single-image

Dlaczego dziecko moczy się w nocy?

Aleksandra Broda

Moczenie nocne u dziecka, często niepokoi rodziców. Nietrzymanie moczu w nocy powoduje nie tylko dyskomfort, ale i oderwanie z naturalnego cyklu snu. Powodów, dlaczego dziecko nie wybudza się w nocy na siku, może być wiele i czasami mogą świadczyć o chorobach. Przeczytaj, jakie są najczęstsze powody moczenia się dzieci.

 

  • Na początku warto podkreślić, że termin moczenia nocnego dotyczy dzieci po skończonym piątym roku życia, które nie wybudzają się w celu załatwienia potrzeby – moczenie pierwotne.
    Termin też przypisuje się dzieciom, które przez ostatnie pół roku nie miały problemów z kontrolowanym załatwianiem się, aż nagle pojawił się regres – moczenie wtórne.
Moczenie nocne u dzieci to częste zjawisko

Dzieci około 3 roku życia potrafią już kontrolować swój pęcherz. Nauka odpieluchowania dobiegła końca, a dziecko dumnie woła, kiedy chce się załatwić. Faktem jest, że w nocy, za pomocą wydzielania wazopresyny, nasze nerki zwalniają, przez co nie musimy oddawać moczu. Oczywiście sytuacja zmienia się wtedy, kiedy przed snem wypijemy duże ilości płynów. Dzieci bardzo często mają problem z niekontrolowanym siusianiem w nocy. Nawet sześciolatki od czasu do czasu mogą się moczyć. Kiedy nie towarzyszą inne objawy, mamy do czynienia z moczeniem pierwotnym, które powinno minąć w wieku ok. dziesięciu lat, lub nieco później – w okresie dorastania.

Co może oznaczać moczenie się w nocy?

W momencie, w którym dziecku towarzyszą inne objawy, takie jak bóle brzucha, gorączka, wydzielina, dziwny zapach moczu, częste parcie na pęcherz, a nawet przygnębienie, zalecana jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Takie objawy mogą świadczyć między innymi o:

  • cukrzycy
  • zapaleniu dróg moczowych
  • wadach i uszkodzeniach układu moczowego
  • przewlekłym stresie

Lekarz rodzinny powinien w takiej sytuacji skierować dziecko do urologa. Dziecku zostaną wykonane podstawowe badania moczu oraz zostanie przeprowadzone USG. Kiedy urolog nie znajdzie przyczyny, skieruje dziecko do neurologa i psychologa. Wszystko po to, aby znaleźć właściwą przyczynę moczenia się w nocy.

Nie mniej jednak każde moczenie nocne należy skonsultować z lekarzem. Przed wizytą rodzic powinien spisać dietę dziecka oraz wszystkie ważne informacje dotyczące jego stanu zdrowia i samopoczucia. Można również zaznaczać w kalendarzu, ile razy w tygodniu u dziecka występowało moczenie nocne dziecka.

Moczenie się dziecka jest czasami uciążliwe dla rodziców. Nie należy jednak z dziecka się śmiać ani tym bardziej złościć się na nie. Warto wspierać i szukać przyczyny.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)