single-image

Smartfony i tablety w rękach najmłodszych?

Rodzic Rodzic

Wraz z coraz większą popularyzacją smartfonów i tabletów jasne stało się, że rodzice staną przed niezwykle istotnym dylematem: czy pozwolić dziecku korzystać z elektroniki. Kilkucalowe ekrany nie są już niczym szczególnym i tak naprawdę każdy z nas ma w domu co najmniej jeden smart sprzęt, z którego korzystamy na każdym kroku. Nasze pociechy dostrzegają to i coraz częściej pytają: „Mamo, tato, mogę pograć na tablecie?”. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? Pozwolić czy nie? W którym miejscu należy stanowczo zareagować, aby nie pozwolić na uzależnienie od elektroniki? Przed tym trudnym dylematem XXI wieku stoi niemal każdy rodzic na świecie. Warto wiedzieć, co robią inni!

Smartfony w nadmiernych ilościach mogą prowadzić do poważnych zaburzeń!

Smartfon lub tablet w rękach najmłodszych to nie lada przelewki – nie zapominajmy, że elektronika to nie jest zabawka. Z czysto technicznego punktu widzenia, nadmierna aktywność na smartfonach może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Według licznych badań, emitowane przez wyświetlacze niebieskie światło powoduje zaburzenie poziomu melatoniny w organizmie, co przyczynia się do problemów ze snem. Co więcej, większość dzieci nagminnie korzystających z tabletów ma tzw. „tabletowe oczy”, czyli ograniczone pole widzenia (zamiast pełnego spektrum, gałki oczne poruszają się na linii góra-dół i po skosie). Nie trzeba też wspominać o tym, że nadmierne używanie smartfonów może skutkować zezem ukrytym, co ma negatywny wpływ na czytanie i uczenie się.

Warto też pamiętać, że elektronika służy do komunikacji ze światem. Eksperci zastrzegają, aby nie przekazywać dziecku smartfonu lub tabletu do samodzielnej zabawy, gdyż wówczas my, rodzice, nie możemy w jakikolwiek sposób skontrolować aktywności dziecka. Kto wie, czy podczas naszej nieuwagi pociecha nie zaloguje się do mediów społecznościowych i nie narobi sobie kłopotów?

Smartfony i tablety – pozwalać czy nie?

Bynajmniej jednak nie należy ucinać kontaktu dziecka ze smartfonami. Pamiętajmy, że istniejące liczne aplikacje mogą spełniać rolę edukacyjną. Smartfony dają duże możliwości rozwoju i – jeśli używane świadomie – mogą być idealnym uzupełnieniem wiedzy szkolnej. Umiejętność surfowania po Internecie jest także elementem, który przyda się dziecku w późniejszych etapach życia, dlatego dobrze jest, by tę wiedzę zdobyć jak najwcześniej. Co więcej, obecnie niemal każde oprogramowanie wprowadza do smartfonów i tabletów funkcję kontroli rodzicielskiej – a dzięki niej mamy pewność, że dziecko nie wejdzie w nieodpowiednie aplikacje.

Zobacz również

# Ku przestrodze
close slider
TWOJA HISTORIA KU PRZESTRODZE (4)