single-image

Być tatą w dzisiejszych czasach, czyli o roli współczesnego ojca

Aleksandra Broda

Z perspektywy córki i matki, cieszę się, że doczekaliśmy czasów, w których rola ojca przestaje być umniejszana i sprowadzana do utrzymania rodziny. Dzięki zmianom społeczno-kulturowym nasze dzieci mogą cieszyć się bliskością płynącą od obojga rodziców. 

Współczesny ojciec coraz mniej dziwi, a coraz bardziej inspiruje

Coraz mniej dziwi ojciec wygłupiający się z dziećmi na placu zabaw. Coraz mniej szokuje widok taty pytającego się, co chce na obiad jego pociecha (nie, żeby przekazać informację mamie, ale żeby go ugotować). Już rzadko kiedy lekarz zamiast „Dzień dobry”, rzuca „A gdzie matka dziecka?”. Doczekaliśmy się czasów, w których ojcowie mogą w pełni korzystać ze wszystkich pięknych, choć niekiedy trudnych uroków rodzicielstwa. W tej sytuacji każdy dostaje wszystko, co najlepsze, a zwłaszcza dzieci.

Współczesna rola ojca zdecydowanie różni się od tej tradycyjnej, a raczej powiedziałabym stereotypowej. Nasze dzieci mają tę cudowną możliwość poznawać tatę od tej innej ważnej strony. Współczesny ojciec to już nie maszyna do zarabiania pieniędzy i głowa upoważniona do decydowania o najważniejszych kwestiach. Współczesny ojciec to kompan podróży, ciepłe słowo, bezwarunkowa miłość, pełne zaufanie, mądrość.

Współcześni ojcowie i ich walka ze stereotypami

Współcześni ojcowie walczą ze stereotypami

Roczniki współczesnych rodziców miały okazję odczuć na własnym przykładzie nieobecność ojca. Wprawdzie ojcowie byli, ale często pracowali, a po pracy oddawali się odpoczynkowi. Raczej nie angażowali się w pomoce domowe inne niż te dedykowane ówcześnie mężczyznom. Nie można jednak powiedzieć, że ojcowie byli źli i krzywdzili dzieci. Myślę, że to byłoby bardzo nie fair. Dzisiaj jednak już wiemy, że dzieciom potrzeba dwóch rodziców, którym mogą się zwierzyć, którym mogą zaufać, którzy po równi (w miarę możliwości) spędzają z nimi czas. Jesteśmy praktycznie pierwszymi rocznikami, które zmieniają/wdrażają rolę współczesnego ojca i współczesnej matki na korzyść dzieci. I czasami to bywa bardzo trudne, bo chociaż chęci, starania są, to i jest też brak wzorców.

Jakie pokolenie wychowują współcześni rodzice?

Wszyscy współcześni rodzice, którzy próbują oderwać się od tradycyjnych, stereotypowych ról spotykają na swojej drodze pewne trudności. Na szczęście tych trudności jest coraz mniej. Na pewno wychowamy dorosłych, którzy będą mieli już we krwi odpowiednie wzorce dotyczące wychowania dzieci i będą je przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Drodzy Ojcowie, bo o Was dzisiaj przede wszystkim mowa – łamcie schematy i się nie poddawajcie. Współczesny ojciec to zaangażowany, okazujący bliskość tata. Tata, który powinien nie bywać, ale być obecny.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)