single-image

Wymioty u dziecka — co robić, kiedy dziecko wymiotuje?

Aleksandra Broda

Wymioty u dziecka zawsze są ciężkim przeżyciem. Dziecko nie wie, co się z nim dzieje, a samo przejście treści przez gardło jest niemiłe i bolesne. Przede wszystkim, kiedy dziecko zaczyna wymiotować, rodzice powinni zachować zimną krew i być blisko pociechy. Czy wymioty u dziecka zawsze powinny być powodem do niepokoju?

Dzieci wymiotują z różnych powodów. Mogą się czymś zatruć, zjeść coś ciężkiego, co będzie zalegało na żołądku. Jeśli więc sytuacja zdarzyła się tylko jeden raz, nie ma powodów do niepokoju. Należy dziecko nawadniać i bardziej pilnować diety.

Wymioty u dziecka – przyczyny

Zapaleniu gardła lub ucha,
Grypa żołądkowa,
Alergia,
Refluks,
Kaszel lub długi płacz,
Zjedzenie trującej, niewłaściwej substancji.

Bardzo często wymioty towarzyszą również przy: zapaleniu oskrzeli, zapaleniu płuc.

Z własnego doświadczenia wiemy, że dzieci wymiotują najczęściej w nocy. Rodzice nie zdają sobie sprawy, że cała noc spędzona na wymiotowaniu nie tylko odwadnia organizm, ale również go osłabia. W takich sytuacjach, zwłaszcza, jak dziecko nie chce przyjmować płynów, potrzebna jest pomoc szpitalna. Dzieci, które notorycznie wymiotują, mogą zasłabnąć i np. zakrztusić się swoimi wymiocinami. Jeśli jednak dziecko jest na siłach i nie ma objawów odwodnienia, możemy poczekać do rana na wizytę u lekarza rodzinnego.

Jeśli sytuacja jest opanowana, dziecko, które wymiotuje, musi dostać wsparcie ze strony rodziców. To dla niego bardzo niekomfortowa sytuacja. Rodzice muszą zachować spokój, umyć dziecko, jeśli się pobrudzi, oraz wyczyścić np. łóżko, czy materac. Najważniejsze jest jednak nawadnianie dziecka. Można podawać mu wodę lub elektrolity kupione w aptece. Czasami dziecku pomoże bulion. Nie należy jednak nawadniać go słodzonymi napojami i sokami. Dziecko, które wymiotuje, może niechętnie pić. Wtedy należy wdrożyć wszelkiego typu słomki, a nawet strzykawki. Coś, z czego dziecko chętniej się napije. To jest bardzo ważne! Mitem jest, że pociecha musi dostać bardzo dużo płynów. Zwłaszcza dla małych dzieci, które wymiotowały, wypicie na raz pół szklanki wody jest niemożliwe. Dzieci więc powinny pić małymi łyczkami, w kilkuminutowych odstępach.

Wymioty u dziecka zawsze niepokoją rodziców, a dla pociech są bardzo męczące i niekomfortowe. Tutaj najważniejsza jest obserwacja dziecka oraz znalezienie przyczyny takiego stanu. Pamiętaj, że kiedy dziecko wymiotuje praktycznie cały czas, i robi się bardzo osłabione, skonsultuj się z lekarzem. Odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)