single-image

Być lekka jak… Motylki z Pro-ana cz.2

Aleksandra Broda

Przeczytaj: Być lekka jak… Motylki z Pro-ana cz.1

Dlaczego moda na pro-anę oraz motylki wciąż rośnie?
Często jest tak, że na bycie motylkami decydują się młode osoby, którym brak pewności siebie i same nie wiedzą, co robić ze swoim życiem. W poszukiwaniu życiowego celu, czy nowego hobby, natrafiają na zdjęcia wychudzonych młodych osób, które wydają się zadowolone i szczęśliwe. Inne osoby z kolei potrzebują więcej zainteresowania i uwagi ze strony rówieśników – chcą ich czymś zaskoczyć i być wzorem do naśladowania. Młode motylki to również osoby, które usłyszały od kogoś, że są grube i postanowiły z tym coś zrobić. Coś na zasadzie: „pokaże im, że się mylili”. Fascynacja wychudzonym ciałem często bierze się z mediów. Aktorzy, szczupłe modelki, wychudzone prezenterki w TV, a nawet rówieśnicy, którzy mają „idealną figurę” są powodem, dla którego setki młodych osób rezygnuje ze zdrowej diety na rzecz kilkunastu wystających kości i BMI poniżej normy. Bardzo niepokojące jest to, że coraz młodsi popadają w uzależnienie od motylków, które bez dyskusji prowadzi do anoreksji. Wśród nich są również tacy, którzy przyznają, że chorują, ale kochają siebie i jest to coś, z czym czują się naprawdę dobrze.

Jak poznać, że Twoje dziecko lub bliska Ci osoba choruje na zaburzenia odżywania?

-Motylki często noszą na ręce cienką czerwoną wstążkę, nitkę czy delikatną bransoletkę. Ma ona spełniać kilka zadań. Po pierwsze, kiedy motylek zechce sięgnąć po jedzenie, musi na nią spojrzeć i przypomnieć sobie, że nie powinien jeść dużo. Po drugie, taka bransoletka ma być znakiem rozpoznawczym dla innych osób z zaburzeniami odżywiania.
-Osoba z zaburzeniami odżywiania zazwyczaj jada w samotności.
-Kiedy zapytasz się, ile cm ma w obwodzie, chora osoba na pewno Ci odpowie.
-Motylki ważą się kilka razy dziennie.
-Możesz sprawdzić, czy osoba interesuje się kalorycznością danych produktów spożywczych. Jeśli zna kalorie większości rzeczy, to być może powód do niepokoju.
-Może zdarzyć się tak, że swoje jedzenie wyrzuca ukradkiem do kosza lub dokarmia nim zwierzęta domowe.
-Czy Twoje dziecko lub bliska Ci osoba interesuje się różnymi środkami na odchudzanie? Może znalazłeś jakiś suplement w jego rzeczach?
-Oprócz spadku wagi mogą wystąpić zaburzenia nastrojów, dziwne zachowanie oraz pogorszenie się cery i wypadanie włosów.

Kontroluj, czym interesuje się Twoje dziecko i na jakie strony wchodzi. Rozmawiaj o tym, że najważniejsze jest zdrowie, a nie szczupły wygląd. Jedz posiłki ze swoim dzieckiem i reaguj, kiedy dzieje się coś z nim złego.

Ruchy takie jak Pro-Ana skupiające ze sobą ludzi z różnymi zaburzeniami odżywiania wierzą w to, że szczęście i powód do dumy to kości wystające z każdej części ciała. Zwłaszcza młode, niedoświadczone osoby szukają inspiracji i drogi życiowej – z pewnością nie powinny wybierać na autorytet motylków.

źródło zdjęcia: Yogilateral

 

 

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)