Złe warunki do snu

Bardzo często przyczyną tego, że dziecko nie chce spać i płacze, jest niewygodne podłoże. Tutaj warto zadać sobie pytanie, czy aby na pewno dziecko ma dobrze dobrany materac. To samo dotyczy się poduszek. Zwłaszcza niemowlęta nie powinny spać wysoko. Sytuacja, kiedy dziecko nie chce spać i płacze może pojawić się wtedy, kiedy jesteśmy u znajomych, lub rodziny i próbujemy położyć pociechę w innym łóżeczku.

Warto też wziąć pod uwagę temperaturę w pokoju, poziom wilgoci, a także to, jak ubrane jest dziecko. Dziecko może nie chcieć zasnąć, ponieważ jest mu za gorąco, lub za zimno. Wciąż jeszcze mamy tendencję do przegrzewania dziecka.

Niektóre dzieci zasypiają w ciemności, inne z kolei potrzebują małego źródła światła. Kiedy przyjrzymy się preferencjom maluszka bądź też starszej pociechy, będzie nam łatwiej zapewnić zdrowy i spokojny sen.

Maluszki nie potrafią powiedzieć, dlaczego płaczą. Kolejną przyczyną niechęci do snu może być potrzeba przytulenia się do rodzica i zaśnięcia z nim. Pamiętajmy, że dziecko potrzebuje bliskości i należy mu tę bliskość zapewnić.

Dlaczego dziecko nie chce spać i płacze? Pozostałe powody

Jeśli do tej pory dziecko zasypiało dobrze, a nic się nie zmieniło zarówno w jego otoczeniu, jak i rytuale dnia, może to wskazywać na ząbkowanie, ból brzuszka lub np. pierwsze oznaki przeziębienia, kataru.

Dziecko może nie chcieć spać dlatego, że… jest po prostu wyspane. Może nam się często wydawać, że to już pora na drzemkę, dziecko ziewa, ale nasze przypuszczenia mogą okazać się nietrafne. Warto więc nauczyć się odczytywać sygnały pociechy i reagować na nie, nie zmuszać na siłę do spania.

Niemowlęta i nieco starsze dzieci poprzez płacz i niechęć do snu pokazują, że czują się głodne. Pomimo tego, że niedawno jadły, mogły nie przyjąć odpowiedniej ilości pożywienia. Pamiętajmy również, że pociechy bardzo szybko stają się głodne i to jest normalne. Upewnijmy się więc, czy aby na pewno nasza pociecha nie domaga się pokarmu.

Pamiętajmy, że to tylko niektóre powody tego, dlaczego dziecko płacze i nie chce spać. Kiedy zdarza się to często, warto skonsultować to z pediatrą.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)