Na pewno znasz osobę, która jest bardzo emocjonalna. Łatwo się wzrusza, bardzo szybko denerwuje i analizuje wszystko, co możliwe. Taka osoba ma w sobie bardzo dużo empatii i potrafi rozpoznawać samopoczucie innych. Być może sama taka jesteś. O człowieku, który właśnie tak się zachowuje, mówi się, że jest wysoko wrażliwy. I, z czego mało ludzi zdaje sobie sprawę, niektóre dzieci też takie są.
Jak zachowuje się dziecko wysoko wrażliwe?
Dziecko wysoko wrażliwe przede wszystkim w łatwy sposób komunikuje o swoich emocjach. Kiedy jest szczęśliwe, potrafi okazywać to w sposób głośny, spontaniczny. Kiedy natomiast dopada je smutek, nie wstydzi się o tym powiedzieć. To samo jest ze złością i z wszelkimi innymi emocjami/odczuciami. Wysoko wrażliwe dziecko patrzy na Świat poprzez pryzmat odczuć. Często ważniejsze dla niego jest nie to, co mówi dana osoba, lecz np. ton jej wypowiedzi. W ten sposób, mimo swojego wieku, potrafi wyczuć intencje rozmówcy.
Bardzo charakterystyczną cechą u dzieci wysoko wrażliwych jest wracanie do tego, co było. Przykładowo: dziecko pokłóciło się z rodzicem rano. Pomimo zażegnanego kryzysu i wyjaśnienia nieporozumienia, wieczorem pociecha analizuje całą sytuację raz jeszcze i chce do niej wrócić. Zadaje pytania rodzicowi i rozwiewa wątpliwości. Dzieci wrażliwe często wspominają wydarzenia, które miały miejsce dawno temu i za każdym razem podchodzą do nich inaczej: z coraz to głębszą i zaskakującą analizą.
Jak zachowuje się dziecko wysoko wrażliwe? Dziecko wysoko wrażliwe czasami, a nawet często zachowuje się tak, że otoczenie może po prostu poczuć się zmęczone. Rodzice mogą być zirytowani ciągłymi pytaniami, czy wszystko w porządku, jak się czują i czy nie są źli. Opiekunowie, czy to przedszkolni, czy szkolni, mogą nie radzić sobie z powodu przeciążenia umysłowego swojego wychowanka, który nadzwyczaj intensywnie przeżywa wszystko: począwszy od kłótni pomiędzy rówieśnikami, na zmiennym nastroju kończąc. Tutaj jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że dziecko wysoko wrażliwe też może odczuwać dyskomfort z powodu swojego charakteru, innego spojrzenia na Świat.
Dzieci wysoko wrażliwe są bardzo podatne na bodźce. Zbyt duża ilość doznań sprawia, że odczuwają one wysoki dyskomfort, co wiąże się z obniżeniem samopoczucia, złością.
Wysoka wrażliwość – skąd się bierze u dzieci?
Wysoko wrażliwe dziecko to zazwyczaj potomek równie wrażliwych rodziców. Bardzo możliwe, że tę cechę pociecha odziedziczyła po mamie, lub tacie, niekiedy po dziadkach. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wrażliwiec może pojawić się w rodzinie, która nie ma z tym nic wspólnego. Dziecko może stać się niesamowicie wrażliwe również pod wpływem przeżyć, doświadczeń. Tutaj tak naprawdę nie ma reguły, chociaż wielu ekspertów twierdzi, że wysoka wrażliwość jest najczęściej dziedziczna, lub po prostu wrodzona.
Dziecko wysoko wrażliwe jest skarbem, nie utrapieniem
Istnieje mnóstwo argumentów mówiących o tym, że dziecko o ponadprzeciętnej wrażliwości jest istnym diamentem, które po prostu potrzebuje oszlifowania, czyli pielęgnacji i zrozumienia. Z wysoką wrażliwością wiąże się bystrość, inteligencja oraz duża kreatywność. Dzieci patrzące na Świat poprzez pryzmat emocji i uczuć mają dobrze rozwiniętą intuicję i osiągają wiele sukcesów życiowych, jeśli oczywiście najbliższe otoczenie zadba o ich poczucie komfortu.
Jak dbać o wysoką wrażliwość swojego dziecka?
Wysoko wrażliwe dziecko to wyzwanie dla rodziców. Opiekunowie muszą przede wszystkim zrozumieć, że ich dziecko właśnie takie jest i że nie należy tego zmieniać, lecz zaakceptować i pielęgnować. Pielęgnowanie wrażliwości swojego dziecka to przede wszystkim nauka wykorzystywania emocjonalnego podejścia do życia. Niezbędne jest tutaj również zrozumienie dziecka. Rodzic musi uwierzyć, że dziecko zachowuje się tak, ponieważ właśnie takie jest i nie robi tego na złość. Tutaj warto powiedzieć również o stworzeniu odpowiednich warunków dziecku. Mając na uwadze fakt, że pociechy o takim temperamencie np. łatwo się denerwują, wzruszają i zawstydzają, rodzice muszą wykazywać się zrozumieniem i muszą chcieć nauczyć dziecko radzić sobie z emocjami (nie mylić z ich tłamszeniem, co jest niesamowicie szkodliwe dla pociechy).
Źródła: https://charaktery.eu/artykul/wysoko-wrazliwe-dziecko, https://cbt.pl/wp-content/uploads/2019/04/Aron_Elaine-Wysoko_wrazliwe_dzie-fragment.pdf