single-image

Być lekka jak… Motylki z Pro-ana cz.1

Aleksandra Broda

Źródło zdjęcia-  www.healthline.com

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że anoreksja jest poważną chorobą, która wymaga długiego leczenia pod ścisłą kontrolą lekarzy. Nieleczona prowadzi do śmierci. Chociaż w każdym wieku można na nią zachorować, niestety najczęściej zaburzenia odżywiania dotykają młodych osób. Głodzenie się i złe postrzeganie siebie – to zazwyczaj jako pierwsze przychodzi na myśl, po usłyszeniu hasła „anoreksja”. Jednak choroba ta, to znacznie więcej niż tylko wystające kości, to sposób życia, który świadomie wybierają tysiące młodych dziewczyn w Polsce. A życie te polega na ścisłym kontrolowaniu siebie, przestrzeganiu dekalogu oraz dążenia do jak najmniejszej wagi. Chociaż z początku ofiary swojej psychiki myślą, że pro- ana to przyjaciółka, która nie ma nic wspólnego z anoreksją, to kiedy wejdą do tego Świata – szybko okazuje się,  że nie miały racji.

Motylki z Pro-Any

Pro-Ana to dziewczyny, które świadomie zdecydowały na głodzenie się z różnych powodów. Przestrzegają ściśle dekalogu, w którym  jest mowa o nieobjadaniu się i ciągłej kontrolowaniu wagi oraz obwodu bioder i talii. Swoimi doświadczeniami z głodówek, inspiracjami oraz przeżyciami dzielą się na tematycznych forach internetowych oraz blogach. Twierdzą, że pro-ana nie ma nic wspólnego z anoreksją i jest to styl życia, który stawia na piękny wygląd (wystające kości, uda jak zapałki). W rzeczywistości jednak takie działania dążą do anoreksji i większość motylków na nią choruje, tylko nie potrafi tego dostrzec. Istnieje również pewna teoria, która mówi o tym, że pod względem prawnym bezpieczniej jest nazywać się motylkami, niż anorektyczkami, ponieważ w internecie motylki wymieniają się poradami: co zrobić, żeby nie jeść, a nawet jak radzić sobie w przypadku omdlenia wynikającego z głodu. Jak wiadomo, jest to w pewnych przypadkach namawianie do autodestrukcji a znaczną część pro-any tworzą osoby nieletnie.

Forum Motylków

Niestety nie jest łatwo wejść na nie, żeby uczestniczyć w życiu motylków i dowiedzieć się, co skłoniło tyle młodych dziewczyn do wiecznej głodówki. Na jednym z nich trzeba opowiedzieć swoją historię oraz odpowiedzieć na pytania administratorów, którzy po wywiadzie decydują, czy wpuszczają nowych członków do lekkiego świata wspierającego się w dążeniu do autodestrukcji. Co najbardziej niepokoi – to fakt, że uczestnicy muszą mieć ukończone 16 lat, ale większość z nich zaczęła swoją drogę ku niezdrowemu odchudzaniu, mając już 13.

Co takiego dzieje się na forach tego typu?

„Jejku, ja już nie przekraczam 500 kcal (dziennie):) Można tak żyć… To nie jest wcale takie trudne” -Dziewczyny, a nawet młodzi mężczyźni wymieniają się informacjami, jak mało zjedli w danym dniu oraz podpowiadają co zrobić, żeby kaloryczność posiłków była jeszcze mniejsza.

Jak obrzydzić sobie jedzenie? To proste!
”Gdzieś na tym forum było zdjęcie ludzkiego tłuszczu… Działa tak, jak powinno – obrzydza.
Polecam oglądanie horrorów z gatunku „gore”. […] Filmików z sekcji zwłok”.
To fragmenty wypowiedzi z jednego forum, do którego dostęp uzyskamy, gdy się zarejestrujemy.

 

Wymiana thinspiracjami

Thinspiracje to zdjęcia znanych modelek, aktorek lub przypadkowych ludzi z internetu, których ciało zdaje się nie mieć ani grama tłuszczu. Wychudzone ramiona, płaski brzuch, uda których obwód wynosi zaledwie kilka cm. Motylki wymieniają się nimi, żeby się zainspirować i dodać sobie sił w walce z kilogramami: „Chciałam zjeść, ale popatrzyłam na to zdjęcie i od razu przypomniałam sobie, dlaczego chcę być taka piękna i chuda”. Thinspiracje znajdziemy nie tylko na forach internetowych, ale również na Instagramie czy popularnym serwisie mini blogów – Tumblr.

„A moją inspiracją jest Tayna Dziahileva. Według mnie jest niesamowita”- pisze jedna z użytkowniczek forum.

 

”- Jesteś pewna, że dasz radę wytrwać w dietach mimo nacisków ze strony rodziców?
– Myślę, że tak.[…] Dodatkowo częściej bywam poza domem – leśne wędrówki, więc mam wymówkę, że jadłam poza domem – u koleżanki.
– W porządku. Witaj na forum.”

O miejsce w drugim popularnym forum trzeba się nieco bardziej postarać. Administratorzy oczekują nie tylko wiedzy na temat dotychczasowego życia i kilogramów, ale również muszą mieć pewność, że osoba się nie złamie i będzie wsparciem dla innych osób.

Jedzenie płatków kosmetycznych, kilkudniowe głodówki, czy życie o kromce chleba – to naprawdę się dzieje, być może u kogoś nam bliskiego. Anoreksja to choroba psychiczna, która zmienia postrzeganie całego Świata, a jeśli osoba znajdzie kogoś z podobnymi zaburzeniami – ciężko jest wyjść z tej pułapki. Z Pro-aną trzeba walczyć, ponieważ zagraża bezpieczeństwu dzieci.

Przejdź do drugiej części- Być lekka jak… Motylki z Pro-ana cz.2

 

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)